قزقان دره درگز

قزقان دره درگز جاذبه ای در خراسان رضوی

سرزمین ایران سرتاسر پوشیده از جاذبه های طبیعت که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند .در میان این جاذبه ها ، منطقه ای با تپه های سرسبز و چراگاه های زیبا جلوه گر زیبایی های منحصر به فردیست .

این گل سر سبد طبیعت یکی از روستاهای استان خراسان رضوی به شمار می رود و در شمال شرقی کشور واقع شده است. قزقان دره ی درگز این منطقه ی زیبا و چشم نواز که با کشور ترکمنستان هم مرز است، دشت های مخملینی دارد که زیبایی های بهار را با لطافت تمام به تصویر می کشند و گردشگران را مجذوب خود می کنند.

 

شهر درگز که این دره ی دل انگیز را در دل خود جای داده است، در فاصله ی1150 کیلومتری تهران و در255 کیلومتری مشهد قرار دارد. این شهر که در گذشته ابیورد نامیده می شد پیشینه ای تاریخی و هفت هزار ساله ای دارد و برخی از تاریخ نویسان آن را سرزمین نیاکان اشکانی و قوم پارت معرفی کرده اند. با ما همراه باشید تا با قزقان دره شهرستان درگز بیشتر آشنا شویم.

ناحیه ی درگز که در گذشته گسترش بیشتری داشت، یکی از نقاط مهم و باستانی پارت و خراسان بود که به موجب عهدنامه ی آخال از ایران جدا شده و جز ترکمنستان شد. این منطقه که از سرخس تا نسا گسترده شده بود، از جلگه های حاصلخیز خراسان به شمار می رفت و از دیرباز محل کشمکش ها و زد و خوردهای اقوام مختلف بود، به طوری که در برخی از نوشته ها ابیورد(درگز) را محل کشته شدن دارا آخرین پادشاه هخامنشی دانسته اند. در زمان غزنویان ترکان غزنوی به این منطقه هجوم آوردند و در آن سکنی گزدیدند. با آمدن ترک ها زبان مردم منطقه تغییر کرد و به این ترتیب این منطقه ی زیبا قزقن نامیده شد. قزقن به معنای داغ و گداخته می باشد و وجه تسمیه آن بادهای گرمی برمی گردد که در تابستان از صحرای قره قوم ترکمنستان در این دره می وزد.

منطقه ی قزقان دره از جاذبه های گردشگری شهرستان درگز است و زیبایی های بکر آن در فصل بهار بسیار مورد توجه طبیعت دوستان و کوهنوردان است. این منطقه که در مجاورت دشت های ترکمنستان قرار دارد، بهار را زودتر از تجربه می کند، بنابراین قزقان دره در ایام نوروز میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران است. دشت های سرسبز، پوشش گیاهی و خاک حاصلخیز آن باعث شده تا عشایر نیز آن را به عنوان مکانی مناسب انتخاب کرده و در آن جا اتراق کنند. آن ها علاوه بر دامداری به تولید محصولات لبنی و صنایع دستی نیزمی پردازند. وجود عشایر و برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره ی عشایر و روستای قزقان که هر سال از دهم تا سیزدهم فروردین در دامن طبیعت زیبای قزقان دره برگزار می شود از دیگر جاذبه های این منطقه است.

نزدیک ترین جاذبه های گردشگری به منطقه ی قزقان دره، گردنه و چشمه ی آب معدنی الله اکبر، پارک ملی تندوره، دره ی شگفت انگیز شمخال، آتشکده های متعدد، غارهای قزلق و شادمینه، پلکان نادری و بازارچه مرزی گمرک هستند. علاوه بر این ها طبیعت بکر و آثار تاریخی بی شماری که در آن وجود دارد آن را به مکانی به یادماندنی برای گردشگران مبدل کرده است. در حدود 40 کیلومتری درگز بخشی به نام لطف آباد وجود دارد. چنانچه شما با ماشین به جاده های اطراف لطف آباد بروید، حریم مرزی ایران و ترکمنستان را مشاهده خواهید کرد. این منطقه دارای گمرک مرزی و محل ترانزیت کالا از ایران به ترکمنستان است، شلیگان دره و تپه های سرسبز و چشم نواز این منطقه در فصل بهار دیدنی است.

 

موقعیت مکانی

درگز یا دره گز یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است و از شمال به مرز ایران و ترکمنستان، از شرق و جنوب شرقی به مشهد، از جنوب به چناران و از مغرب به قوچان منتهی می شود.

 

مسیر دسترسی

خراسان رضوی، درگز، لطف آباد، روستای قزقان دره

2 دیدگاه در “قزقان دره درگز جاذبه ای در خراسان رضوی

  1. ابولفضل گفت:

    من پدرم در این منطقه به دنیا آمد ودر تهران از دنیا رفت تا بحال به این مناطق زیبا و باستانی و اصیل ایران نرفتم امیدوارم یک روز به زادگاه پدر برم

    1. لوکس ویلا گفت:

      🌺🌺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *