جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز شهر شعر و ادب، شهری با قدمتی طولانی و تاریخچه‌ای پر رمز و راز و صندوقچه‌ی اسرار دوران ایران باستان را در این مقاله قصد داریم؛ معرفی کنیم. شیراز و مناطق دیدنی تاریخی و فرهنگی، جاهای دیدنی طبیعی شیراز از کوه و دشت تا باغات و عمارت‌های که در سطح شهر از زمان ایران باستان تا به امروز پابرجا هستند و در دل خود اسرار تاریخ را حفظ کرده‌اند. اسراری که اگر پای درد و دل‌های شیراز بنشینیم، رازهای مگو را فاش می‌کند و پرده از تاریخ بر می‌دارد. با ما در لوکس ویلا همراه باشید. این بار سفر خود را به پایتخت تمدن ایران و جهان آغاز کرده‌ایم، دل به جاده زده‌ایم و جاهای دیدنی شیراز را از نزدیک دیده‌ایم.

شیراز، پایتخت فرهنگ و تمدن، شهری باستانی و نماد قدرت و اقتدار ایران زمین

شیراز شهر بهارنارنج و باغ‌های دلگشاست. شهری که پر از مسجد و خانه‌های قدیمی است که حیف است بدون دیدن‌شان شیراز را ترک کرد. اینجا جایی است که محبوبیتش فقط به خاطر حافظیه و سعدیه نیست و همه شهر به آلبوم عکسی دیدنی می‌ماند.

باغ شهر شیراز، همه چیز را با خودش دارد. می‌توان ساعت‌ها در شهر قدم زد و از آنهمه زیبایی به وجد آمد. ما در این نوشته جاهانی دیدنی شیراز را به همراه آدرس‌شان آورده‌ایم تا دیدن و رسیدن به این همه شکوه آسان‌تر شود. شهر شیراز که سرشار از شعر و تاریخ و آثار باستانی قدیمی است، یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران است که باید در صدر فهرست دیدنی‌های هر گردشگری قرار بگیرد. شیراز در کنار بناهای تاریخی چشمگیر و باغ‌های دلپذیر، موزه‌ها و گالری‌های چشم‌نوازی دارد که تاریخ کهن ایران و هنر معماری مثال‌زدنی کشورمان را به نمایش می‌گذارد.

مناطق تاریخی شیراز

ما در سلسله مقالات لوکس ویلا قصد داریم به بررسی جاهای دیدنی شیراز بپردازیم. در قسمت اول مقالات به معرفی مناطق و جاهای دیدنی تاریخی شیراز خواهیم پرداخت.

پاسارگاد از جاهای دیدنی شیراز و آرامگاه کوروش کبیر

از شهر شیراز کافیست 130 کیلومتر دور شوید و به سمت اصفهان برانید تا با یکی از تاریخی‌ترین مناطق جهان روبه‌رو شوید. پاسارگاد با قدمتی بیش از 2500 سال نماد قدرت و اقتدار ایران و ایرانی است. پاسارگاد مجموعه‌ای چند اثر تاریخی معروف باستانی است که برای ایرانیان برزش بسیار زیادی دارد. مقبره کوروش کبیر، ارامگاه کمبوجیه و مجموعه پادشاهی دوران هخامنشیان در پاسارگاد یا پارسه قرار دارند. پاسارگاد را می‌توان از معروف‌ترین جاهای دیدنی شیراز دانست که گردشگران داخلی و توریست‌های خارجی را هر ساله به سمت خود جذب می‌کند. مسافرانی که عاشق تاریخ هستند و در این منطقه می‌توانند بناهایی باستانی را از نزدیک ببیند.

بنای پاسارگاد تلفیقی از معماری‌های ایران، «بین‌النهرین» و «آناتولی»‌ست که با مهارت باهم ترکیب شده‌اند. امروز از پاسارگاد، شهری که «کوروش کبیر» به‌عنوان پایتخت فرمانروایی‌اش انتخاب کرد، چیزی جز مقبره‌‌اش باقی نمانده است. این مقبره که تقریبا سالم است، به همراه «کاروانسرای مظفری»، «مقبره‌ی کمبوجیه»، «کاخ اختصاصی»، «کاخ بار عام» و… از جمله آثار باستانی این منطقه‌ محسوب می‌شوند.

تخت جمشید پر از ابهت و وقار 

بیش از ۲۵۰۰ سال پیش پرسپولیس یا تخت‌ِ جمشید، پایتخت باستانی و باشکوه سلسله‌ی هخامنشیان بود. با اینکه این شهر تاریخی هجوم اسکندر را پشت‌سر گذاشته است، اما باز هم بقایای آن نشانی از دستاوردهای معماری و سیاسی ایران باستان دارد. این میراث جهانی یونسکو در حدود ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است. بازدید از بقایای شهر چند ساعتی طول می‌کشد و از آنجا که آفتاب نیم‌روز بس ناجوانمردانه می‌تابد، بهتر است که مقدار زیادی آب به‌همراه داشته باشید.

بعید است کسی را بشناسید که نام «تخت جمشید» را نشنیده باشد؛ بزرگ‌ترین بنای باستانی ایران‌زمین. تخت جمشید است که خود تاریخ ایران را نشان می‌دهد. این بنا در دل «مرودشت»، در ۶۰ کیلومتری شهر شیراز جا خوش کرده است. تخت جمشید فرزند دو دوره‌ تاریخی هخامنشیان و «ساسانیان» است و بخش‌های از آن هم به دوره‌ی «عیلامی‌»ها منسوب شده است. تخت جمشید شیراز ترکیبی از معماری تمام تمدن‌های تحت پوشش هخامنشیان بود تا نمادی باشد از وحدت و یکپارچگی ایران‌زمین.

نقش رستم و نقش رجب

در برنامه‌ی بازدید از تخت جمشید، تماشای نقش رستم و نقش رجب را فراموش نکنید. نقش رستم شامل ۴ مقبره‌ی بزرگ روی صخره است که آرامگاه ابدی ۴ شاه هخامنشی است. کمی پایین‌تر چند نقش‌‌برجسته می‌بینید که نمایشگر فتوحات شاهان ساسانی است؛ برای مثال زانو زدن والرین شاه رومی دربرابر شاپور اول. می‌توانید نقش‌برجسته‌های بیشتری از دوره‌ی ساسانیان را در نقش رجب به‌ فاصله‌ی پنج دقیقه‌ای ببینید که البته خیلی خوب محافظت نشده‌اند.

نقش رستم نه تنها جزء جاهای دیدنی شیراز، بلکه برای عاشقانِ تاریخ، همانند یک بهشت است. در این منطقه تاریخی، می‌توانید آثاری از دوره ساسانی، هخامنشی و عیلامی را از نزدیک شاهد باشید. همچنین آرامگاه پادشاهان بزرگ ایرانی همانند داریوش بزرگ، خشایار شاه اول و همچنین داریوش دوم نیز در نقش رستم واقع شده‌اند. اما دلیل نام‌گذاری این منطقه به نام نقش رستم، نقش‌های برجسته‌ای است که از دوران تاج‌گذاری اردشیر بابکان و همچنین پیروزی شاپور اول بر امپراطور رم، بر دیواره‌های اینجا برجای مانده است.

آدرس نقش رستم : برای بازدید از این همه آثار تاریخی و باستانی، باید خودتان را به شهرستان مرودشت شیراز برسانید. مرودشت در فاصله شش کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد.

ساعت بازدید: ساعات بازدید از نقش رستم، هفت صبح تا ۱۸:۳۰ است. البته در شش ماه دوم سال، تا ساعت ۱۷ به بازدیدکنندگان اجازه بازدید داده می‌شود.

شیرازگردی و جاهای دیدنی شیراز

خب کمی به شهر نزدیک‌تر شویم. از مناطق دیدنی اطراف شیراز گفتیم و رسیدیم به داخل شهر زیبای شیراز. شهری که با عطر بهارنارنج و باغات و عمارت‌های زیبا و با معماری منحصر به فرد خود چشم و دل هر بیینده‌ای را خیره می‌کند. با ما در ادامه همراه باشید.

ورودی زیبای شیراز، دروازه قرآن را در بدو ورود به این شهر ببینید

دروازه قرآن، یکی از شش دروازه‌ی قدیمی شیراز است که از گذشته‌ دور باقی مانده. این دروازه در ورودی شهر قرار دارد و با طاق‌های بلندش، نشانه‌ای از رسیدن به شهر شیراز است. نام دورازه قرآن برای قرآنی‌ست که به‌دستور «عضدالدوله دیلمی»، امیر سلسله‌ی دیلمیان، در محفظه‌ای در بالای طاق دروازه قرار گرفت تا کسانی که از این دروازه گذر می‌کنند به سلامت سفر کنند. دروازه قرآن سمت شرق شیراز قرار دارد و مسافرانی که از جاده‌ی اصفهان-شیراز وارد شهر می‌شوند، این بنای زیبا و مشهور را می‌بینند.

آدرس دروازه قرآن شیراز : ورودی شهر شیراز، خیابان شیراز

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

 

عفیف آباد، تکیه بر جای پادشاهان بزنید

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز باغ «عفیف‌آباد» است. این باغ زیبا در گذشته یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های پادشاه‌ها بوده و از آثار تاریخی مهم شیراز به‌حساب می‌آید. باغ عفیف‌آباد توسط «میرزا علی‌محمدخان قوام‌الملک دوم»، حاکم شیراز در دوران قاجاریه، در یکی از محله‌های عیان‌نشین شیراز بنا شد. این باغ، شامل: «کاخ سلطنتی»، موزه‌ی «اسلحه‌های قدیمی» و محوطه‌ی باغ است. عفیف‌آباد سال‌هاست که در اختیار ارتش است و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های اسلحه‌ی خاورمیانه را در خودش جا داده است.

آدرس باغ عفیف آباد شیراز : شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۱۷:۰۰

باغ دلگشا ،چهارباغ ایرانی و از دیگر جاهای دیدنی شیراز

باغ دلگشا، شرقی‌ترین باغ بزرگ شیراز است. دلگشا نزدیک سعدیه است؛ باغی تاریخش به دوره‌ی «ساسانیان» برمی‌گردد و معماری آن با سبک چهارباغ ایرانی ساخته شده است. بیش‌تر درخت‌های این باغ، درخت‌های میوه‌اند. باغ دلگشا از آب قنات سعدیه، سیراب می‌شود. عمارتی هم در وسط باغ دلگشا قرار دارد که در دوره‌ی قاجاریه ساخته شده و بر زیبایی باغ افزوده.

آدرس باغ دلگشای شیراز : شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۲۳:۰۰

زیبایی معماری را در حمام وکیل و بازار وکیل شیراز ببینید

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی شیراز می‌توان از حمام وکیل و بازار وکیل نام برد.

«حمام وکیل» از جاهای دیدنی شیراز ، بین حمام‌های تاریخی ایران سرشناس است. در این حمام از پیشرفته‌ترین اصول معماری استفاده شده و به دستور کریم‌خان زند، در مرکز شیراز بنا شده است. حمام وکیل فضاهای مختلفی از جمله «گرم‌خانه»، «خزینه»، «رخت‌کن» و «شاه‌نشین» دارد. شاه‌نشین مهم‌ترین بخش‌ حمام است؛ در این بخش ستون‌های رنگی سقف حمام را نگه می‌دارند که با نقاشی‌هایی از معراج «پیامبر اکرم (ص)»، نبرد‌های «حضرت علی (ع)»، دیدار عشاقی چون «بیژن و منیژه» و «شیرین و فرهاد» تزیین شده است.

آدرس حمام وکیل شیراز : استان فارس، شیراز، خیابان طالقانی

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۲۱:۰۰

بازار وکیل هم به دستور کریم خان زند ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین بازارهای سنتی ایرانی است. این بازار در مرکز شهر شیراز قرار گرفته است و معماری بسیار زیبایی دارد. می‌توان گفت که امروزه تمام قسمت‌های این بازار سالم باقی مانده است و خریدوفروش و تجارت هنوز هم در رگ‌های بازار وکیل جریان دارد و می‌توان آن را قلب تپنده‌ی تجارت شیراز نامید. مانند دیگر بازارهای قدیمی، هر بخش از بازار وکیل بسته به صنعت و کالاهایی که در آن فروخته می‌شود، نام‌های مختلفی دارد. بازار وکیل از گچ، آجر و آهک ساخته شده که روی پایه‌هایی از تخته‌سنگ‌های تراشیده قرار گرفته‌اند. این بازار با شماره‌ی ۹۲۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *