جزیره قشم و جاهای دیدنی این جزیره هزار رنگ بخش اول

با بزرگترین جزیره جنوب ایران آشنا هستید؟ جزیره قشم و جاهای دیدنی این جزیره هزار رنگ را دیده‌اید؟ می‌دانید بهترین زمان سفر به جزیره قشم، چه فصلیست؟ تفریحات جزیره قشم کدامند؟ آیا هنوز هم می‌توان برای خرید ارزان‌تر، راهی جزیره قشم شد؟ با لوکس ویلا همراه باشید تا به تمام این سوالات پاسخ دهیم. این شما و این هم جزیره قشم و جاهای دیدنی این جزیره هزار رنگ.

جزیره قشم کجاست؟

جزیره قشم، بزرگ‌ترین جزیره ایران که به دلیل جاذبه‌های فوق العاده و منحصر به فردی که در خود جای داده‌است، به جزیره عجایب هفتگانه معروف است. جزیره قشم در استان هرمزگان قرار گرفته‌است که از شمالبه بندر عباس، از مرکز به خمیر و شهرستان بندر لنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز و از شرق به جزیره زیبای لارک؛ مرتبط است.

 

آب و هوای جزیره قشم

جزیره قشم هم به مانند تمامی جزایر بسیار شرجی و مرطوب است. بهترین زمان سفر به قشم را می‌توان شش ماهه‌ی دوم سال دانست. گرم‌ترین زمان نیز مربوط به فصل تابستان است که اگر از گرما فراری هستید، در این فصل به قشم سفر نکنید.

با توجه به این که جزیره قشم در جنوب کشور قرار دارد شرایط آب و هوایی آن گرم و به دلیل جزیره بودنش مرطوب هم می باشد. از ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور تقریبا می توان گفت گرم ترین روزهای این جزیره محسوب می شود اما در عوض هزینه سفر شما در این زمان نصف دیگر ماه های سال است. اما بهترین زمان سفر به قشم ماه های دی و بهمن است که بیشتر دمای این جزیره به ۴۶ و کمترین آن به ۱۶ درجه سانتی گراد می رسد.

 

تاریخچه جزیره قشم

قدمت جزیره قشم به دوران ساسانیان برمی‌گردد. در زمان‌های گذشته به این منطقه ابرکاروان می‌گقتند. سکونت در جزیره قشم به تاریخ قبل از اسلام و حتی دوران مادها، بازمی‌گردد. بعد از اسلام، حکومت‌های مختلفی در این جزیره حکومت کردند. از میان این حکومت‌ها می‌توان به حاکمان آل‌بویه اشاره کرد. جزیره قشم دورانی هم تحت تاثیر حمله‌ی مغولان و حکومت ایلخانیان قرار گرفت. بعد از چندین سال، اروپایی‌ها هم به این منطقه آمدند و مدتی توسط پرتغالی‌ها اشغال شد. بعد از دوران قاجار بود که این جزیره به ایران بازگردانده شد.

 

جاذبه‌های طبیعی قشم

جزیره قشم زیبایی‌هیا فراوانی دارد. جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‎های تاریخی و مناطق تفریحی و هیجان‌انگیز که ما در قسمت اول معرفی جزیره قشم و جاهای دیدنی این جزیره هزار رنگ به معرفی جاذبه‌های طبیعی قشم، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

جزایز ناز، سفری درون آب

از مهم ترین جاهای دیدنی جزیره قشم ، جزایر موجود در این خطه است. از جمله این جزایر زیبا می توان به جزایر ناز اشاره کرد که دارای دیواره‌ های صخره‌ای و وسعتی حدود ۳ هکتار است. ویژگی‌ شگفت انگیز این جزیره، رفتن به داخل جزیره با اتومبیل یا به صورت پیاده‌روی تا فاصله‌ی یک کیلومتری داخل آب‌های آن است که به دلیل شرایط جزر امکان پذیر می‌شود و این مورد آن را به یکی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی برای قشم گردی تبدیل کرده است.

جزایره ناز متشکل از ۲ جزیره می باشند که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ قرار دارند.‌ بومیان منطقه این ۲ جزیره را “دو کرده” می گویند. جزایر ناز فاقد ساحل شنى می باشند و پیرامون آن را دیواره‌هاى صخره‌اى به ارتفاع پنج تا ده متر فراگرفته اند. روى این جزیره کاملاً مسطح است.

جزایر از آرامشی خاص و چشم انداز بی نظیری برخوردارند که این امر موجب شده به جاذبه ای گردشگری بدل گردند.

جزیره هنگام، لمس دلفین‌ها خاطره انگیزترین قسمت سفر شماست

هنگام، جزیره دلفین های بازیگوش؛ این جزیره در جنوب کشورمان قرار دارد و اگرچه کوچک است اما جز یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری به شمار می رود. هنگام در فاصله ۲ کیلومتری قشم قرار دارد و برای رسیدن به آن باید سوار قایق هایی که در جزیره ی قشم است شوید تا بعد از طی مسیری کوتاه به این جزیره برسید. به طرف این جزیره که حرکت می کنید، اولین چیزی که توجه تان را جلب می کند، شن های تمیز و براق و آب های آبی و بی نهایت زیبایی است که در زیر انوار طلایی خورشید درخشششان ده ها برابر می شود.

در این قسمت از جزیره می توانید صخره های صدف نشان زیادی را ببینید و یکی از هیجان انگیزترین بخش سفر به آن دیدن این صدف های رنگارنگ است.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه ، از زیباترین جاهای دیدنی قشم در فاصله‌ی ۷۰ کیلومتری جزیره‌ی قشم و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی، یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم، تنگه‌ای جالب است که به تنگه‌ی چاهکوه شهرت یافته است. این تنگه دارای حفره‌ها، دالان‌ها و اشکال حیرت‌آور و عجیب است که تماشای آن‌ها هیجان‌انگیز است. وجه تسمیه این تنگه به چاهکوه، به علت قرار گرفتن تعدادی چاه حفر شده در ابتدای آن است.

تنگه ی چاهکوه پدیده‌اى عجیب، ایجاد شده از فرسایش سنگ‌هاى رسوبى زمین است. دره یا تنگ چاهکوه در شمال غربی جزیره ی قشم، در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم، قرار دارد. عمق این دره ۱۰۰ متر می باشد.

تنگ چاهکوه از جاذبه‌های گردشگری کم تر شناخته شده ی جزیره قشم است.

تنگ چاهکوه در دل یک کوه سنگی یکپارچه قرار دارد. چاهکوه در قدیم الایام محلی مقدس شمرده می شد. دالان های پر پیچ و عجیب این تنگه توسط فرسایش طبیعی به وجود آمده اند و حلقه های چاه موجود در بستر تنگه نیز توسط دست بشر حفر شده اند. در ابتدای ورود، چاهکوه پهن و با دیوارهای بلند است، اما کم کم از پهنای آن کم شده و عبور از میان آن دشوار میگردد. اشکالی که روی دیوارهای تنگ چاهکوه زیبا نقش بسته اند هر بیننده‌ای را به وجد می آورد.

دره ستارگان قشم ، منطقه‌ای دیدنی با هزاران داستان و تخیل

دره ستاره‌ها یا ستارگان، از عجایب هفتگانه قشم به حساب می‌آید که زیبایی بی حد و مرزی دارد.

این دره در اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه که به خاطر باران، رگبارها و وزش باد ایجاد شده است، که قدمتی حدود ۲ میلیون سال در جزیره‌ی قشم دارد. این پدیده‌ی طبیعی یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی قشم به شمار می‌آید و به اعتقاد ساکنین محلی، بر اثر برخورد ستارگان با زمین بوجود آمده است و به خاطر این موضوع به آن، دره‌ی ستارگان می‌گویند.

دره ستارگان، در نزدیکی روستای برکه خلف که واقع در قلب جزیره ی قشم است، قرار گرفته‌است. بومیان قشم بر این باورند که روزگاری ستاره ای از آسمان به قلب جزیره افتاده و در برخورد با زمین، جزیره این شکل ها را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. دره ی ستاره ها در اصطلاح محلی “استاره کفته” و “گاه ستاره افتیده” نامیده می شود.

در ارتباط با دره ی ستاره ها افسانه های مختلفی گفته می شود. به گفته ی بومیان، پیش از غروب آفتاب باید دره ی ستارگان را ترک کرد؛ چراکه بر این باورند با سکوت شب موجودات فرا زمینی در “استاره کفته” گردهم می آیند.

کل جزیره را از بام قشم ببینید

ارتفاعات موجود در بخش غربی جزیره‌ی زیبای قشم به بام قشم معروف هستند که قسمت‌های مرتفع آن از سنگ آهک و دامنه‌ها از ماسه سنگ، مارن و سیلت تشکیل شده اند. درواقع این ارتفاعات، فلاتی تقریبا نیمه‌ مرتفع است که سطح وسیعی از جزیره قشم را تشکیل داده و به دلیل چشم‌اندازی زیبا از جنگل‌های حرا و سواحل شمال خلیج فارس، به یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در این جزیره تبدیل شده است.

چاه‌های تل آب یا طلا

یکی از جاذبه های شگفت انگیزی که در جزیره قشم وجود دارد چاه های تل آب یا طلا می باشد که قدمت بسیار طولانی هم دارا هستند. این چاه ها با هدف ذخیره آب باران این منطقه ساخته شده اند. این چاه ها در ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم نیز قرار دارند و زمانی که برای بازدید این چاه ها می روید مشاهده می کنید قلعه نادری هم درست در کنار همین چاه ها در داخل گودال دامنه ی کوه به چشم می خورد. ایده ساخت این چاه های آب از زمان هخامنشیان بوده و اکنون هم به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری جزیره قشم به شمار می رود.

غار خربس ، زیبایی در میان کوه‌های قشم

هزاران سال پیش در زمان ساسانیان روستایی به نام خربس رونق بسیاری داشته است و جز یکی از پرترددترین مناطق جزیره قشم محسوب می شده. اطراف این روستا با تپه های کوتاه و بلند مرجانی، به صورت دایره وار احاطه شده است. در روبروی این قلعه، گورستانی باستانی قرار دارد که مشرف به دهانه ی غارهای خربس است. دهانه غارهای خربس در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متری، در دل کوه قرار گرفته اند. پیشنهاد می کنیم که حتما در سفر به قشم از این غار شگفت انگیز دیدن کنید.

جنگل های حرا

در حوالی جزیره قشم، مجموعه‌ ای از درختان سرسبز حرا به چشم می‌خورند، که با آبراهه‌ هایشان و طبیعت بکر وحشی‌ ای که دارند، از منابع توریستی شگفت انگیز استان هرمزگان محسوب می گردند. جنگل های حرا هر ساله گردشگران فراوانی را برای بازدید جذب می‌کنند. گیاهان حرا در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند.

جنگل دریایی حرا یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی ایران است. درختانی که در ناحیه جذر و مدی می رویند از آب شور تغذیه می گردند.

جالب است بدانید با وجود اینکه برخی از این درختان کاملا به زیر آب شور دریا فرو می روند (بی نیاز به آب شیرین) همچنان به زندگی خود ادامه می دهند.

درخت های حَرا در سواحل و مرداب‌ های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران دیده می‌شوند.

زیستگاه حَرا در ۸ منطقه ی حفاظت شده ی بین‌ المللی ایران قرار دارد.

مانگرو نامی مرکب، معرف اکوسیستم خاص در مناطق استوایی می باشد.

مانگرو حاصل تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل، دلتاها و برکه‌ها است.

نام حرا به افتخار دانشمند ایرانی ابو علی سینا به نوع جنگل ها نسبت داده شده است.

درخت های حرا همیشه سر سبز هستند. یکی از ویژگی های درخت حرا این است که هر چه سر و شاخه های آن را قطع کنند بهتر رشد می کند و سبزتر می شود. جنگل های حرای قشم بیش تر منزلگاه درختان آوسینیا مارنیا است.

جزیره قشم از انبوه ترین و وسیع ترین جنگل های حرا برخوردار است. به همین علت سازمان جهانی یونسکو جنگل های حرای قشم را منحصر به فرد خوانده و نام آن را در فهرست ذخیره زیست کره جهان به ثبت رسانده است.

پابان بخش اول معرفی مناطق دیدنی جزیره قشم و جاهای دیدنی این جزیره هزار رنگ 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *