روستای درک ، منطقه‌ای اعجاب انگیز در جنوب شرق ایران

روستای درک ، منطقه‌ای اعجاب انگیز در جنوب شرق ایران که چند سالیست مورد توجه مسافران داخلی و گردشگران خارجی قرار گرفته‌است. در سال‌های گذشته و با توجه به عدم گسترش فضای مجازی، روستای درک که در بخش زرآباد شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌است، منطقه‌ای ناشناخته به حساب می‌آمد و بسیاری از وجود چنین روستای زیبایی در جنوب ایران خبر نداشتند.

رفته رفته در این چند سال گذشته با گسترش فضای مجازی و استفاده گردشگران و طبیعتگردان از فضای موجود در اینترنت و نوشتن سفرنامه‌ها و معرفی مکان‌های دیدنی و اعجاب انگیز، روستای درک تبدیل به مقصد گردشگری بسیاری از طبیعت دوستان و جستجوگران طبیعت شد. ما هم در لوکس ویلا، قصد داریم به معرفی روستای درک این منطقه شگفت انگیز، بپردازیم.


روستای درک کجاست؟

ساحل درک زرآباد چابهار ، پاک ترین ساحل کشور که یکی از شگفت انگیزترین و همچنین بکرترین مناطق گردشگری جنوب ایران نیز میباشد.روستای درک زرآباد Village Darak که در استان سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران قرار دارد و از توابع شهرستان کنارک میباشد ، در فاصله حدوداً ۱۷۰ کیلومتری غرب منطقه آزاد چابهار و ۱۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان کنارک واقع شده است.

 

داستان کشف روستای درک، فضای مجازی شروعی برای پیدایش یک منطقه شگفت‌انگیز

داستان کشف روستای درک، فضای مجازی شروعی برای پیدایش یک منطقه شگفت‌انگیز

روزهای واپسین اسفند 95 بود که یک توییت در سطح فضای مجازی، وایرال شد. توییتی از یک کاربر ایرانی که شامل 4 عکس بود. نوید برهان زهی کاربری از اهالی سیستان و بلوچستان که فعالیت عمده‌ای در توییتر دارد با نشر 4 عکس از روستای درک و سواحل زیبای کویری این روستا، موجب آشنایی و معرفی روستای درک به ایرانیان و جهانیان شد.

از آن تاریخ بسیاری از طبیعتگردان و ایرانگردان برای دیدن زیبایی‌های این منطقه، عازم چابهار و روستای درک شدند.

 

مسیر دسترسی به روستای درک

از مسیر کناره بندرعباس به سمت چابهار که بروید، بعد از 170 کیلومتر که از چابهار بگذرید به روستای زرآباد خواهید رسید. از زرآباد تا درک 10 کیلومتر رانندگی لذتبخش در طبیعتی بکر و زیبا پیش رو دارید تا شگفتی طبیعت، تلفیق کویر و اواج دریای عمان را مشاهده کنید و ماندگارترین و رویایی‌ترین صحنه‌ی زندگیتان را تجربه کنید.

 

روستای درک ، روستایی پر از جاذبه‌های دیدنی

جاذبه‎های دیدنی روستای درک بسیارند. وجود خود این منطقه‌ی بکر و بدون هیچ تفریح خاصی، شاید جذاب‌ترین سفر طول عمر شما باشد. حالا فکر کنید دیدن از این منطقه‌ی شگفت انگیز همراه با تفریحات به یادماندنی باشد.

چهار نمونه ساحل بکر و تکرار نشدنی که فقط در روستای درک می‌توانید ببینید

این روستای درک زرآباد بکر و زیبا ، علاوه بر مردمان مهمان نواز و دوست داشتنی که دارد ، از چهار نمونه ساحل صخره ای ، ساحل ماسه ای ، ساحل شنی و ساحل مرجانی در فاصله نزدیک به هم نیز برخوردار است که باعث شگفت انگیزتر شدن این منطقه گردشگری کشور شده است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد ساحل درک چابهار Beach Darak Chabahar که ۶ کیلومتر مسافت این ساحل است ، این میباشد که در این ساحل هیچگونه زباله ای یافت نمیشود و به همین علت ساحل درک را پاک ترین ساحل کشور نامیده اند.

در روستای درک ، جلوه های زیبای طبیعت چشم هر گردشگری را به خود خیره میسازد به طوریکه با تماشای این همه زیبایی خلقت در این روستای شگفت انگیز، می توانید ساعت های متمادی از دیدن آن لذت ببرید و از تماشای ساحل ماسه ای عاری از سنگ که در کنار کوه ، جنگل و نخلستان قرار گرفته ، خاطرات فراموش نشدنی را برای خود و همسفرانتان رقم بزنید.

یکی از شگفت انگیزترین ترکیب‌های طبیعت پیش روی شماست.

جاده‌ای کویری در امتداد دریای عمان، ترکیب نخلستان‌ها، وجود رمل‌های کویری در ساحل و چشم اندازی به یادماندنی، از ویژگی‌های ساحل درک است. در این سواحل قدم بزنید، عکاسی کنید، روی شنزارها با خیالی آسوده استراحت کنید و آبی بی کران و بسیار زیبای دریای عمان را ببینید.

تپه های ماسه ای چشم نواز ، ساحل صخره ای ، شنی و مرجانی ، وجود کوه ، جنگل و دریا در یک نقطه باعث شده طبیعت این ساحل جلوه ای منحصر به فرد پیدا کند. از عجایب دیگر این نقطه همانطور که قبلا شرح دادیم وجود آب شیرین در چند متری دریا است که سبب رویش جنگل و پوشش گیاهی انواع درختان گرمسیری شده است.

وقتی در میان رملهای روستا ایستاده اید تصور یک کویر را دارید کافی است از رمل ها بالابروید تا دریا را ببینید.همانجا بنشینید و مدتی را صرف دیدن این منظره کنید عجله کنید جائی بهتر ازاین پیدا نمی کنید تا در آن لحظه بروید.

 

غروب در ساحل درک

در روستای ساحلی درک، کافیست کمتر از 2 متر زمین را بکنید تا با جوشش آب شیرین از دل زمین روبه‌رو شوید. راز روییدن درختان در این نقطه از کویر، همین عمق کم دسترسی به آب شیرین از زمین است.

برای دیدن زیباترین غروب زندگی خود، بر روی رمل‌های کویری بنشینید و به خورشیدی که در آب دریا غرق می‌شود، ستاره‌های آسمان کویر که هر لحظه درخشان‌تر می‌شوند و سکوت شب‌های کویر که گاه و بی‌گاه با صدای امواج دریا در هم می‌شکند، نگاه کنید و در لذت بی‌پایان این آفرینش خدا غرق شوید.

تفریحات در ساحل درک

در کنار طبیعت بکر این منطقه که آرامش مطلق به همراه دارد، گاهی تفریح و هیجان می‌تواند تکمیل کننده‌ی سفر شما باشد. خوشبختانه چند سالیست با حضور مسافران و گردشگران و طبیعت دوستان در این منطقه‌ی زیبا، امکانات رفاهی و تفریحی هر روز تکیمل‌تر شده و می‌توان با آسودگی خیال بهتری دل به طبیعت زد.

آفرود در ساحل کویری درک

رمل های شنی، ساحل گسترده و طولانی، ترکیبی عالی برای آفرود بازهاست. جایی که می توان با ماشین های مخصوص آفرود از فراز و فرود بر روی رمل ها و تپه های شنی لذت بسیار برد و در گستره ساحل آن تا مدت ها رانندگی کرد. آفرود شاخه ای از رانندگی خارج از جاده است که در مسیرهای دشواری مانند گل، کویر، کوهستان ها و … انجام می پذیرد و در آن بیشتر از خودروهای شاسی بلند و مجهز استفاده می شود.

 

جاده کنارک به روستای درک

اگر از سمت چابهار و کنارک به سمت روستای درک راه بیفتید، با پلاکاردهای موقتی در کنار جاده مواجه می شوید که شما را به سوی زیباترین ساحل ایران فرا می خواند. جاده ای که خود جاذبه ای دیگر است و از میان کوه های فرسایش یافته با نماهایی بکر عبور می کند و مسیر را برای مسافران جذاب و جذاب تر. جاده ممکن است در محل هایی به دلیل باران های شدید و موسمی، دست اندازها و چاله هایی بزرگ داشته باشد؛ اما برای آفرود بازها این موضوع مشکل چندان بزرگی به حساب نمی آید. به نزدیکی ساحل درک که برسید هیجان بیشتر و بیشتر می شود. در سربالایی فرعی ساحل که از آن، رمل های شنی در کنار نخل ها و دریا پیداست،‌ هیجان به اوج خود می رسد و نفس از دیدن این همه زیبایی بند می آید.

ورزش‎های آبی در ساحل دریای عمان

یکی از تفریح های جذاب در هر ساحلی، شنا در دریاست که لذت فراوانی دارد و لذت آن در دریای نیلگون عمان در روستای درک چند برابر نیز می شود. هر چند امکانات عمومی در ساحل درک وجود ندارد و شنا در این دریا با سختی هایی همراه است؛ ولی این تجربه به تمام سختی هایش می ارزد.

علاوه بر این ها اگر امکانات و تجهیزات کافی به همراه دارید می توانید در دریای نیلگون عمان از موج سواری، قایق سواری و دیگر ورزش های آبی نهایت لذت را ببرید.

تنها اگر با اصول شنا در دریا یا موج سواری و دیگر ورزش های آبی آشنایی دارید و دریا آرام و بدون موج است، به آب بزنید. توجه داشته باشید که در ساحل درک خبری از غریق نجات و قایق های امداد نیست و نزدیکترین درمانگاه و اورژانس با شما کیلومترها فاصله دارد پس حتما و حتما موارد ایمنی را رعایت کنید.

عکاسی، پیاده روی و پیک نیک در زیباترین ساحل دنیا

بیشتر مسافران درک، از شهرهای دور آمده‌اند. مسافرانی که شاید هزاران کیلومتر را طی کرده‌اند تا از این منظره و طبیعت دیدنی دیدن کنند. بهترین روش برای رفع خستگی، می‌تواند اتراق در زیر سایه‌ی نخلستان‌ها و استراحت بر روی رمل‌های کویری این منطقه باشد.

 درسفر به درک حتما برای دقایقی هم که شده در کنار ساحل و زیر سایه نخل ها پیک نیک کنید و در آرامش و هارمونی بی نظیر طبیعت غرق شوید. علاوه بر این می توانید در ساحل 6 کیلومتری درک،‌ در کنار جنگل ها و نخلستان های سر به فلک کشیده، ساحل شنی، مرجانی و ماسه ای قدم بزنید و در آرامش این ساحل فریبنده و افسانه ای‌ غرق شوید.

مگر می‌توان به درک رفت و عکسی ثبت نکرد؟ مگر می‌توان از این همه زیبایی چشم پوشید و خاطرات و لحظات را حک نکرد؟ بهترین عکس‌ها را در زیباترین طبیعت بگیرید و شاتر دوربین خود را برروی بی‌نهایت تنظیم کنید و تا می‌توانید عکاسی کنید. بدانید شما جز اندک افرادی هستید که این مناظر را می‌توانید از نزدیک لمس کنید.

 

عجایب روستای درک

اما زیبایی‌های درک به همین‌جا ختم نمی‌شود. به آنچه ذکر شد کوه‌های مینیاتوری یا مریخی، باغات موز و میوه‌های گرمسیری، انواع درختان گرمسیری و از همه جالب‌تر چاه های آب شیرین و زلال را نیز اضافه کنید. درواقع وجود همین چاه‌های آب زلال است که باعث شده این درختان برویند و پوشش گیاهی خاص این منطقه شکل بگیرد.

یکی دیگر از عجایب طبیعت در دَرَک خاصیت درمانی شن‌های کنار ساحل دَرَک و تپه‌های ماسه‌ای و رمل‌های سفید است. شاید باورتان نشود اما برای درمان دردهای عضلانی و استخوانی می‌توانید روی این شن‌های طلایی درخشان حساب کنید.

 

کوه های مریخی، درک را آسمانی‌تر از هر آنچه که هست نشان می‌دهند

به طور حتم تا به حال در مورد شباهت کرۀ زمین با مریخ بسیار شنیده‌اید. ما آدم‌ها قرار است بعد از اینکه زمین را به طور کامل درنوردیدیم به مریخ سفر کنیم و همان جا ساکن شویم تا باز سیارۀ تازه‌ای را کشف کنیم و احساس کنیم که می‌توانیم بر فراز آن نیز به حیات ادامه دهیم. کوه‌های مریخی در منطقۀ چابهار و در روستای درک حاصل رفاقت باد با خاک و زمین هستند. خاک بدون هیچ گونه مقاومتی خودش را به دست باد سپرده است و حتی گاهی خشونتش را پذیرفته است. باد با هنرمندی تمام با سرانگشتان باظرافت خود بر سطح خاک به معرق‌کاری پرداخته است. اگر فرصتی پیش آمد و توانستید از تنگناهای زندگی حتی برای چند روز رها شوید و راهی دیار بکر درک شوید بدون تعلل و تأمل یک روز کامل از سفر پرهیجان و طلایی رنگ خود را به کوه‌های مریخی اختصاص دهید.

 

درخشش آبی دریا، پلانکتون‌ها را از یاد نبرید

درخشش آبی دریا، پلانکتون‌ها را از یاد نبرید

آب زندگی ساز و کویر مرگبار در کنار هم، تپه‌های مریخی، جاده کنارک و آسمان پر ستاره کویر، هر یک به تنهایی دلیلی برای سفر هستند. حالا به همه‌ی این شگفتی‌های طبیعت، درخشش پلانکتون‌ها درسواحل دریای عمان را نیز، اضافه کنید. اگر از اواخر زمستان تا اواخر فروردین به درک بروید! بهشتی نورانی از درخشندگی پلانکتون‌ها را مشاهده خواهید کرد.

سخنی پایانی با مسافران

ما در لوکس ویلا تلاش کردیم، جامع ترین و کامل ترین اطلاعات در مورد روستای درک را با شما به اشتراک بگذاریم. حالا نوبت شماست. اگر به این منطقه سفر کرده‌اید ما را از تجربیات خود بهره مند کنید و اگر نکته جذابی از این منطقه می‌دانید که به آن اشاره نکرده‌ایم حتما با ما به اشتراک بگذارید.

ما به زودی در لوکس ویلا، برای شما مسافران عزیز اقامتگاه‌های روستایی در چابهار و مناطق جنوب شرقی ایران را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با خیالی آسوده به این مناطق سفر کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.