جزیره مینو

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

جزیره مینو جزیره ای زیبا و قدیمی در استان خوزستان است که مابین شهرهای خرمشهر و آبادان جای گرفته است. در شمال و جنوب ایران پهناور، انواع جزایر زیبا و تماشایی وجود دارند که برخی از آن ها به دلیل بهره مندی از امکانات و سرگرمی های متنوع، از شهرت بیشتری نسبت به دیگر جزایر برخوردار بوده و گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب می کنند. اما جزیره ای مانند جزیره مینو که نام آن را کمتر کسی شنیده و جزء جاذبه های دیدنی و گردشگری کمتر شناخته شده در جنوب ایران می باشد. در بسیاری از نقاط کشور، جاذبه های دیدنی و گردشگری مختلفی وجود دارند که پای کمتر گردشگری به آن ها باز شده و همین امر سبب بکر و دست نخورده بودن آن ها گردیده است. همه ما می دانیم جنوب کشور، از پرطرفدارترین و متنوع ترین جاذبه های گردشگری را در خود جای داده که امروزه با گسترش صنعت گردشگری در ایران، گردشگران زیادی برای تفریح و استراحت به سراغ آن ها می روند. جزیره مینو که یکی از آن دسته جاذبه ها و طبیعتی بکر و زیبا بوده و در میان جاذبه های جنوبی کشور به شمار می رود. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با جزیره زیبای مینو که طبیعتی زیبا در جنوب ایران می باشد، آشنا شویم.

جزیره مینو کجاست و مسیر دسترسی

جزیره مینو از دیدنی های استان خوزستان محسوب می شود که مابین دو شهر خرمشهر و آبادان جای گرفته است. این جزیره از شمال خود به خرمشهر با فاصله 11.5 کیلومتر، از شمال شرقی با فاصله 137 کیلومتر به اهواز و از شرق با فاصله 11.6 کیلومتر به آبادان محدود می شود. از فرودگاه آبادان تا جزیره مینو حدود 7 کیلومتر مسافت وجود داشته که برای طی کردن آن با خودرو، به مدت زمانی حدود 15 دقیقه نیاز خواهید داشت. بسیاری از گردشگرانی که می خواهند به جزیره زیبای مینو سفر کنند، مسیر هوایی را انتخاب کرده و در فرودگاه آبادان از هواپیما پیاده شده و مابقی مسیر را با خودرو تا جزیره طی می کنند.

به صورت کلی می توان گفت برای دسترسی به جزیره مینو بایستی ابتدا خود را به شهر آبادان و یا خرمشهر برسانید. در صورتی که برای دسترسی به جزیره بخواهید از خرمشهر اقدام نمایید، حدود 12 کیلومتر مسافت پیش رو خواهید داشت و اگر هم از شهر آبادان بخواهید اقدام نمایید نیز حدود 12 کیلومتر مسافت را باید طی کنید.

آدرس جزیره مینو: استان خوزستان، شهرستان خرمشهر، ضلع جنوب غربی فرودگاه آبادان

جزیره مینو

آشنایی با جزیره مینو خرمشهر

جزیره مینو نامی آشنا برای بسیاری از متولدین دهه 40، 50 و حتی 60 بوده که نام آن با روایت هایی از جنگ های تحمیلی گره خورده است. بسیاری از شهرهای جنوبی ایران و به خصوص خرمشهر، اهواز و غیره شاهد بسیاری از اتفاقات تلخ مربوط به جنگ ایران و عراق می باشند که همچنان آثاری از آن دوران را می توان در گوشه و کنار بسیاری از این شهرها مشاهده نمود. جاذبه ای که در این مطلب قصد داریم با آن شنا شویم، کمی ما را به یاد تاریخ مهمی از ایران می اندازد. جزیره مینو یا جزیره صلبوخ جزیره ای زیبا و تماشایی در استان خوزستان است که مابین شهرهای خرمشهر و آبادان قرار گرفته و از آنجایی که جنوب ایران از شرایط اقلیمی و جغرافیایی گرم بهره می برد، این جزیره زیبا نیز همانند دیگر جاذبه های جنوبی ایران دارای آب و هوایی گرم می باشد. هم جواری این جزیره با اروندرود که به عنوان مرز بین ایران و عراق شناخته می شود، توانسته بر اهمیت آن بی افزاید و تاریخچه ای مهم و غنی را به خود اختصاص داده است.

سفر به شهرهای جنوبی و جنوب غربی کشور، می تواند علاوه بر آشنایی با جاذبه های دیدنی و گردشگری، ما را با تاریخچه و سرگذشت ایران عزیزمان و همچنین مردمان خونگرم و اصیل جنوبی آشنا سازد. جزیره زیبا مینو که از قدیمی ترین جزایر ایران محسوب می شود، در طول تاریخ خود، مهربانی ها و ناملایمتی های زیادی را تجربه کرده تا بتواند امروز در میان تمام جاذبه های دیدنی و گردشگری خرمشهر قد علم کند و به زیبایی های خود مغرور باشد. اروندرود که بر زیبایی این جزیره افزوده و در نزدیکی آن قرار دارد، از اصلی ترین جریان های آبی این جزیره به حساب می آید و دو جریان آب دیگر نیز در جزیره مینو وجود دارند که آن دو از رود جرف سرچشمه می گیرند.

سرتاسر جزیره مینو مملو از نخلستان های وسیع و گسترده بوده که از مهمترین و زیباترین جاذبه های این جزیره محسوب می شوند و فضایی بسیار زیبا و تماشایی را برای گردش و عکاسی پدید آورده اند. بسیاری از پرندگان مهاجر نیز، نخلستان های جزیره مینو را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کنند. جزیره زیبای مینو که از قدمت زیادی برخوردار است، چهره و طبیعتی منحصر به فرد برای طبیعت آن پدید آورده که لذت گردش را دو چندان نموده است. از ویژگی های این جزیره می توان به خاک حاصلیخز و پربار آن نیز اشاره نمود که سبب شهرت آن شده است. ساده زیستی مردمان این جزیره بسیار جالب بوده و در عین ساده زیستی، می توانند نهایت لذت را از طبیعت اطراف خود برده و زندگی شاد و دلپذیری را تجربه نمایند. علاوه بر نخلستان ها، نیزارهای انبوهی نیز در این جزیره وجود دارند که به عنوان پناهگاه حیوانات وحشی و درنده نظیر گراز به شمار می روند.

از آنجایی که مینوشهر و عراق دارای مرز همسایگی با یکدیگر می باشند، سبب تبادل فرهنگی و قومیتی زیادی شده اند و همچنین بسیاری از شهرهای جنوبی ایران و به خصوص شهر خرمشهر، به زبان عربی صحبت می کنند و با سفر به این منطقه، گوشه ای فرهنگ و تمدن عربی را می توانید از نزدیک مشاهده کنید. علاوه بر آن که فرهنگ و زبان عرب ها وارد این مناطق از ایران شده اند، همچنین غذاهای عربی بسیار خوشمزه و لذیذی در این مناطق تهیه می شوند که می توانید در صورت سفر به این شهرها، لذت چشیدن طعم غذاها و دسرهای عربی را تجربه کنید.

تاریخچه جزیره مینو

جزیره ای که امروز ما آن را با نام جزیره مینو می شناسیم و از جاذبه های گردشگری خرمشهر به حساب می آید، در زمان های گذشته با نام جزیره محله و جزیره صلبوخ شناخته می شد. بر اساس اسناد و مدارک، تا پیش از سال 1880 میلادی، این جزیره به اقوامی با نام های فرحانی و دریس تعلق داشته و میان شهرهای خرمشهر و آبادان واقع شده است. جزیره ای که امروز ما آن را به نام جزیره مینو می شناسیم، در ارتفاع 10 متری از سطح دریا قرار گرفته و با مساحت 17.8 کیلومتر مربع، دارای فاصله ای حدود 10 کیلومتر از خرمشهر می باشد. بزرگترین قطر این جزیره به 6.2 کیلومتر می رسد و جزء جزایر کوچک جنوب ایران محسوب می شود. مینوشهر به عنوان یکی از شهرها و بزرگترین آبادی های این جزیره به شمار رفته و حدود 12 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.

مردمان شهر مینوشهر به شغل هایی نظیر کشاورزی و دامپروری مشغول بوده و اهالی خرمشهر و دیگر شهرهای اطراف، برای تفریح و گردش به سراغ این شهر و جزیره می آیند. مینوشهر تا سال 1375 با نام چومه شناخته می شد و در 8 سال دفاع مقدس، نقش به سزایی را ایفا نمود که هنوز نام آن با رشادت مردمان خرمشهر همراه است. جزیره زیبای مینو دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که یکی از آن ها مربط به سیستم آبیاری آن بوده که توسط برکشند و فروکشند انجام شده و جزء معدود نقاط در جهان محسوب می شود که از این سیستم آبیاری برخوردار است. در سال 1349 هجری شمسی، یک پل در این منطقه احداث گردید که شهر خرمشهر و آبادان را به یکدیگر ارتباط می دهد. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1385 در این منطقه انجام پذیرفت، جمعیت آن 6.372 نفر و معادل با 1.313 خانوار گزارش شد.

جزیره مینو

تفریحات جزیره مینو

همانطور که می دانیم، جزایر متعددی در شمال و جنوب ایران وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی هستند که برخی از آن نسبت به دیگر جزایر، از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب می کنند. جزیره مینو که جزیره ای تاریخی و قدیمی در دل استان خوزستان می باشد، از طبیعتی زیبا و دل انگیز برخوردار بوده و از آن دسته جاذبه هایی است که برای یک سفر به آن می تواند لذت بخش باشد. با سفر به این منطقه می توانید با فرهنگ عرب نشین های جنوب ایران آشنا شده و با میهمان نوازی و خونگرمی مردمان جنوب کشور مواجه شوید که با خونگرمی از شما استقبال می کنند. در واقع یکی از مهمترین مواردی که توانسته زیبایی و جذابیت دلنشینی را برای این منطقه به وجود بیاورد، مهربانی و ساده زیستی اهالی این شهر می باشد. مردمان سختی کشیده و با تجربه ای که امروزه مشاهده می کنید، بازماندگان جنگ های تحمیلی ایران و عراق هستند که روزگاران تلخ و دشواری را به چشم دیده و پشت سر گذاشته اند و مهربانی های امروزه آن ها، حاصل 8 سال زندگی سخت آن ها می باشد.

لذت چشیدن غذای جنوبی

غذاهای جنوبی از خوش طعم و خوش عطر ترین غذاهای محلی ایرانی است که بسیاری از آن ها از غذاهای عربی وارد سفره جنوبی های ایران شده و هر کدام از آن ها اگر با مزاج شما سازگار باشد، می توانید از چشیدن طعم آن ها لذت ببرید و یکی از بهترین غذاهای عمر خود را تجربه کنید. اغلب غذاهای جنوبی از انواع غذاهای دریایی تهیه شده و شامل ماهی و میگو می شوند که هر کدام از آن ها را می توانند به صورت های مختلفی تهیه و سرو نمایند و غذاهای خوشمزه و خوش عطری را تهیه کنند.

اگر برای صرف وعده غذایی خوشمزه و لذت بخش به دنبال رستورانی با کیفیت هستید تا بتوانید طعم لذت بخش غذاهای جنوبی و عربی را تجربه کنید، می توانید به سراغ مضیف حاج عبدالله بروید که علاوه بر غذاهای سنتی و لذیذ، دارای فضایی بسیار زیبا و سنتی بوده که از سازه های سنتی و عربی استفاده کرده است. مضیف در واقع اتاق هایی سنتی هستند که در طبیعت این جزیره قرار دارند و برای ساخت آن ها از نی استفاده شده و عرب ها برای پذیرایی از میهمانان خود از آن ها استفاده می کنند. از بهترین غذاهای جنوبی که بایستی طعم بی نظیر آن ها را که با دستور پخت جنوبی ها تهیه می شوند را تست کنید، می توان به ماهی شکم پر، قلیه ماهی، ماهی کبابی و میگو اشاره نمود که هر کدام از آن ها طعمی بی نظیر دارند که می توانید از میان منوی مضیف حاج عبدالله سفارش داده و میل نمایید.

چشیدن طعم ناب قهوه عربی

یکی از خوش عطر و خوش طعم ترین خوردنی هایی که می توانید طعم آن را در جنوب کشور بچشید، قهوه عربی است که به بهترین شکل تهیه شده و قهوه ای ناب و اصیل را به دست شما ارائه می دهند که می توانید پس از گردش و تفریحی حسابی در جزیره، یک فنجان از آن را میل کرده و جانی تازه و پر انرژی را تجربه کنید.

لذت طعم بستنی خنک در هوای گرم جزیره

بستنی های خوش طعم و لذیذی در این جزیره وجود دارند که برای تهیه آن ها از شیر گاومیش استفاده شده و طعمی فوق العاده برای آن ایجاد کرده که می توانید لذت خوردن بستنی خنکی را در هوای گرم جزیره تجربه کنید.

گردش در طبیعت جزیره مینو

طبیعت جزیره مینو پوشیده از نخلستان هایی زیبا و چشمنواز است که گردش در میان آن ها می تواند لذتی عجیب را در شما ایجاد کند. همچنین نیزارهای متعددی در کنار نخلستان های این جزیره وجود دارند که طبیعتی خاص و تماشایی را ایجاد نموده و لذت قدم زدن در طبیعت را دو چندان نموده و در واقع پوشش گیاهی متنوعی را برای جزیره مینو پدید آورده اند.

جزیره مینو

عکاسی در میان جزیره

عکاسی یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که می توانید در جزیره مینو آن را تجربه کنید و عکس های به یاد ماندنی و خارق العاده ای را در میان نخلستان ها، نیزارها و رودخانه ثبت کنید. به خصوص زمانی که آفتاب نارنجی در حال غروب بوده و تمام آسمان جزیره به رنگ نارنجی در می آید و نخل ها سایه های بلند و طویل خود را در طبیعت جزیره می اندازند، بهترین زمان برای عکاسی در جزیره مینو محسوب می شود.

تماشای پرندگان مهاجر

پرندگان مهاجر زیادی، در فصل زمستان این جزیره را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده و به مدت 3 ماه میهمان این جزیره خواهند بود. بنابراین اگر در فصل زمستان به این جزیره سفر کنید، می توانید پرندگان مهاجر را از نزدیک مشاهده نمایید.

ماهیگیری

ماهیگیری یکی از لذت بخش ترین تفریحات و ورزش هایی است که افراد زیادی به آن علاقه داشته و به دنبال فرصتی در طبیعت ایران هستند تا بتوانند از ماهیگیری لذت برده و خودشان ماهی را تازه از آب گرفته و غذایی دلپذیر و خوش طعم را تهیه نمایند. جزیره مینو این امکان را فراهم آورده تا گردشگران بتوانند ماهیگیری را در یکی از اسکله های جزیره تجربه نموده و ماهی هایی را از آب بگیرند.

قایق سواری

قایق سواری از جمله تفریحات آبی است که در جاذبه هایی که حتی دریاچه و یا رودخانه ای کوچک هم وجود داشته باشد، می توانید به سراغ آن بروید. یکی از اسکله هایی که در جزیره مینو وجود دارد، امکان قایق سواری را برای گردشگران فراهم آورده که می توانید برای لذت بردن از تفریح قایق سواری، به سراغ آن بروید.

جزیره مینو

بهترین زمان سفر به جزیره مینو خرمشهر

همه ما می دانیم مناطق جنوبی ایران دارای آب و هوا و شرایط اقلیمی گرم بوده که فصل های نیمه اول سال بسیار گرم تر از فصل های نیمه دوم سال بوده و برای سفر به این مناطق، فصل های نیمه دوم سال از بهترین زمان های سفر به آن ها می باشند. جزیره مینو خرمشهر نیز یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری جنوبی ایران بوده و یکی از بهترین زمان های سفر به این جزیره، فصل بهار می باشد؛ چرا که این جزیره از تنوع پوشش گیاهی مختلفی برخوردار بوده و در فصل بهار طبیعت جزیره مینو به حالت تازه و با طراوت تبدیل می شود و همچنین هنوز وارد گرمای شدید نشده و هوا همچنان طراوت خود را حفظ کرده است.

اما از آنجایی که بسیاری از گردشگران، فصل بهار و به خصوص ایام عید را برای سفر به این منطقه انتخاب می کنند، جزیره بسیار شلوغ بوده و برخی از گردشگرانی که دوست دارند در زمان های خلوت سال به گردش و تفریح بپردازند، از همین رو فصل بهار را برای سفر به این جزیره جنوبی انتخاب نمی کنند. فصل پاییز هم از بهترین زمان های سفر به جزیره مینو محسوب می شود که از اوایل آذر ماه آغاز می شود و تا اواخر فروردین ماه ادامه خواهد داشت. به صورت کلی می توان فصل های نیمه دوم سال که از دمای هوا کاسته می شود را برای سفر خود به این جزیره انتخاب نمایید.

نکات لازم برای سفر به جزیره مینو خرمشهر

  • به هر شهر و روستایی از گوشه و کنار ایران سفر کنیم، آداب و رسوم و فرهنگ های مختلفی را خواهیم دید که هر یک از اهالی آن مناطق به آن ها پایبند بوده و برای آن ها ارزش قائل هستند. همچنین مردم جزیره مینو نیز که از فرهنگ و رسوم عربی برخوردارند و بسیار محترم شمرده شده که در صورت سفر به این جزیره، احترام به آداب و رسوم و فرهنگ غنی آن ها الزامی می باشد.
  • جزیره مینو در جنوب ایران واقع شده و آب و هوایی گرم در آن جریان دارد و بهتر است برای سفر خود به این جزیره، زمان مناسبی را انتخاب کنید تا از گرمای شدید هوا اذیت نشوید و همچنین لباس خنک و نخی همراه خود داشته باشید. علاوه بر لباس مناسب، کرم ضدآفتاب، کلاه و غیره را همراه خود ببرید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید.
  • بسیاری از نقاط ایران هستند که همچنان از وضعیت آب آشامیدنی مناسب برخوردار نبوده و جزیره مینو نیز جزء آن دسته از مناطق جنوبی ایران است که هنوز برنامه ای برای مطلوب شدن وضعیت آب آشامیدنی آن در نظر گرفته نشده است. لذا بهتر است در صورت سفر به این جزیره، از آب معدنی استفاده نمایید.
  • جزیره مینو خرمشهر جزء مناطق بکر و دست نخورده جنوب ایران به شمار می رود که همین بکر بودن، توانسته اصلی ترین دلیل برای محبوبیت آن در میان طبیعت گردان و گردشگران باشد. از همین رو هنگام گردش در میان طبیعت جزیره، مراقب طبیعت آن باشید و از آسیب رساندن به طبیعت خودداری کنید.

سوغاتی جزیره مینو

جزیره مینو نیز همانند بسیاری دیگر از نقاط ایران دارای خوراکی و صنایع دستی می باشد که گردشگران می توانند از آن ها به عنوان سوغاتی و یادگاری جزیره مینو برای خود و عزیزانشان تهیه کنند. همانطور که می دانیم، نخلستان های متعددی در این جزیره وجود دارند که حدود 30 نوع خرما را می توان از آن ها تهیه کرد و همچنین بانوان جزیره مینو انواع صنایع دستی زیبایی را تهیه کرده که می توانید از آن ها هم به عنوان سوغات این جزیره تهیه نمایید.

جزیره مینو

راهنما سایت

آدرس

استان خوزستان، شهرستان خرمشهر، ضلع جنوب غربی فرودگاه آبادان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه