جزیره هرمز یکی از جزایر جنوبی کشور ایران در حاشیه خلیج فارس است که بسیار زیبا و سرشار از جاذبه های طبیعی و عجیب می باشد. در هر گوشه و کنار این جزیره سرخ که قدم بگذارید آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی را خواهید دید، به گونه ای که در زمان سفر کرده اید و به قرن ها پیش باز گشته اید. جزیره هرمز جایی نیست که بتوانید تنها با مطالعه راجع به آن، به شناخت برسید، بلکه باید آن را از نزدیک لمس کنید. جزیره ای آرام و ساکت از دل آب های نیلگون خلیج فارس سر درآورده و از آب و هوایی بسیار پاک و تمیز بهره می برد. دلیل سالم بودن هوای این منطقه، راه نیافتن هیچگونه وسیله نقلیه به داخل آن است. همچنین یکی از جزایر بکر و باصفای جنوب ایران می باشد. برای گشت و گذار در هرمز تنها باید با پای پیاده و موتورهای سه چرخ اقدام نمایید. برخی از زیباترین ساحل های جنوبی کشور در این جزیره جای گرفته اند در این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا با جاهای دیدنی هرمز بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه جزیره هرمز

هرمز یکی از جزایر جنوبی در خلیج فارس است که به شکل بیضی بوده و با تنگه هرمز مجاور است به همین دلیل از لحاظ تجاری و راهبردی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. هرمز قدیم در زمان مغول از نظر تجاری بسیار اهمیت داشته و در سال 700 هجری و با حمله مغولان به هرمز، اهالی و بومیان منطقه شهر هرمز را ترک کرده و به جزیره قشم و سپس به جزیره هرمز مهاجرت کردند. پس از آن که به این شهر کوچ کردند شهری را در آنجا بنا نمودند و آن را شهر هرمز نیز نامیدند.

پس از قرن ها که گذشت، این شهر نام خود را به کل جزیره داد و وسعت آن بیشتر شد. رونق یافتن جزیره باعث شد پرتغالی ها به آن حمله کنند و آن را به اشغال خود درآورند. سپس در سال 1622 میلادی شاه عباس موفق شد تا جزیره هرمز را از چنگ پرتغالی ها درآورد و به تخریب شهرهای هرمز و گمبرون اقدام نمود. پس از آن بندرعباس را به جای این شهرها از نو ساخت. مساحت این جزیره به 42 کیلومتر مربع می رسد. با توجه به این که مساحت کمتری نسبت به دیگر جزایر خیلج فارس دارد، اما توانسته جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی را در خود جای دهد. گردشگران بسیاری هستند که برای بازدید از جاذبه های دیدنی هرمز راهی این جزیره می شوند و در آن به گشت و گذار می پردازند.

جزیره هرمز

غار الهه نمک و دره سکوت

دره سکوت همانطور که از نامش پیداست، یکی از آرام ترین نقاط جزیره هرمز بوده و این دره مملو از مقدار فراوانی نمک می باشد که به همین علت می تواند انرژی های منفی را از بین ببرد. این دره یکی از جاهای دیدنی هرمز به شمار رفته که دره سکوت را با نام تبرزن نیز می شناسند و دلیل این نامگذاری آن است که در زمان های قدیم بومیان منطقه هرمز به این دره می رفتند و با تبر به دیوارهای کوه ضرباتی وارد می کردند و از دل کوه های این دره سنگ نمک استخراج می کردند. از دیگر جاذبه های دیدنی هرمز می توان به الهه نمک اشاره کرد که در بخش انتهایی دره نمک قرار گرفته است. تمام نقاط جزیره زیبای هرمز را مواد معدنی فرا گرفته است. در میان کوه های رنگارنگ صخره ای دیده می شود که از آن با نام الهه نمک یاد می شود.

از همان فاصله دوری که هستید، الهه نمک را ببینید، چشمتان مسحور زیبایی آن خواهد شد. برای رفتن به داخل غار نمک باید خیلی احتیاط کنید و به صورت سینه خیز وارد آن شوید. پس از آن که وارد این غار شدید می بایست مسافت کوتاهی را به شکل خمیده در آن قدم بردارید. پس از آن وارد تالار کوچکی خواهید شد که از دیوارهای آن توسط بلورهای زیبایی از نمک پوشیده شده اند. آب نمک از بخش انتهایی این قندیل ‌ها چکه کرده و باعث به وجود آمدن حوضچه‌ های نمکی کف غار می شوند. یکی از بکرترین و آرامش بخش ترین مکان های دیدنی هرمز را همین دره سکوت و غار الهه نمک تشکیل داده است. پیشنهاد می شود اگر به جزیره زیبای هرمز سفر کردید، حتما بازدید از غار الهه نمک را در لیست گردشگری خود قرار دهید تا با رفتن به این دره به سکوت و آرامشی باور نکردنی دست یابید. برای تماشای زیبای های داخل غار حتما با خود چراغ قوه همراه داشته باشید. زیرا فضای داخلی غار به قدری تاریک است که هیچ چیزی قابل دیدن نیست.

 بهترین زمان بازدید از دره سکوت و غار الهه نمک

از آنجایی که جزیره هرمز دارای آب و هوای بسیار گرم و شرجی می باشد، بهتر است در فصل پاییز و زمستان به بازدید از دره سکوت و غار الهه نمک اقدام نمایید تا بتوانید در هوای مطلوبی به گردش و تفریح بپردازید.

دشت آهوان

اگر علاقمند به حیات وحش و بازدید از جانوران هستید، بدون شک جزیره هرمز می تواند انتخاب مناسبی باشد. دشت آهوان که یکی از جاذبه های گردشگری هرمز محسوب می شود، تعداد بسیار زیادی از آهوان زندگی می کنند. برای علاقمندان به جانوران می تواند بازدید از نزدیک آهوان آن هم به تعداد زیاد می تواند بسیار لذت بخش و هیجان انگیز باشد. شما می توانید با رفتن به دشت آهوان، آن ها را نوازش کنید و حتی به آن ها غذا بدهید. قطعا رفتن به دشت آهوان جزیره هرمز می تواند یکی از بهترین تجربه های شما در زندگی باشد. دشت آهوان می تواند میزبان بسیار خوبی برای عاشقان حیات وحش و جانوران باشد.

آدرس دشت آهوان: استان هرمزگان، جزیره هرمز، منطقه گیاهی

دشت آهوان

ساحل سرخ

مکان های دیدنی هرمز تمامی نداشته و این جزیره سرتاسر پر از شگفتی می باشد. خاک جزیره هرمز سرشار از مواد معدنی بوده و رنگی سرخ دارد. برخی از سواحل جزیره هرمز که نزدیک معادن خاک سرخ قرار دارند، ساحل سرخ نامیده می شوند و در میان گردشگران بسیار محبوب شده و برای بازدید از آن راهی این ساحل می شوند. یکی از جالب ترین ویژگی های خاک ساحل سرخ این است که می توان از آن به عنوان ادویه و طعم دنده های غذایی در غذاهای مختلف استفاده کرد. بومیان منطقه، از این خاک برای پخت ماهی، غذاهای محلی، ترشی، مربا و نان های محلی استفاده می کنند.

وجود مقدار زیادی از اکسید آهن در خاک این ساحل یکی از اصلی ترین دلایل سرخ بودن خاک این ساحل می باشد. اهالی این جزیره خاک ساحل سرخ را با نام گلگ می شناسند. آب دریا در این ساحل به رنگ قرمز می باشد. همچنین از خاک سرخ این ساحل در صنایع دستی و صنایع رنگ سازی استفاده می شود. یکی از جذاب ترین زمان هایی که می توانید در ساحل سرخ هرمز بگذرانید، تماشای طلوع خورشید و غروب خروشید می باشد که می توانید آن را تماشا کنید. اغلب گردشگران اعتقاد دارند که جهت بیشتر لذت بردن از ساحل خاک سرخ باید با پای برهنه در آن قدم زد.

دره مجسمه ها

یکی از جاهای دیدنی هرمز می تواند دره مجسمه ها باشد که در آن آثار هنری طبیعی شکل گرفته اند و انسان در پدید آمدن آن ها هیچ دخالتی نداشته است. هر نقطه از آن را مشاهده کنید می توانید حیوانات شگفت انگیزی را تماشا کنید که از دل کوه ها و صخره ها شکل گرفته اند. تمام این اشکال بدین صورت است که هر شخصی از هر زاویه ای به آن ها نگاه کند، شکل خاصی را می بیند و برداشت مختص به خود را دارد. هنگامی که در این دره در حال قدم زدن هستید، باید قوه تخیلتان را تقویت کنید تا بتوانید حیوانات مختلفی را در دل کوه ها مشاهده کنید. در اصل این دره برای افرادی که خیال پردازی و قوه تخیل قوی ای داشته باشند بسیار جالب توجه می باشد.

هنگامی که به تو رفتگی ها و برجستگی های بزرگ و کوچک روی کوه ها نگاه می کنید می توانید با خیال پردازی در ذهن خود اشکال جانورانی نظیر خروس، عقاب، مرغ، موش، اژدها و… را مشاهده کنید. در زمان هایی که گردشگران زیادی در دره مجسمه ها هستند ، بومیان منطقه برای دست فروشی صنایع دستی و زیبای خود و نوازندگان محلی نیز به این دره می آیند. اما زمانی که خبری از دست فروشان و نوازندگان نباشد، دره مجسمه های هرمز در سکوت محض به سر می برد. سکوتی که شاید در هیچ جایی نتوانید به آن دست یابید. اگر هنگام غروب آفتاب در دره مجسمه ها قرار داشتید، هرگز تماشای آن و ثبت آن توسط دوربین عکاسی را فراموش نکنید. بازدید از دره مجسمه ها می تواند تجربه جدیدی در سفر به شهرهای جنوبی کشور باشد.

آدرس دره مجسمه ها: استان هرمزگان، جزیره هرمز، جنوب غربی جزیره هرمز

دره مجسمه ها

گنبد نمکی

گنبد نمکی که یکی از دیدنی های هرمز محسوب شده در بخش جنوب شرقی خلیج فارس و نزدیک به تنگه هرمز واقع شده است. این گنبدهای نمکی در خلیج فارس باعث پدید آمدن جزایر کوچک شده اند. همچنین یکی از پدیده های زمین شناختی به حساب می آیند. درواقع گنبد نمکی به لایه های بزرگ نمک های زیرزمینی که به سمت سطح زمین روانه شده اند و به صورت گنبد درآمده اند گفته می شود.

هنگامی زلزله رخ می دهد، نمک ها تحت تاثیر لرزش ناگهانی قرار می گیرند و به همین علت خرد می شوند و یا تغییر شکلی در آن ها صورت می گیرد که برگشت پذیر است. این گنبدهای نمکی هرمز برای علاقمندان به علوم سنگ شناسی بسیار چالب توجه می باشد. جالب است بدانیم که بخش های قابل توجهی از جزیره را گنبد نمکی تشکیل داده است.

دره رنگین کمان

همانطور که گفتیم، در هر نقطه از خاک جزیره هرمز زیبایی هایی نهفته است که باید آن ها را با تمام وجود احساس کرد. اکنون نوبت به یکی دیگر از جذاب ترین جاهای گردشگری هرمز که دره رنگین کمان نام دارد می رسد. دره رنگین کمان دارای خاکی بالغ بر 70 طیف رنگی زیبا می باشد. هنگامی که به این دره زیبا سفر کنید، هرچه به عمق آن پیش بروید و به جستجوی بیشتری بپردازید، بیشتر محو زیبایی های آن خواهید شد. خاک های رنگی دره رنگین کمان از رنگ های سرخ، زرد، سفید، بنفش، نارنجی و… تشکیل شده اند. همچنین در خاک های این دره نیز املاح آهکی مختلفی وجود دارد. تنوع رنگ های خاک این دره به قدری بالاست که شاید اغلب افراد باور نکنند که این پدیده کاملا طبیعی می باشد.

این تنوع رنگی از جنس کانی ها و سنگ های دره سرچشمه می گیرد. سنگ های فلزی متنوعی نیز در این منطقه وجود دارند که نمونه های مشابه آن در کشورهای آمریکایی و اروپایی وجود دارند. سنگ هایی که در دره رنگین کمان وجود دارند می توان از هماتیت، مگنتیت و اولیژیست نام برد. این نوع سنگ ها از عنصر اصلی اکسید آهن تشکیل می شوند. از خاک های این دره در ساخت انواع مختلفی از صنایع دستی و همچنین خاصیت های دارویی استفاده می شود. برداشت بی رویه از خاک زییای این منطقه موجب آسیب رسیدن به اقتصاد جزیره و حتی طبیعت جزیره خواهد شد.

زمان بازدید از دره رنگین کمان

برای بازدید از دره زیبای رنگین کمان می توانید در هر ساعت از شبانه روز که بخواهید به آن مراجعه کنید. اما بهتر است در طی ساعات اولیه روز بازدید را انجام دهید. چراکه هم از گرمای هوا در امان هستید و هم می توانید در روشنای روز از خاک های رنگی دره دیدن کنید. همچنین فصل های پاییز و زمستان را برای سفر خود انتخاب کنید.

آدرس دره رنگین کمان هرمز: استان هرمزگان، جزیره هرمز، جنوب غربی جزیره هرمز

کوه برفی

در فاصله میان دره رنگین کمان و دره مجسمه ها، کوهی دیده می شود که توجهتان را به خودش جلب می کند و به عنوان یکی از مکان های دیدنی هرمز شناخته می شود. این کوه به جهت یک دست سفید بودنش مشهور شده و نگاه ها را به خود خیره می کند. درواقع این کوه پوشیده از برف نیست و تمام بخش های آن زیر لایه هایی از نمک پنهان شده است و شبیه به کوهی شده که پوشیده از برف می باشد. در جزیره هرمز بلورهای سفید نمک بار دیگر در کنار یکدیگر جمع شده اند و جاذبه‌ زمین شناختی و طبیعی دیگری را پدید آورده اند.

این کوه را به عنوان یک جاذبه نمکی در هرمز می شناسند و به دلیل رنگی بودن خاک اطراف، این کوه را همچون نگینی سفید و درخشان می شناسند. پیشنهاد می شود پس از بازدید از دره رنگین کمان از کوه برفی نیز دیدن کنید. زیرا که بازدید از آن خالی از لطف نمی باشد.

آدرس کوه برفی: کوه برفی در میان دو جاذبه دیدنی هرمز که دره مجسمه ها و دره رنگین کمان نام دارند قرار گرفته است. بنابراین دسترسی به آن بسیار ساده و آسان می باشد.

کوه برفی

فرش خاکی هرمز

سرتاسر جزیره هرمز با تنوع و شگفتی های طبیعی پوشانده شده است. در هرکجای ایران که باشید قطعا نام و آوازه فرش خاکی هرمز را شنیده اید. این فرش خاکی نه تنها یکی از دیدنی های هرمز بوده، بلکه یکی از جاذبه های دیدنی شگفت انگیز ایران محسوب می شود. در اغلب نقاط جزیره هرمز خاک های رنگی و زیبایی وجود دارند که علاوه بر زیبایی، کارایی های دیگری همچون به کار بردن آن ها در صنایع دستی و سنتی می باشد. اما شاید برخی افراد با این موضوع رو به رو شوند که از خاک رنگی جزیره هرمز برای طبخ غذاهای سنتی استفاده می شود، بسیار شگفت زده شوند.

از سال 1388 به بعد تمامی هنرمندان جزیره یک روز خاص را مشخص می کنند و همگی گردهم می آیند تا با خاک های رنگی جزیره، طرح های بسیار زیبایی را به شکل فرش درست می کنند. این فرش خاکی، به عنوان بزرگترین فرش خاکی در کل جهان شناخته می شود. در طراحی این فرش خاکی از انواع خاک هایی نظیر خاک های سرخ، آهک، سرمه و… استفاده می شود. اما متاسفانه در حال حاضر به دلیل این که گردشگران خارجی، از این خاک رنگی برداشت بی رویه دارند، تا اطلاع ثانوی این جشنواره به حالت لغو درآمده است و کسی برای جشنواره راهی جزیره نمی شود. ناگفته نماند که تمام خاک های این جزیره دارای 72 رنگ می باشند، اما رنگ اصلی خاک هرمز به رنگ سرخ است.

مسیر دسترسی به فرش خاکی هرمز

در جزیره هرمز بخش های مختلفی وجود دارند که در آن ها به طراحی فرش خاکی می پردازند. از این رو می توانید هر کدام را با تجه به سلیقه و مسیر دسترسی آسان تر انتخاب کنید و به سوی آن بروید و خاطرات مهیجی را برای خود رقم بزنید.

آدرس فرش خاکی هرمز: استان هرمزگان، جزیره هرمز، غرب جزیره هرمز

ساحل سنگ مرغان

جزیره هرمز دارای چندین ساحل بسیار زیبا و دیدنی می باشد. سواحل این جزیره یکی از اصلی ترین جاذبه های دیدنی هرمز به شمار می روند. ساحل سنگ مرغان نیز یکی از سواحل زیبای جزیره هرمز بوده و سومین فرش خاکی هرمز در آن ساخته شده است. ساحل مرغان را با نام دیگری به نام ساحل مران نیز می شناسند. وجود فرش خاکی در این ساحل بر اهمیت آن افزوده است و باعث شده امکانات تفریحی و رفاهی متعددی در آن برای رفاه حال مسافران و گردشگران قرار بدهند. اگر به این ساحل بروید، علاوه بر فرش خاکی هرمز می توانید از دیگر جاذبه های ساحل، نظیر پرندگان دریایی زیبا و غروب آفتاب بی نظیر آن مستفیض شوید.

آدرس ساحل مرغان: استان هرمزگان، جزیره هرمز، شمال شرق جزیره هرمز

ساحل سنگ مرغان

موزه دکتر نادعلیان

شاید یکی از جالب توجه ترین دیدنی های هرمز، موزه دکتر نادعلیان باشد که جزء جدیدترین و به روزترین جاذبه های دیدنی هرمز به شمار می رود. این موزه تا سال 1388 وجود نداشت. شخصی به نام دکتر نادعلیان در سال 1388 تصمیم به احداث این موزه نمود. موزه نادعلیان بسیار مورد استقبال و توجه گردشگران خارجی قرار گرفت. طراحی و مرمت این مکان از سال 1391 شروع و تا سال 1393 به طول انجامید و به دلیل آنکه این موزه در محل منزل شخصی وی قرار داشت، نام موزه دکتر نادعلیان برای آن انتخاب شد. در این موزه آثار فرهنگی هنری اهالی هرمز را برای نمایش عموم قرار دادند.

همچنین این آثار هنری و ارزشمند به فروش می رسند. اگر به جزیره هرمز سفر کردید و به تماشا و خرید آثار هنری و صنایع دستی علاقمند بودید، می توانید از این مجموعه دیدن کنید. همچنین بومیان منطقه نیز جهت آموزش هنرهای سنتی می توانند در این موزهاز کارگاه های آموزشی آن استفاده کنند. بازدید و خرید صنایهع دستی و آثار هنری این مجموعه نقش به سزایی در رونق اقتصادی جزیره دارد. گردشگران بسیاری هستند که در حین بازدید از مجموعه از آثار هنری و صنایع دستی و سنتی آن ها به عنوان یادگاری و سوغاتی خرید می کنند.

آدرس موزه دکتر نادعلیان: استان هرمزگان، جزیره هرمز، شمال جزیره

پرتگاه غروب

در میان سواحل زیبای جزیره هرمز، ساحلی صخره ای وجود دارد که آن را با نام پرتگاه غروب می خوانند. یکی از دنج ترین و بهترین سواحلی است که می توانید در جزیره هرمز به آن سری بزنید. زیرا که با چشم انداز و منظره بی نظیری که در اختیار شما قرار می دهد، مورد استقبال بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. اگر به هرمز سفر کردید و به دنبال ساحلی بودید که بتوانید منظره بسیار زیبایی از غروب آفتاب را نظاره گر باشید، می توانید ساحل پرتگاه غروب را انتخاب کنید و زمان غروب آفتاب را در این ساحل بگذرانید. اگر از صخره های کنار ساحل بالا بروید منظره فوق العاده ای در مقالبتان مشاهده می کنید. پیشنهاد می شود اگر به جزیره هرمز سفر کردید، حتما بازدید از این ساحل را که یکی از مناطق دیدنی هرمز به شمار می رود، سری بزنید و از دیدن غروب آفتاب لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید از ساحل پرتگاه غروب

همانطور که از نام این ساحل پیداست، بهترین زمان برای بازدید از آن زمان غروب آفتاب می باشد. اما این نکته را حتما به یاد داشته باشید که پس از غروب آفتاب حتما از صخره پایین بیایید تا در صورت تاریک شدن هوا با مشکلی مواجه نشوید.

پرتگاه غروب

کوه های خوراکی هرمز

آیا تاکنون تصور کرده اید که کوه ها دارای چه طعم و مزه ای هستند؟ شاید تا به حال به ذهن هیچ فردی خطور نکرده باشد که می شود از خاک کوهی خورد و مزه آن را چشید. شما اگر به جزیره هرمز سفر کنید می توانید طعم خاک کوه های جزیره را بچشید. برای دسترسی به جزیره هرمز باید از طریق جزیره قشم و از مسیر دریایی به آن دسترسی پیدا کرد. هنگامی که در این مسیر که قرار دارید، در اطرافتان کوه های رنگی قرمز و زرد و سفید را مشاهده می کنید.

از بین تمام این کوه ها، آن کوهی که به رنگ قرمز می باشد، دارای خاکی خوراکی بوده و می توان از آن در طبخ برخی غذاها نظیر ماهی و تهیه چاشنی هایی مانند مربا، سس و… به کار برد. به دلیل بارش کم در این منطقه، این خاک کمی نمکی می باشد. خاک سرخ این کوه بدین گونه است که از آن مانند نمک در برخی غذاهای محلی استفاده می کنند. اهالی جزیره این کوه را با نام گلک می شناسند. کوه گلک در بخش جنوبی جزیره هرمز واقع شده و دارای ارتفاعی حدود 200 متر می باشد. به همین دلیل توانسته یکی از جاذبه های گردشگری هرمز در میان گردشگران شناخته شود.

دشت نمک

در جزیره زیبای هرمز برخی نقاط را مشاهده می کنیم که کاملا سفید پوش هستند، گویا که زیر لایه هایی از برف پوشانده شده اند. اما نباید اشتباه کنیم و آن رنگ سفید روی کوه ها و تپه ها را با برف اشتباه بگیریم. در حقیقت تپه ها در زیر لایه هایی از نمک پوشانده شده اند و چهره ای زیبا و تماشایی را برای خود به وجود آورده اند. نمک یکی از مواد املاحی است که در جزیره هرمز به مقدار بسیار زیاد وجود دارد و برخی از نقاط طبیعت را پوشانده است.

دشت نمک یکی از زیباترین مناطق دیدنی هرمز بوده و اگر به این دشت سری بزنید و در آن مشغول قدم زدن شوید، تجربه بسیار متفاوتی را امتحان کرده اید. این دشت نیز مانند برخی دیگر از مکان های دیدنی هرمز سرشار از سکوت بوده و به دور از هرگونه شلوغی و آلودگی می باشد. برای بازدید از دشت نمک نیازی به هیچگونه پرداخت هزینه جهت ورودی نبوده و به صورت کاملا رایگان می توانید وارد دشت شده و از آن دیدن کنید.

آدرس دشت نمک: استان هرمزگان، بخش مرکزی و غربی جزیره هرمز

دشت نمک

دشت زعفرانی

همانطور که میدانیم، جزیره هرمز سرزمین شگفتی ها بوده و در هر نقطه از آن قدم می گذاریم، جاذبه های دیدنی و گردشگری متفاوتی را خواهیم دید و از دیدن آن ها لذت می بریم. شاید نام دشت زعفرانی به گوشتان خورده باشد و تصور کرده اید که دشتی سرتاسر مملو از گل های زعفران است. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه بوده و در این دشت خبری از زعفران نیست. دشت زعفران دشتی طلایی رنگ است که در میان کوه های رنگارنگ جزیره قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی هرمز به شمار می رود.

هنگامی که به بازدید از این دشت راهی می شوید، در نگاه اول تصور می کنید که دشتی پر از زعفران طلایی رنگ می باشد که شما در آن قدم می زنید. در واقع زیر سطح این دشت، حفره هایی از نمک وجود داشته و گودال هایی کوچک مشاهده می شوند. دشت زعفران نیز مانند دشت نمکی غرق در سکوت بوده و می توانید ساعت ها در آن قدم بزنید و خود را میهمان سکوت بی بدیل دشت طلایی زعفران که یکی از مشهورترین دیدنی های هرمز بوده بکنید. برای بازدید از دشت زعفران نیز نیازی به پرداخت هزینه جهت ورودی نبوده و به صورت کاملا رایگان می توانید وارد آن شوید و هر مدت زمانی که می خواهید در آن قدم بزنید.

آدرس دشت زعفرانی: استان هرمزگان، جزیره هرمز، جدفاصل تفرجگاه شهید آزموده و زیارتگاه خضر نبی

زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس

در جزیره هرمز همانند دیگر نقاط ایران، زیارتگاهی وجود دارد که با نام زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس شناخته می شود که در ضلع شمالی هرمز واقع شده است. بنای این زیارتگاه بسیار کوچک بوده و پوشش آن از گچ می باشد. همچنین روی بنا گنبدی سبز رنگ قرار گرفته و از فاصله دور قابل مشاهده است. بومیان جزیره جهت راز و نیاز و برآورده شدن حاجت هایشان به این زیارتگاه می روند. علاوه بر بومیان نیز گردشگران بسیاری هستند که برای برآورده شدن حاجتشان به زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس می روند. بنای زیارتگاه رو به روی دریا قرار داشته و سنگ بزرگ و سیاه رنگی را درون دریا مشاهده می کنید و آن را با نام مقام الیاس می شناسند.

آدرس زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاسی: استان هرمزگان، ضلع شمالی جزیره هرمز

زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس

بازار و سوغات جزیره هرمز

هنگامی که به سفر می رویم، در میان گشت و گذار در جاهای تفریحی آن، به سراغ بازار آن می رویم تا بتوانیم از آن ها یادگاری و سوغاتی تهیه کنیم. همیشه خرید کردن یکی از بهترین و لذت بخش ترین قسمت های سفر به شمار می رود. بازارهای محلی شهرهای دیگر، حس و حالی بسیار متفاوت داشته و گشت و گذار در آن ها و دیدن صنایع دستی و سنتی نیز حس بسیار خوبی را به ما منتقل می کند. بازار جزیره هرمز که یکی از بهترین جاذبه های گردشگری هرمز محسوب می وشد در فاصله نزدیکی از قلعه پرتغالی ها واقع شده است. هنگامی که برای بازدید از این بازار راهی می شوید، می بینید که اغلب فروشندگان بازار سنتی هنگام بانوان مهربان و زحمت کش آن ها هستند که مشغول فروش صنایع دستی و سنتی خود هستند.

برخی از صنایع دستی آن ها شامل انواع مختلفی از حصیرها بوده که کاربری های متفاوتی دارند. همچنین در مقابل نیز ادویه های بسیار لذیذ و خوش عطری دارند که مخصوص جنوب کشور بوده و می توانید از آن ها برای طبخ غذاهای خود تهیه کنید. شما می توانید با خرید صنایع دستی هرمز، نقش به سزایی در رونق یافتن اقتصاد این جزیره داشته باشید. علاوه بر صنایع دستی که مشاهده می کنید، شیشه هایی را می بینید که از خاک های رنگی جزیره پر شده اند و بسیار زیبا به نظر می رسند. اما پیشنهاد می شود به جای خرید خاک های رنگی جزیره هرمز، صنایع دستی آن ها را خریداری کنید و به عنوان یادگاری همراه خود بیاورید.

یکی از پرطرفدارترین اقتصادی که بانوان جزیره هرمز به آن مشغولند، نقش حنا می باشد. بانوان جزیره نقوش بسیار زیبایی را با حنا روی پوست شما طراحی می کنند و پس از حدود 2 هفته از روی پوست شما پاک می شود.

دسترسی به بازار جزیره هرمز

برای دسترسی به بازار سنتی جزیره هرمز می بایست با استفاده از ماشین به سمت قلعه پرتغالی ها حرکت کنید و خود را به بازار آن ها برسانید. اگر خودروی شخصی ندارید می توانید از تاکسی و یا ون ها گردشگری استفاده نمایید.

آدرس بازار سنتی جزیره هرمز: استان هرمزگان، جزیره هرمز، نزدیک قلعه پرتغالی ها

تفریحات جزیره هرمز

جزیره هرمز نیز مانند دیگر جزایر ایران، تفریحات بسیار مهیج و زیادی دارد که باعث شده گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از آن ها راهی هرمز شوند. شاید خیلی از افراد باشند که تصور کنند جزیره هرمز تنها جاذبه های دیدنی داشته و تفریحات خاصی در آن وجود نداشته باشد. اما در این بخش از مقاله می خواهیم با تفریحات متنوع جزیره هرمز بیشتر آشنا شویم.

تفریحات جزیره هرمز

غواصی

غواصی یکی از تفریحات بسیار مهیجی است که در اغلب نقاط دریای جنوب می توان آن را تجربه کرد. بدون شک بازدید از دنیای زیر آب می تواند تجربه بسیار جدید و هیجان انگیزی باشد. در هرمز مدرسه غواصی وجود داشته که در دو سطح مبتدی و پیشرفته قابل ارائه می باشد. اگر به جزیره هرمز سفر کردید و به غواصی علاقه داشتید، می توانید آن را تجربه کنید و با دنیای زیر آب بیشتر آشنا شوید.

قایق سواری

قایق سواری نیز از دیگر تفریحات هیجان انگیز آبی است که می توانید در جزیره هرمز و در آب های نیلگون خلیج فارس آن را تجربه کنید. اگر به جزیره هرمز سفر کردید و به قایق سواری علاقمند بودید، می توانید با مراجعه به اسکله جزیره قایق های موتوری را به صورت ساعتی اجاره کنید و تمام جزیره را بگردید. در این صورت می توانید بسیاری از جاذبه های دیدنی هرمز را تماشا کنید.

پرنده نگری

اگر به پرندگان علاقه دارید، جزیره هرمز درست همانجایی است که می توانید گونه های مختلفی از پرندگان را نظیر پرندگان مهاجر تماشا کنید. پرندگان مهاجری که به هرمز کوچ می کنند شامل: پرستوی دریایی، مرغان ماهی خوار، سلیم، حواصیل، کاکایی، باکلان، و…. می باشند. جنگل های به نام جنگل مانگرو در شمال هرمز وجود دارند که پرندگان مهاجر در طول مدت زمانی که به این جزیره کوچ کرده اند، بیشتر در آن جنگل ها زندگی می کنند.

دوچرخه سواری

اگر علاقمند به ورزش دوچرخه سواری هستید، می توانید با مراجعه به نردیک قلعه پرتغالی ها دوچرخه ای را برای خود کرایه کنید و تمام جزیره را با آن بگردید.

غذهای محلی هرمز

یکی از بهترین قسمت های سفر به هر شهری می تواند چشیدن غذاهای محلی آن ها باشد. جزیره هرمز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و غذاهای محلی بسیار لذیذ و خوش طعمی دارند. اگر به هرمز سفر کردید پیشنهاد می شود حتما از نان های محلی آن ها که تالابه و تموشی نام دارند، برای صبحانه تهیه و میل کنید. یکی از غذاهای محلی و بسیار پرطرفدار جزیره هرمز، قلیه ماهی می باشد و آن را با ماهی تازه درست می کنند. اغلب غذاهای محلی جزیره هرمز دریایی بوده و برای طبخ آن ها از ادویه جات مخصوص مانند خاک رنگی استفاده می کنند. از دیگر غذاهای محلی هرمز می توان به ماهی، میگو، پودینی، خرچنگ و صدف نام برد که بسیار لذیذ و خوش طعم می باشند. این منطقه غذاهایی دارد که شاید تا به حال اسم آن ها را هم نشنیده باشید، در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

غذهای محلی هرمز

زیبون

از آنجایی که در اغلب غذاهای جنوبی و مخصوص جزیره هرمز از ماهی تازه استفاده می شود، در تهیه زیبون نیز ماهی داخل آن می ریزند. همچنین وجود سیب زمینی های داخل غذا توانسته طعم جدیدی به آن ببخشد. ماهی هایی را که برای تهیه زیبون در نظر گرفته اند را با ادویه های جنوبی طعم دار و سپس سرخ می کنند. برنج هم برای این غذا دم کرده و میل می کنند.

بلالیت

در جزیره هرمز برای وعده صبحانه نیز از غذاهای بسیار لذیذ و مقوی استفاده می کنند. یکی از آن ها بلالیت نام دارد که برای تهیه آن از مواد غذایی نظیر ماکارانی، روغن، شکر، شیره خرما، گلاب، هل و زعفران به کار می برند. این غذا می تواند برای صبحانه بسیار انرژی بخش و مقوی باشد.

هواری

از دیگر غذاهای محلی جزیره هرمز که طرفداران بسیاری دارد و خوش طعم نیز می باشد، هواری نام دارد. در طبخ این غذا ماهی تازه را با ادویه های جنوبی تند، سرخ می کنند و سبزی های تازه مانند گشنیز و شنبلیله را با پیاز و سیر تفت می دهند و در نهایت ماهی را به آن اضافه می کنند. برنج را با مواد تهیه شده دم می کنند. محلی های هرمز هواری را با نام ماهی پلو نیز می شناسند که یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین غذاهای آن ها محسوب می شود.

بهترین رستوران های جزیره هرمز

بهتر است پیش از سفر به جزیره هرمز با چندتا از بهترین رستوران های این جزیره آشنا شویم، تا زمانی که به هزمز سفر کردیم برای صرف غذاهای خوش طعم و لذیذ به سر وقت آن ها برویم و اوقات خوبی را در آن ها سپری کنیم و از غذاهای محلی آن ها سفارش دهیم. در ادامه با برخی از این رستوران ها آشنا می شویم:

بهترین رستوران های جزیره هرمز

آشپزخانه خنجی زاده

آشپزخانه خنجی زاده درواقع خانه ی یکی از بومیان جزیره هرمز بوده و غذاهای بسیار لذیذ محلی در آن طبخ می شود. غذاهای دریایی که در این خانه میل می کنید را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد.

کافه گلک

کافه گلک یکی از رستوران های خوش نام جزیره هرمز بوده که می توانید با مراجعه به آن وعده های صبحانه، ناهار و شام را میل کنید. دکوراسیون این کافه بسیار دلنشین بوده و یکی از نکات جالب توجه کافه گلک این است که در آن غذاهای گیاه خواری نیز سرو می شود.

مسیر دسترسی به جزیره هرمز

اگر قصد سفر به جزیره هرمز و بازدید از جاهای دیدنی هرمز را دارید، می توانید از دو مسیر برای رسیدن به آن استفاده کنید. ابتدا خود را با خودروی شخصی، هواپیما، اتوبوس و یا قطار به بندرعباس برسانید و از طریق اسکله شهید حقانی سوار قایق های تندرو شده و از مسیر دریایی به مدت 40 دقیقه به جزیره زیبای هرمز برسید. مسیر دیگری که وجود دارد این است که خود را به جزیره قشم برسانید و از اسکله شهید ذاکری سوار قایق های تندرو شده و پس از حدود 40 دقیقه به جزیره هرمز برسید و از زیبایی ها آن لذت ببرید. نکته حائز اهمیت را فراموش نکنیم و به یاد داشته باشیم که برای استفاده از مسیر دوم که از جزیره قشم می باشد، باید تا پیش از ساعت 7 صبح در آنجا حضور داشته باشد و بلیط قایق را تهیه نمایید.

شماره تماس اطلاعات بندر شهید ذاکری قشم: 35225536-076

شماره تماس اطلاعات بندر شهید حقانی بندر عباس: 35323185-076

جزیره هرمز

نکات مهم برای کمپینگ در هرمز

اگر به جزیره هرمز سفر کردید و علاقمند به کمپینگ در طبیعت هستید، می توانید با توجه به نکات ایمنی و در نظر گرفتن محل جذر و مد دریا در یکی از بهترین نقاط سواحل جزیره هرمز چادر بزنید و از طبیعت بی نظیر هرمز لذت ببرید. برای اطلاع از جذر و مد آب دریای خلیج فارس می توانید از نرم افزارهای موجود کمک بگیرید. شب ماندن در کنار ساحل دریای خلیج فارس لذتی بی حد و حصر داشته و تماشای ستارگان آسمان یکی از بهترین تجربه هایی است که هر انسانی می تواند با سفر به جزایر خلیج فارس امتحان کند. فقط به یاد داشته باشید تمام وسایل و تجهیزات برای برپایی کمپ را همراه خود داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید.

بهترین زمان برای سفر به جزیره هرمز

از آنجایی که جزیره هرمز دارای آب و هوای گرم و خشکی می باشد، به طور کلی می توان بهترین زمان سفر به هرمز را فصل های پاییز و زمستان دانست. در فصل های نیمه دوم سال آب و هوای جزیره هرمز بسیار مطلوب و دلنشین بوده و هنگام گردش و تفریح در جاذبه های گردشگری هرمز، از گرمای هوا و آفتاب سوزان اذیت نخواهید شد. گرم ترین روزهای جزیره هرمز از اوایل تیر ماه شروع شده و تا اواسط مهرماه ادامه دارد. با آمدن ماه آبان هوای خنک در جزیره حاکم می شود و به بهترین زمان گردش و تفریح در جزیره تبدیل می گردد. اما اگر بخواهیم به صورت اختصاصی یک فصل را بهترین زمان برای سفر به هرمز انتخاب کنیم، فصل زمستان می باشد. چرا که در این فصل روزها هوای جزیره هرمز معتدل و دلچسب بوده و در شب ها هوا رو به خنک شدن می رود.

اقامت در هرمز

پیش تر در خصوص کمپینگ در کنار ساحل جزیره هرمز صحبت کردیم. برخی افرادی که به جزیره هرمز سفر می کنند، علاقه به ماندن در طبیعت نداشته و ترجیح می دهند شب را در جایی امن و مطمئن بخوابند. اگر به کمپ و برپایی چادر علاقه ندارید، در این صورت می توانید برای اقامت در هرمز از اقامتگاه های بومگردی روستا استفاده کنید. اهالی جزیره با آغوش باز و خون گرمی از میهمانان خود استقبال می کنند و حتی می توانید علاوه بر اقامت در خانه های روستایی، از غذاهای لذیذ و محلی آن ها استفاده کنید. همچنین می توانید برای تنها برای تفریح و گشت نیم روزه به جزیره هرمز بروید و پیش از غروب آفتاب جزیره را به سمت بندرعباس و یا قشم ترک کنید.

جزیره هرمز

3 دیدگاه در “جاهای دیدنی هرمز

 1. سما عزيزي گفت:

  چقدر جاهای دیدنی هرمز زیبان.متاسفانه نرفتم ولی تو برنامه هرمز رو گذاشتم برم و یه گردش حسسساببییی تو این جزیره زیبا داشته باشم

 2. سهیلا گفت:

  سلام تو جزیره یه هتل هست چرا میگید نداره. جزیره هرمز بسیا زیباست یک بار به اونجا سفر کردم الان قشم هستم فردا میخوام بعد چند سال دوباره برم جزیره هرمز. کلا جنوب بسیار زیباست آب دریا بسیار تمیزه و کلا خاک جنوب گیراست

  1. لوکس ویلا گفت:

   ممنون از شما بله مقاله بروز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *