یکی از مهم ترین مناطق کشور که به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی مختلف درون خود توانسته عده زیادی را جذب ناید، ارومیه می باشد. این شهر معمولا به عنوان مقصد سفر در استان آذربایجان غربی انتخاب می شود چرا که طبیعت زیبایی دارد. یکی از جاذبه های دیدنی ارومیه که می توانید برای مراجعه به ان اقدام کنید، دریاچه مارمیشو می باشد. در این قماله به سراغ معرفی این دریاچه رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دریاچه مارمیشو کجاست و مسیر دسترسی

اگر تمایل دارید برای مراجعه به این دریاچه اقدام کنید بهتر است باید ابتدا خود را به جاده انهار برسانید و به سمت روستای تازه کند بروید. این جاده را بعد از این روستا نیز باید دنبال کنید تا در نهایت بعد از طی کردن این مسیر می توانید به مقصدتان برسید. مسیر گفته شده مسافتی در حدود 51 کیلومتر بوده و تقریبا یک ساعت بدون ترافیک در راه خواهید بود. بهتر است از لوکیشن زیر استفاده کنید تا بتوانید آسان تر و با نقشه راهتان را طی کنید و به مقصد برسید.

آدرس دریاچه مارمیشو: آذربایجان غربی، 50 کیلومتری ارومیه

دریاچه مارمیشو

درباره دریاچه مارمیشو

یکی از بکر ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری ارومیه که می توانید برای مراجعه به آن اقدام کنید، دریاچه مارمیشو بوده که در 50 کیلومتری مرکز ارومیه واقع شده است. چشم انداز و زیبایی این ناحیه می تواند هر کسی را جذب نماید چرا که هم بکر بوده و دخالت انسان در آن دیده نمی شود و هم آب و هوای مطلوبی دارد. دریاچه مارمیشو از زیبا ترین آثار طبیعی در ارومیه شناخته می شود و به همین دلیل بهتر است تماشای آن را از دست ندهید. این دریاچه وسعتی به اندازه 5 هکتار دارد و عمق آن در مناطقی عمیق به 60 متر می رسد.

در این دریاچه ماهی قزل آلا وجود دارد و به همین دلیل افراد زیادی برای ماهی گیری نیز به این منطقه سفر می کنند. آب این دریاچه از رودخانه نازلوچای سرچشمه می گیرد و در نهایت به تنگه ای زیبا و سرسبز ختم می شود. این دریاچه زمانی به وجود آمد که کوه ریزش کرد و یک سد طبیعی به وجود آمد و سرانجام یک دریاچه طبیعی تشکیل شد. لازم به ذکر است که این دریاچه محیط مناسبی جهت رشد و زیست گونه های مختلف گیاهی در کنار گونه های جانوری بوده که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد.

علت نامگذاری دریاچه مارمیشو

این دریاچ در قدیم ساکنانی مسیحی داشت و به همین دلیل در زمان تشکیل شدن آن یک نام مسیحی بر آن گذاشتند. نام این دریاچه در حقیقت نام رهبر مسیحیان این منطقه یعنی بنیامین مارشیمون بود و تا به امروز به همین نام شناخته می شود.

عسل طبیعی از دریاچه مارمیشو

یکی از مواردی که معمولا در نقاط بکر وجود دارد، محصولات ارگانیک و کاملا طبیعی بعضی از جاذبه های گردشگری می باشند. در اطراف دریاچه کندو های عسل قرار داده شده و شما می توانید برای تهیه عسل طبیعی اقدام نمایید. این عسل ها با کیفیت و خوشمزه هستند و به همین دلیل در بین گردشگران شناخته شده می باشند. شما تنها باید خوش شانس باشید تا در مراجعه به دریاچه مارمیشو با زنبور داران ملاقات کنید و عسل طبیعی را از آن ها تهیه نمایید. شما در اوقات گفته شده هم چنین می توانید برای تماشای دریاچه ارومیه نیز اقدام نمایید.

دریاچه مارمیشو

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه مارمیشو

هر جایی که آب باشد معمولا زیست نیز وجود دارد و این منطقه نیز به دلیل وجود دریاچه مارمیشو محل خوبی برای زیست انواع گونه های گیاهی و جانوری می باشد. از درختان این منطقه می توان به درخت بید، درخت گردو و درختان دیگری هم چون بلوط، به، عنبه، زالزالک، صنوبر، بادام و… را نام برد. هم چنین از گونه های گیاهی اطراف دریاچه نیز باید از خارشتر، زنبق، خشخاش، پیاز کوهی، آویشن، بومادران، کنگر و… نام برد که همگی محیط اطراف دریاچه را بسیار زیبا کرده اند.

برخی از افرادی که به این منطقه مراجعه کرده اند خود شاهد حیواناتی همانند خرس، روباه، گرگ، خرگوش و بز کوهی بوده اند. به طور کلی می توان گونه های جانوری این منطقه را شامل حیوانات گفته شده در کنار پرندگانی چون شاهین، بلدرچین، کبک و… دانست که در کنار آن ها و در بین درختان گراز و پلنگ نیز دیده شده است. در داخل دریاچه مارمیشو نیز ماهی هایی مثل قزل آلا، ماهی سفید و دوزیستانی چون سمور ها زندگی می کنند. اگر تمایل دارید برخی از این جانوران را ببینید باید مدتی چند ساعته را در این منطقه اقامت داشته باشید.

بهترین زمان مراجعه به دریاچه مارمیشوی ارومیه

اگر تمایل دارید برای بازدید از این دریاچه اقدام کنید بهتر است زمانی را انتخاب کنید که از نظر آب و هوا دچار مشکل نشوید. از آن جا که دریاچه مارمیشو در یک ناحیه کوهستانی و بین کوه ها قرار گرفته، معمولا آب و هوای حاکم بر این ناحیه نیز سرد است. بنابراین بهترین زمانی که می توانید برای بازدید از دریاچه سپری نمایید اواخر بهار و تابستان می باشد. در این ایام از گرمای سوزان شهر خود به خنکی این ناحیه پناه خواهید آورد و تجربه ای جذاب خواهید داشت.

لازم به ذکر است در زمستان دمای هوا در این ناحیه پایین بوده و بارش برف شاید مسیر منتهی به دریاچه را مسدود کند و حتی احتمال یخ زدن آب دریاچه نیز وجود دارد و بنابراین بهتر است این فصل را برای سفر انتخاب نکنید. البته باید اضافه کرد که برخی از افراد به دلیل تجربه در اوقات مختلف سال و دارا بودن ماشین آفرود می توانند برای تصویر برداری یا لذت بردن از منظره زمستانی اقدام نمایند.

دریاچه مارمیشو

اطلاعات ضرورری برای بازدید از دریاچه

بهتر است در صورت تمایل به مراجعه به دریاچه مارمیشو ابتدا یک سری اطلاعات درباره این منطقه و دریاچه به دست آورید تا بتوانید تجربه بهتری از سفرتان به ارومیه داشته باشید. از آن جا که این منطقه یک ساعت تا مرکز شهر فاصله دارد بهتر است قبل از مراجعه ابتدا این موارد را بدانید تا با هیچ مشکلی مواجه نشوید:

این منطقه سرد تر از سایر مناطق بوده و بهتر است لباس گرم با خود به همراه داشته باشید.

این ناحیه مناسب برای کمپ کردن می باشد.

کیسه زباله به همراه داشته باشید و طبیعت را آلوده نکنید.

شما هر روز می توانید از ساعت 9 صبح برای بازدید اقدام نمایید.

لازم به ذکر است شما نمی توانید شب در این منطقه بمانید و باید قبل از ساعت 16 این محل را ترک کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *