دره خزینه خرم آباد

ثبت لحظات خود در منطقه ی زیبای دره خزینه خرم آباد

دره خزینه خرم آباد کجاست ؟ سوالی که بسیاری از مردم به دنبال جواب آن هستند و از طبیعتگردان می پرسند .دره خزینه خرم آباد در  استان لرستان واقع در شهرستان پلدختر از عجایب طبیعت بکر ایران می باشد .

طبیعت در سرتاسر دنیا اشکال خاصی را به خود می گیرد . بعضی وقت ها این شکل دهی های طبیعت به حدی خارق العاده می شوند که هر نگاهی را به خود خیره می کنند .یکی از این شاهکارهای طبیعت در ایران قرار گرفته است . دره خزینه!!

کمتر کسی است که نام گرند کانیون به گوشش نخورده باشد؛ دره ای در ایالت آریزونای آمریکا که در دو میلیارد سال پیش و در اثر فرسایش سنگ ها توسط آب به وجود آمده و با عمق تقریبی حدود ۱۶۰۰ متر بسیاری از گردشگران و به ویژه علاقه مندان به طبیعت را به سوی خود می کشاند تا شگفتی آن را به چشم ببینند و مبهوت زیبایی های آن شوند.

ما هم قصد دیدن زیبایی های این دره مشهور را داریم اما به جای آمریکا، آن را در ایران جستجو می کنیم.

 

استان لرستان

کوله بارمان را بسته ایم و قصد سفر به لرستان را داریم؛ دیاری که با جاذبه های طبیعی و تاریخی سحر انگیز و جلوه های تماشایی، می تواند خستگی را از تنمان به در کند. در میان این جاذبه ها سراغ دره ای را می گیریم که به گرندکانیون ایران شهرت یافته و بسیار خیره کننده به نظر می رسد.

دره خزینه خرم آباد در جایی بین اندیمشک و پل‌دختر قرار گرفته. بین تهران و دره خزینه خرم آباد حدود ۷ ساعت با ماشین فاصله ا‌ست. از اتوبان تهران – قم یا تهران به ساوه راهی اراک می‌شویم. بروجرد و خرم‌آباد را پشت سر می‌گذاریم و در جاده‌ پل‌دختر روستای خزینه خرم آباد را پیدا می‌کنیم. حدود ۲ کیلومتر جلوتر و بعد از گذشتن از کارگاه سدسازی کرخه ۲، به مقصد رسیده‌ایم.

وبی را برای شما ضمانت کند .

 

محیط شگفت انگیز دره خزینه

دره خزینه خرم آباد یکی از شگفتی های طبیعت ایران به شمار می رود که در اثر سالها فرسایش به وجود آمده است.

این دره میزبان یک پل معلق است که از آن با عنوان بلندترین پل معلق ایران یاد می شود.

در کنار نقش و نگارهایی که بر دیواره های دره خزینه به چشم می خورند، عبور رودخانه ی کرخه از میان این دره جلوه ای خاص به آن بخشیده و با عبورش طراوت را مهمان این منطقه می کند. طراوت و زیبایی ها را که کنار بگذاریم شباهت بسیار زیاد این جاذبه با گرندکانیون آمریکا ویژگی خاصی است که در کمتر جایی در ایران به این شکل دیده می شود.

 

پل معلق دره خزینه

یکی دیگر از جاذبه هایی که در این دره می توانید شاهد باشید عبور پلی چوبی از دره می باشد. این پل با طول 112 متر، ارتفاع 85 متر و عرض دهانه 80 سانتی متر،بلندترین پل معلق خاورمیانه است. در گذشته، پل معلق مشکین شهر واقع در اردبیل با ارتفاع 80 متر این عنوان را داشت، اما در حال حاضر پل معلق دره خزینه با 5 متر ارتفاع بیشتر توانسته این عنوان را از آن خود گرداند.

این پل معلق کابلی از فراز رود کرخه عبور می کند و در منطقه ای دره ای و صخره ای واقع شده است که میزبان دو پل کوچک و بزرگ معلق می باشد. یک سوی پل معلق دره خزینه خرم آباد در لرستان قرار دارد و سوی دیگر آن به استان ایلام می رسد. این پل از چهار طناب کابلی و اتصال چوب های روسی ساخته شده که بسیار مستحکم و با شکوه دیده می شود.

همانطور که گفته شد دره خزینه خرم آباد شباهت بسیاری به گرندکانیون آمریکا دارد. یکی از قسمت هایی که شباهت بسیار نزدیک این دو دره را نشان می دهد، پیچ نعل اسبی گرندکانیون می باشد. در این پیچ، صخره ای را در وسط مشاهده می کنید که در اثر فرسایش نقش و نگاری ویژه ای پیدا کرده و آب دور تا دور آن را فرا گرفته است.

 

بهترین فصل سفر

به دلیل قرار گرفتن لرستان در منطقه ای کوهستانی، فصل بهار و پائیز آن، آب و هوایی معتدل دارد، اما تابستان های دره خزینه خرم آباد به دلیل قرار گرفتن در مسیر تابش خورشید، گرم است. در نتیجه بهترین فصل بازدید از این دره زیبا در فصل بهار و ابتدای فصل پاییز می باشد.

 

دیدنی های اطراف

در سفر به طبیعت لرستان می توانید از دیدن جاذبه های زیر نیز لذت ببرید:

آبشار برنجه

تنگه شیرز

دره نی گاه

آبشار نوژیان

آبشار آب سفید

آبشار بیشه

لوکس ویلا اجاره دهنده ویلا های ساحلی، جنگلی، لب دریا، آپارتمان و سوئیت در شهر های استان های مازندران، تهران، البرز و کرج، هرمزگان و خراسان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *