جنگل فندقلو

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

جنگل فندقلو جنگلی زیبا و سربز در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین و 30 کیلومتری شهرستان اردبیل می باشد که به لحاظ زیبایی و خوش آب و هوا بودن، از بهترین جاذبه های طبیعی نمین شناخته می شود. جنگل فندقلو از آن دسته جاذبه هایی است که اگر حتی برای یک بار هم که شده به اردبیل سفر کنید، بایستی بازدید از این جنگل را در لیست گردشگری خود قرار دهید. جنگل گردی یکی از بهترین و لذت بخش ترین تفریحاتی است که بسیاری از طبیعت دوستان و گردشگران در سفر به مناطق سرسبز ایران، به سراغ آن ها می روند و جانی تازه می کنند. این جنگل دارای دشتی مملو از گل های بابونه بوده که چشم اندازی بی نظیر و خارق العاده را پدید آورده که گردش در آن، لذتی وصف نشدنی دارد. شهرستان اردبیل و همچنین شهر نمین که جزء استان اردبیل می باشند، از بکرترین جاذبه های طبیعی هستند که در ناحیه شمال غرب ایران جای گرفته اند و به واسطه آب و هوایی کوهستانی این محدوده، تابستانی هایی بسیار دلپذیر و خنک را می توان در طبیعت آن تجربه کرد. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با جنگل فندقلو که از زیباترین و سرسبزترین جنگل ها و جاذبه های طبیعی در استان اردبیل می باشد، آشنا شویم.

جنگل فندقلو کجاست و مسیر دسترسی

جنگل فندقلو از جمله معروف ترین و زیباترین جاذبه های نمین می باشد که در فاصله 10 کیلومتری از شهر نمین و حدود 30 کیلومتری شهرستان اردبیل و در مسیر جاده نمین – آستارا واقع شده و طبیعتی فوق العاده زیبا و دلفریب در آن جای گرفته است. برای رسیدن به این جنگل مسیرهای مختلفی پیش روی شما قرار دارند که می توانید بر حسب سلیقه و مبدأ خود مسیر دسترسی به این جنگل را انتخاب نمایید. در ادامه به معرفی مسیرهای دسترسی به جنگل فندقلو می پردازیم:

مسیر گردنه حیران به جنگل فندقلو

یکی از زیباترین مسیرهایی که می توانید برای دسترسی به این جنگل از آن استفاده کنید، مسیر گردنه حیران می باشد که اگر مسیر خود را از آستارا آغاز کنید و به سمت اردبیل حرکت کنید، می توانید از طریق این مسیر خود را به فندقلو برسانید. پیش از 200 متر از تونل حیران، مسیر خود را از طریق جاده فرعی که در سمت راست جاده قرار دارد، از روی تونل به حرکت خود ادامه دهید و در این مسیر پیش بروید؛ سپس یک دو راهی در ادامه راه مقابل خود مشاهده می کنید که بایستی مسیر سمت چپ را انتخاب کرده و به مسیر خود ادامه دهید. هنگامی که در این مسیر در حال حرکت هستید، روستای گلیده را بایستی پشت سر گذاشته تا به این جنگل زیبا برسید.

مسیر آستارا به فندقلو

اگر قصد داشته باشید از سمت آستارا به این جنگل برسید، خوب است بدانید مسافت آستارا تا جنگل فندقلو حدود 67 کیلومتر بوده که می توانید این مسیر را حدود 1 ساعت نیم طی کنید و به این جنگل زیبا دسترسی پیدا کنید.

مسیر اردبیل به جنگل فندقلو

جنگل فندقلو که ما بین اردبیل و نمین قرار گرفته، هم از دیدنی های اردبیل به حساب آید و هم از دیدنی های نمین. در صورتی که تصمیم داشته باشید از اردبیل به سمت این جنگل بروید، حدود 35 کیلومتر مسافت وجود داشته که می توانید برای استفاده از مسیر اردبیل به جنگل فندقلو، در زمان خود صرفه جویی کرده و در مدت زمان کوتاهی خود را به این جنگل برسانید.

مسیر نمین به جنگل فندقلو

شهر نمین از نزدیک ترین مناطق به این جنگل بوده و از همین جهت هم جزء جاهای دیدنی نمین شناخته می شود و بسیاری از گردشگران می توانند از طریق این شهر برای رسیدن به فندقلو اقدام نمایند. از شهر نمین تا این جنگل مسافتی حدود نیم ساعت بوده و همچنین نسبت به دیگر مسیرها آسان تر می باشد. هنگامی که در طول این مسیر در حال حرکت هستید، اولین CNG را که مشاهده کردید، بایستی وارد فرعی کنار آن شده تا به سمت جنگل بروید. هنگامی که در طول این مسیر در حال حرکت هستید، روستاهای متعددی همچون روستای ننه کران، خانقاه سفلی، دودران و آرپاتپه بر سر مسیر شما قرار دارند که بایستی آن ها را پشت سر بگذارید و سپس به سمت راست به حرکت خود ادامه دهید تا به جنگل برسید.

مسیر کوهنوردی

کوهنوردی یکی از ورزش های پرطرفدار در طبیعت می باشد و از جمله بهترین ویژگی های جنگل فندقلو این است که دارای مسیر کوهنوردی برای علاقه مندان به کوهنوردی می باشد. دور و اطراف این جنگل زیبا و پهناور، پوشیده شده از کوه های بلند و پر صلابت بوده که مناظری زیبا و تماشایی را برای این طبیعت پدید آورده اند. اگر برای دسترسی به این جنگل می خواهید از مسیر کوهنوردی استفاده کنید، چندین مسیر وجود داشته که برخی از آن ها نسبت به دیگر مسیرها دارای تردد بیشتری بوده و اغلب کوهنوردان برای دسترسی به این جنگل از آن ها استفاده می کنند. یکی از این مسیر ها مسیر دریاچه سوها بوده و دیگری نیز مسیر دریاچه لاتون می باشد که می توانید یکی از آن ها را برای رسیدن به جنگل فندقلو انتخاب کنید و به این جنگل و طبیعت زیبا دسترسی پیدا کنید.

آدرس جنگل فندقلو: استان اردبیل، 30 کیلومتری شهرستان اردبیل، 10 کیلومتری جنوب نمین

جنگل فندقلو

آشنایی با جنگل فندقلو

کشور عزیز ما ایران، در هر گوشه ای از خود جاذبه ای طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری متنوعی را جای داده که بازدید از هر کدام از آن ها لذت خاص خود را داشته و از جمله مهمترین ویژگی این جاذبه ها را، چهار فصل بودن طبیعت ایران تشکیل داده و در هر یک از فصل های سال، گردش و تفریح لذت مخصوص به خود را دارند. جنگلی سرسبز و زیبا به نام جنگل فندوقلو در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین و 30 کیلومتری شهرستان اردبیل قرار گرفته که به عنوان شروع جنگل های هیرکانی محسوب می شود و اصلی ترین دلیل محبوبیت و زیبایی آن را، مراتعی تشکیل داده اند که در نقاط مختلفی از این جنگل دیده می شوند و در صنعت اکوتوریسم تأثیر به سزایی داشته اند. جنگل فندقلو در زبان محلی با نام جنگل مشه نیز شناخته می شود.

جنگل زیبای فندقلو با مساحتی حدود 16 هزار، از بزرگترین مناطق توریستی ایران بوده که علاوه بر گردشگران داخلی، هزاران گردشگر خارجی برای گردش و استراحت به آن سفر می کنند. این جنگل از بهترین دیدنی های نمین است که بسیاری از اهالی شهر نمین، گردشگران و اهالی دیگر مناطق اطراف برای گردش و تفریحات آخر هفته و یا ایام تعطیل خود به سراغ آن می روند و اوقات فراغت خود را در طبیعتی زیبا و در کنار خانواده و دوستان خود سپری می کنند. بسیاری از ما در اغلب مواقع به قدری مشغول به کار و زندگی روزمره خواهیم شد که رسیدگی به روح و جسم خود را از یاد می بریم؛ اما خوشبختانه سرتاسر ایران مملو از طبیعتی زیبا و متنوع بوده و به هر گوشه ای از این کشور قدم بگذارید، شرایط اقلیمی و آب و هوایی متنوع را خواهید دید.

محدوده ای که فندقلو در آن واقع شده، جزء مناطق کوهستانی ایران بوده که در تمام طول سال دارای آب و هوایی سردتر و خنک تر از دیگر مناطق کشور بوده و از همین رو سبب گردیده توجه بسیاری از افراد را برای فصل های بهار و به خصوص تابستان به خود جلب نماید. جنگل فندقلو که از زیباترین جاذبه های گردشگری نمین محسوب می شود و در فاصله کوتاهی از این شهر واقع شده، انواع دشت های وسیع و سرسبز را در خود جای داده که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. از جمله زیباترین و خارق العاده ترین دشت های فندقلو، دشتی پوشیده از گل های سوسن چلچراغ می باشد که از کمیاب ترین گل های جهان بوده که به تعداد زیاد در این دشت می رویند. دشت دیگری مملو از گل های بابونه که علاوه بر منظره ای زیبا، عطری خوش و دل انگیز را در فضای دشت پراکنده اند و ارتفاع هر یک از آن ها بین 20 تا 40 سانتی متر می باشند و به صورت خود رو در این دشت می رویند.

عکاسی در این دشت، یکی از بهترین تفریحات برای عاشقان عکاسی بوده و می توانند زیباترین عکس ها را در این طبیعت ثبت کنند. اگر اهل طبیعت گردی و جنگل نوردی باشید، جنگل زیبای فندقلو می تواند از بهترین گزینه های گردشگری در اردبیل برای شما به حساب بیاید تا بتوانید با مراجعه و استراحت در آن، انرژی و قوای از دست رفته خود را مجدد به دست آورید و برای ادامه کار و زندگی خود را آماده کنید. حتی اگر اهل طبیعت گردی و یا جنگل نوردی هم نباشید، می توانید یک روز گردشگری را به همراه خانواده و یا دوستانتان به این منطقه بروید و بساط پیک نیک را در هوایی تازه، پاک و به دور از آلودگی ها پهن کنید و از مناظر زیبای اطراف خود لذت ببرید.

موقعیت جغرافیایی جنگل فندقلو

همانطور که گفته شد، جنگل فندقلو از زیباترین جاهای دیدنی نمین بوده که در فاصله 10 کیلومتری از نمین و 30 کیلومتری از اردبیل واقع شده و حد فاصل جاده نمین به سمت آستارا می باشد که میان مناطقی نظیر خانقاه علیا، آریاتپه، ننه کران، آبی بیگلو، کریم کندی، نیارق و روستای حور قرار گرفته است. در واقع این جنگل به صورتی قرار گرفته که از سمت شمال به جاده قدیمی اردبیل – آستارا، روستای خانقاه علیا و و خانقاه سفلی و روستای آرپا تپه، از شرق به گردنه حیران، از غرب به روستاهای ننه کران، آبی بیگلو، دگرماندرق، کریم کندی و مهدی پستی و از جنوب به روستاهای نیارق و کوه خان بلاغی محدود می گردد. جنگل سرسبز و زیبای فندقلو از دو بخش تشکیل شده که با عنوان فندقلوی بزرگ یا بویوک مشه و فندقلوی کوچک یا عیسی قیران یا کاظم مشه سی شناخته می شوند. این دو بخش در فاصله کوتاهی حدود 700 متر از یکدیگر قرار گرفته اند و می توانید در صورت سفر به این جنگل، از هر دو بخش آن دیدن کنید.

جنگل فندقلو

قدمت جنگل فندقلو

جنگل فندقلو از زیباترین جنگل های ایران است که جزء جنگل های هیرکانی ایران محسوب شده و از شهر نمین آغاز شده و تا منطقه گیلداغ در استان گلستان امتداد دارد و از قدیمی ترین جنگل های ایران به شمار می رود. قدمت جنگل های هیرکانی و فندقلو به حدود 25 تا 50 میلیون سال گذشته می رسد و به همین جهت از ارزش زیادی در جهان برخوردار است. تصور کنید هنگامی که وارد این جنگل می شوید، قدم در یکی از قدیمی ترین نقاط جهان گذاشته اید که قدمت آن به میلیون ها سال پیش می رسد و حس و حال عجیبی را برایتان تداعی می کند.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل فندقلو

در طبیعت جنگل فندقلو 19 گونه جنگلی وجود دارند که طبیعتی سرسبز و دلربا را برای این جنگل پدید آورده اند. از مهمترین گونه های گیاهی این جنگل که بسیاری از آن ها جزء گونه های کمیاب در جهان می باشند می توان به راش، ممرز، بلوط، بیدمشک، بلند مازو تمشک، ازگیل، گلابی وحشی، سیب و از همه مهمتر فندق اشاره نمود. علاوه بر درختان مختلفی که نام برده شدند، گل و گیاهانی زیبا و جذاب نظیر سوسن چلچراغ، بابونه، نسترن، گل گاو زبان، خاس، آویشن، بومادران و بنفشه وحشی در طبیعت این جنگل وجود دارند که برخی از آن ها دارای خواص درمانی می باشند. این گیاهان با کنار هم قرار گرفتن، توانسته اند بر ارزش این منطقه بی افزایند و جنگلی زیبا و پرطرفدار را در استان اردبیل پدید بیاورند.

از آنجایی که بیشترین نوع درختانی که در این جنگل وجود دارند، از نوع درخت فندق می باشند، نام فندقلو را برای آن نهاده اند. دشت هایی مملو از گل های سوسن چلچراغ و بابونه های خوش عطر در این جنگل وجود دارند که لذت گردش و استراحت را دو چندان نموده اند. در کنار پوشش گیاهی متنوع این جنگل، پوشش جانوری متنوعی هم که تشکیل شده از جانورانی درنده نظیر خرس قهوه ای، مارال، روباه، سمور، گرگ و پرندگانی همچون عقاب طلایی، قرقاول، کلاغ ابلق، کبک و چکاوک اشاره کرد که این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند.

جنگل فندقلو

دلیل نامگذاری جنگل فندقلو

همانطور که پیش تر اشاره شد، بیشترین درختانی که پوشش گیاهی این جنگل را تشکیل داده اند، درختان فندق می باشند که با قدی بلند و تنه ای قطور و تنومند در هر نقطه ای از این جنگل ایستاده اند و منظره ای زیبا را برای این جنگل پدید آورده اند. همچنین بیشترین درآمد اهالی این مناطق از طریق فروش فندق این جنگل بود و از همین رو نام فندقلو را برای آن انتخاب کردند. محلی ها این جنگل را با نام مشه که به معنای فندقلو بود می نامند و همچنین فندقلو را به صورت فیندیقلی تلفظ می کنند.

آب و هوای جنگل فندقلو

جنگل فندقلو در منطقه ای کوهستانی با آب و هوایی خنک قرار گرفته و به عنوان دنباله جنگل های هیرکانی گیلان شناخته می شود. این جنگل در ارتفاع 1.850 متری از سطح دریا قرار گرفته که همین امر سبب گردیده آب و هوایی سرد و کوهستانی در جنگل حاکم باشد. از آنجایی که بخشی از این جنگل از گیلان آغاز می شود و امتداد آن تا نمین رسیده است، رطوبت دلپذیری که تأثیر پذیرفته از گیلان می باشد، در این جنگل احساس می شود و تلفیق آن با هوای سرد و کوهستانی اردبیل، ترکیبی بی نظیر را پدید می آورد. برخی از مواقع سال، طبیعت این جنگل در میان مهی غلیظ فرو می رود و مه آلود شدن فندقلو، منظره و آب و هوایی دل انگیز و خارق العاده را پدید می آورد و لذت گردش را برای طبیعت دوستان دو چندان می کند.

امکانات تفریحی جنگل فندقلو

کمی پیش تر با زیبایی ها و طبیعت فوق العاده پذیر فندقلو آشنا شدیم و دریافتیم که یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی اردبیل به شمار می آید. جاذبه های این جنگل تنها به طبیعت آن محدود نمی شود و انواع تفریحات مختلف در آن وجود دارند که گردشگران می توانند برای تجربه لذت به سراغ آن ها بروند. در ادامه این بخش می خواهیم به آشنایی با جنگل فندقلو بپردازیم.

لذت گردش و پیک نیک در طبیعت فندقلو

پیک نیک و دورهمی به همراه خانواده و دوستان، یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که می توانیم برای آخر هفته ها و یا ایام تعطیل خود در نظر بگیریم و از آن لذت ببریم. خوشبختانه جنگل فندقلو به دلیل وسعت زیاد و دشت های وسیعی که در خود جای داده، بهترین فرصت را برای گردشگران فراهم آورده تا یک روز گردشگری به همراه خانواده و دوستان را تجربه کنند و بساط پیک نیک خود را در میان طبیعتی سرسبز و چشمنواز پهن کنند.

جنگل فندقلو

قدم زدن و جنگل نوردی

جنگل ها به دلیل جای دادن درختان انبوه و فراوان، از آلودگی ها به دور بوده و اکسیژن خالص و هوای تازه همیشه در جنگل وجود دارد و فرصتی برای جانی تازه کردن و تنفس در هوای آزاد و پاک را برای گردشگران فراهم می آورند. جنگل فندقلو دارای مساحتی گسترده بوده و مراتع و دشت های متعددی در آن وجود دارند که بهترین فرصت را برای عاشقان طبیعت و طبیعت گردان پدید آورده اند تا بتوانند در میان انبوهی از درختان، تپه ها و مراتع مختلف از جنگل نوردی و قدم زدن در دل طبیعت لذت ببرند. جنگل نوردی از جمله لذت بخش ترین تفریحاتی است که میزان دشواری آن نسبت به دیگر ورزش ها در طبیعت نظیر کوهنوردی و صخره نوردی آسان تر بوده و طرفداران زیادی دارد.

از بهترین زمان هایی که می توانید به جنگل نوردی در فندقلو بپردازید و بیشترین لذت را تجربه کنید، ساعات عصر می باشد؛ چرا که میزان رطوبت عصرگاهی کمتر بوده و اذیت نخواهید شد. هنگامی که در حال قدم زدن در میان درختان انبوه و جنگل نوردی هستید، نسیم های ملایم و هوای تازه را احساس خواهید کرد که شما را نوازش می کنند و غرق در آرامش خواهید شد. از بهترین زمان هایی که می توانید در این جنگل به قدم زدن و جنگل نوردی بپردازید، فصل های بهار و تابستان می باشند که هوای جنگل بسیار ملس می باشد.

گردش در میان دشت بابونه فندقلو

دشت بابونه از زیباترین بخش های جنگل فندقلو می باشد که مملو از گل های بابونه بوده عطری خوش و دلفریب را در میان دشت پراکنده اند و بهترین فضا را برای قدم زدن و عکاسی فراهم کرده اند. هنگامی که وارد این دشت می شوید و خلقت عظیم و بی نقص خداوند را از نزدیک مشاهده می کنید، آرامش عجیبی سرتاپای وجودتان را فرا خواهد گرفت و با استشمام راحیه خوش بابونه از تمام دغدغه ها دور خواهید شد. با عکاسی در این طبیعت می توانید یکی از بهترین لوکیشن ها را برای ثبت عکس های هنری انتخاب کنید. به خصوص زمانی که آفتاب روی گل ها می تابد و رنگ های ناب و تر و تازه ای را ایجاد می کنند.

عکاسی در طبیعت فندقلو

با توجه به آن که جنگل فندقلو از طبیعتی زیبا و دلبرانه ای برخوردار است، از بهترین مکان های سرسبز برای عکاسی به شمار می رود و گردشگران می توانند بهترین و زیباترین تصاویر را در گوشه و کنار این جنگل به ثبت برسانند. چه خورشید در آسمان باشد و نور طلایی رنگ و اعجاب نگیز آن بر روی طبیعت این جنگل بتابد و سرسبزی ها را نوازش کند و چه هوا ابری باشد و ابرهای سفید رنگ و نرم در آسمان روی این جنگل باشند، بهترین فرصت را برای عکاسی ایجاد می کند.

اگر به دنبال سوژه های عکاسی در طبیعت باشید و بخواهید عکس های زنده و خارق العاده ای را به ثبت برسانید، می توانید زمانی که پرندگان در حال رقاصی در طبیعت جنگل فندقلو می باشند و یا در میان این طبیعت می نشینند، تصویر آن ها را ثبت کنید. حتی سنجاب هایی هم که فندقلو را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند را ممکن است ببینید که در اطراف درختان فندق به وفور دیده می شوند و می توانید عکس های جالب و بامزه ای از آن ها تهیه کنید.

جنگل فندقلو

گردنه حیران

با آن که گردنه حیران از خطرناک ترین و زیباترین جاده ها و مسیرهایی است که زیبایی آن به خطرناک بودنش می ارزد و سالانه هزاران گردشگر و طبیعت دوست را به سمت خود جذب می کند. همیشه از زیبایی های گردنه حیران شنیده ایم، اما تا آن را از نزدیک مشاهده نکنیم، نمی توانیم به اوج زیبایی این جاده پی ببریم. از آنجایی که جنگل فندقلو در این مسیر قرار داشته و با استفاده از مسیر گردنه حیران هم می توانید به این جنگل دسترسی پیدا کنید، می توانید در طول مسیر از زیبایی های گردنه حیران نیز لذت ببرید.

زیپ لاین فندقلو

اگر به دنبال تفریحات هیجان انگیز هستید تا بتوانید خود را به چالش بکشید و میزان تاب آوری خود را در برابر هیجان بسنجید، می توانید به سراغ زیپ لاین مجموعه تفریحی جنگل فندقلو رفته و بر فراز و ارتفاعات این جنگل زیبا و سرسبز به حرکت درآیید. توجه داشته باشید که این زیپ لاین داخل جنگل نبوده و تنها با چند دقیقه رانندگی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

تله کابین سواری بر فراز آسمان فندقلو

تله کابین سواری یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که می توان در برخی از طبیعت ها به سراغ آن رفت و با حرکتی آرام بر فراز آسمان، از تماشای طبیعت سرسبز اطراف خود لذت برد. تله کابین جنگل فندقلو از گردنه حیران آغاز شده و در طول مسیر خود از آسمان این جنگل زیبا عبور می کند و لذت عبور از میان ابرهای سفید و هوای مه آلود منطقه را می توانید تجربه کنید.

پیست اسکی روی چمن

در اطراف این جنگل زیبا و دلربا، مراتع مختلفی وجود دارند که با آمدن فصل بهار، جانی تازه می گیرند و تمام طبیعت آن ها سرسبز می شوند و بهترین فرصت را برای علاقه مندان به ورزش اسکی فراهم می آورند تا اسکی روی چمن را هم تجربه کنند و از آن لذت ببرند. محدوده ای که اسکی روی چمن در آن امکان پذیر بوده، دارای ارتفاعی حدود 1.700 متر از سطح دریا می باشد. همچنین از دیگر امکاناتی که در این محدوده وجود دارد، اسکی بازی در فصل زمستان می باشد و اسکی بازان می توانند برای اسکی به سراغ این منطقه بروند؛ اما امکانات و خدمات این پیست هنوز کامل نشده اند.

جنگل فندقلو

امکان اقامت در طبیعت فندقلو

جنگل فندقلو که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری نمین می باشد و گردشگران زیادی به آن مراجعه می کنند، دوست دارند شبی را در این طبیعت سپری کنند و صبح خود را در میان این طبیعت آغاز کنند. از همین رو امکانات مناسبی برای کمپینگ و چادر زدن در این جنگل فراهم آمده تا طبیعت دوستان و گردشگرانی که اهل کمپ زدن در دل جنگل هستند، بتوانند از این امکانات بهره مند شوند. تعدادی آلاچیق در میان طبیعت این جنگل ساخته شده اند که گردشگران می توانند برای اقامت خود و چادر زدن به سراغ آن ها بروند و چادر خود را در آن ها به پا کنند.

بهتر است فصل هایی نظیر بهار و تابستان را برای اقامت در جنگل فندقلو انتخاب کنید تا از سرمای هوا اذیت نشوید. حتی شب های تابستان در این منطقه دمای هوا کاهش چشمگیری داشته و باید لباس گرم همراه خود داشته باشید. در صورتی که قصد داشتید شب را در چادر در این جنگل سپری کنید، بهتر است به حیواناتی که در این طبیعت زندگی می کنند، حواستان باشد. همچنین گزینه دیگری نظیر سوئیت برای اقامت در این طبیعت وجود دارند و می توانید برای اقامت به سراغ آن ها بروید تا امکانات مناسبی در اختیار داشته باشید.

بهترین زمان سفر به جنگل فندقلو

جنگل فندقلو از آن دسته جاذبه های گردشگری است که در تمام فصل های سال زیبایی های آن تماشایی بوده و گردش در میان طبیعت آن در هر کدام از فصل های سال دارای لذت خاص خود می باشند. همانطور که می دانیم، این جنگل در میان استان اردبیل و شهر نمین جای گرفته و از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار است و از بهترین جاذبه ها برای گردش های تابستان می باشد و خبری از گرمای تابستانی در گرم ترین روزهای سال نبوده و بهترین فرصت را برای گردش فراهم آورده است. اگر دمای هوا را در نظر نگیریم، فصل های بهار و تابستان که طبیعت این جنگل پوشیده از لباسی سبز بوده و طراوت و تازگی را با تمام وجود احساس خواهید کرد.

در فصل پاییز، هر بخش از این جنگل به رنگ های متنوعی تبدیل شده و به هر سوی این جنگل نگاه می کنید، رنگ هایی نظیر زرد، نارنجی، قرمز و کمی سبز را خواهید دید و مناظری شگفت انگیز را پدید خواهند آورد. اگر بخواهید بهترین زمان را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید تا بتوانید از سفر خود نهایت لذت را ببرید، بهتر است از ابتدای بهار تا اواخر بهار و یا اوایل فصل پاییز را انتخاب کنید.

جنگل فندقلو

[html_block id=”72232″]

راهنما سایت

آدرس

استان اردبیل، 30 کیلومتری شهرستان اردبیل، 10 کیلومتری جنوب نمین

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه