جاهای دیدنی تایباد در میان استان خراسان رضوی جای گرفته اند و از کهن ترین شهرهای این استان شناخته می شوند. تایباد شهری در بخش غربی استان خراسان رضوی بوده که در محدوده نزدیکی از مرز ایران و افغانستان واقع شده و به عنوان شهر مرزی ایران شناخته می شود و قدمت زیادی را پشت سر گذاشته است. همه ما می دانیم در هر شهر و نقطه ای از ایران که قدم بگذاریم، جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی پیش روی ما وجود دارند که می توانیم در سفرهای خود به نقاط مختلف ایران از آن ها دیدن کنیم. تایباد که از شهرهای مرزی و کهن ایران به شمار می رود، بسیاری از دیدنی های آن جزء جاذبه های تاریخی و باستانی به حساب می آیند و در صورتی که قصد داشته باشید به بازدید از دیدنی های تایباد اقدام نمایید، بهتر است پیش از سفر به این منطقه بدانید که بسیاری از جاذبه های گردشگری تایباد تاریخی می باشند. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با تمام جاذبه های دیدنی تایباد که سبب شهرت هرچه بیشتر این شهر گردیده اند، آشنا شویم.

تایباد کجاست و مسیر دسترسی

تایباد از قدیمی ترین شهرهای استان خراسان رضوی است که امروزه به واسطه داشتن جاذبه های تاریخی و کهن در میان گردشگران به شهرت رسیده و گردشگران زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. برای دسترسی به تایباد بهتر است از جاده گناباد – تربت حیدریه مسیر خود را آغاز نمایید. سپس وارد آزادراه تربت حیدریه شده و در طول این مسیر شهر باخرز را پشت سر خواهید گذاشت و مسیر تایباد را پیش گرفته تا به آن برسید و به بازدید از آن جاهای دیدنی تایباد اقدام نمایید.

تاریخچه تایباد

شهر تاریخی و کهن تایباد در زمان های قدیم با نام های مختلفی نظیر طیبات، تائب آباد، تائی آباد، تایاباد، تایاباذ، مغول آباد، طایباذ و باخرز شناخته می شد که به مرور زمان به تایباد تبدیل گردید و امروزه از معروف ترین شهرهای این استان محسوب می گردد. از آنجایی که مغول ها به ایران آمدند و در این شهر مستقر گردیدند، نام مغول آباد را برای این شهر انتخاب کردند و پس از مدتی که بیماری طاعون در میان مردم این شهر شیوع پیدا کرد و همین موضوع باعث شد این شهر خالی از سکنه گردد. پس از مدتی نیز مردمان دیگری در این شهر سکونت گزیدند و به آبادانی آن پرداختند و به دلیل سکونت بسیاری از عالمان نظیر شیخ زین الدین ابوبکر، نام طیبات را برای این شهر انتخاب نمودند.

جالب اس بدانید اهالی این شهر بر این عقیده هستند که بادی در تایباد و حوالی آن می وزد که مدت زمان وزش آن در یک شبانه روز به حدود 12 ساعت می رسد. این مدت زمان برابر با نصف یک شبانه روز است که این مدت را با عنوان تای می شناسند و به همین جهت، نام تای باد را برای این شهرستان انتخاب کردند و تا به امروز نیز با همین نام شناخته می شود. به دلیل قدمت زیادی که این شهر پشت سر گذاشته، انواع جاذبه های تاریخی و بناهای باستانی در میان طبیعت این شهر وجود دارند که تاریخچه با شکوه و عظمت شهر تایباد را به رخ جهانیان می کشند.

همچنین بسیاری از شهرهای ایران با پشت سر گذاشتن تاریخچه غنی، جاذبه های تاریخی و بناهای باستانی زیادی در آن ها قرار گرفته اند. شهرستان تایباد که جزء استان خراسان رضوی به حساب می آید، دارای فاصله ای 225 کیلومتری از جنوب شرقی مشهد و 60 کیلومتری جنوب تربت جام می باشد و در مسیر ارتباطی تربت جام و فریمان به مشهد قرار گرفته است. این شهر تاریخی دارای مساحتی بیش از 5 هزار متر مربع بوده که انواع جاذبه های طبیعی و تاریخی مختلفی را در خود جای داده که همه آن ها جزء جاهای دیدنی تایباد به حساب می آیند و می توانید در طول سفر به این شهر، از آن ها دیدن کنید.

میل کرات

آشنایی با دیدنی های تایباد را می خواهیم با یکی از جاذبه های تاریخی آن شروع کنیم که این جاذبه میل کرات نام دارد. میل کرات یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوره سلجوقیان است که مسیر کارون قرار داشته و در زمان های گذشته تاجران و مسافرانی که از این مسیر استفاده می کردند، آن را به عنوان علامت راهنما برای خود در نظر می گرفتند. میل کرات در واقع یک مناره آجری بوده که به صورت بنای هشت صلی بوده و بر فراز تپه ای قرار گرفته است.

ارتفاع میل کرات تایباد به 25 متر و مساحت آن نیز به 20 متر می رسد. مناره تاریخی کرات نسبت به بسیاری دیگر از مناره هایی که در جاهای مختلف دیگری از کشور وجود دارند، متفاوت بوده و شباهت زیادی به مناره جام در شرق شهر هرات دارد و همانند بسیاری دیگر از جاذبه ها و بناهای تاریخی دارای کتیبه ای می باشد که عبارتی با خط کوفی بر روی آن نوشته شده، اما خوانا نیست. میل کرات از دو بخش تشکیل شده که بخش استوانه ای بالای این مناره که 10 متر از ارتفاع این مناره را به خود اختصاص داده، بر اثر زلزله کمی کج شده است؛ اما همواره تا امروز توانسته در جای خود باقی بماند و توجه بسیاری از تاریخ دوستان را به خود جلب نماید. میل کرات که امروزه از جاذبه های دیدنی تایباد به حساب می آید، در سال 1310 هجری شمسی با شماره 123 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس میل کرات: استان خراسان رضوی، 25 کیلومتری جنوب تایباد

جاهای دیدنی تایباد

آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی

بسیاری از دیدنی های تایباد جزء جاذبه های تاریخی این شهر می شوند که هر کدام از آن ها از دوره های مختلفی از تاریخ ایران در منطقه به یادگار مانده اند. مجموعه ای تاریخی به نام مجموعه شیخ زین الدین در این شهر وجود دارد که امروزه به عنوان یکی از مکان های دیدنی تایباد شناخته شده و از بخش های مختلفی نظیر آرامگاه و مسجد مولانا زین الدین تایبادی تشکیل شده و علاوه بر اهالی این شهر، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده است. آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی که مزار شیخ زین الدین در آن قرار گرفته، در محوطه ای روباز بوده و اطراف آن نیز توسط نرده ای فلزی محاصره گردیده است.

همچنین دو کتیبه سنگی به رنگ خاکستری در این بخش دیده می شوند که یکی از آن ها بر روی مزار و یکی دیگر نیز در قسمت بالای مزار قرار گرفته است. آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی علاوه بر آن که تنها به عنوان یکی از مناطق دیدنی تایباد شناخته شود، همچنین شاخصی مهم برای این شهر به شمار می رود. یک درخت پسته کهنسالی در محوطه این مجموعه تاریخی وجود دارد که سایه های وسیعی را در میان فضای این آرامگاه می پراکند.

بنای این جاذبه که مزین به تزئینات زیبایی نظیر آجرکاری و کاشی کاری های رنگارنگ بوده و مزار مولانا که از عارفان و صوفیان قرن 8 هجری قمری در شهر تایباد می باشد، در فضای باز آن قرار دارد و افراد زیادی به زیارت مقبره ایشان می روند. در سال 848 هجری قمری عملیات ساخت این بنا به پایان رسیده است. یک بنا در میانه گورستان مقابل این آرامگاه وجود دارد که به عنوان آرامگاه شیخ علی، پدر زین الدین ابوبکر، شناخته می شود. آرامگاه مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی با شماره 309 و در تاریخ 29 آذر ماه سال 1316 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس آرامگاه مولانا شیخ زین الدین ابوبکر تایبادی: استان خراسان رضوی، تایباد، خیابان خرمشهر

جاهای دیدنی تایباد

مسجد تاریخی امیر حمزه محسن آباد

مسجدی تاریخی در یکی از قدیمی ترین روستاهای شهر تایباد وجود دارد که تا تایباد حدود 20 کیلومتر فاصله داشته و با نام مسجد تاریخی امیر حمزه محسن آباد شناخته می شود. این مسجد نیز نام خود را از روستایی که در آن واقع شده به اقتباس گرفته و دارای یک حیاط ورودی به همراه دیوارهایی محاصره شده با طاق نما می باشد. مسجد تاریخی امیر حمزه محسن آباد که از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری تایباد به شمار می رود، توسط سازمان میراث فرهنگی تایباد به همکاری دهیاری و اهالی روستا مورد بازسازی قرار گرفت.

آدرس مسجد تاریخی امیر حمزه محسن آباد: استان خراسان رضوی، 20 کیلومتری شمال شهر تایباد، مسیر جاده تایباد – تربت جام، روستای محسن آباد

جاهای دیدنی تایباد

مسجد مولانا

مسجدی تاریخی به نام مسجد مولانا در مقابل مزار شیخ قرار داشته که جزء مجموعه تاریخی مزار مولانا شیخ زین الدین ابوبکر تایبادی بوده و پیر احمد خوافی وزیر شاهرخ بهادر تیموری به عنوان بانی آن بوده و در سال 848 هجری قمری ساخته شده و مزین به کاشی کاری های رنگارنگ در سر در آن بوده و به لحاظ معماری به دوران تیموریان مربوط می شود و ظرافت و زیبایی به خوبی در بخش های مختلف آن رعایت شده است.

یک کتیبه کاشی در این مسجد وجود دارد که نام های شاهرخ و پیر احمد خوافی بر روی آن ها نوشته شده و و یک کتیبه دیگر نیز در بخش بالایی مزار وجود دارد. این بنای تاریخی از بخش هایی نظیر یک رواق بزرگ گنبد دارد و دو رواق کوچک مقرنس کاری شده در آن وجود دارند. بنای مسجد مولانا تایباد دارای یک صحن مربعی شکل می باشد. مسجد تاریخی مولانا در تاریخ 29 آذر سال 1316 با شماره 309 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس مسجد مولانا: استان خراسان رضوی، تایباد، خیابان خرمشهر

جاهای دیدنی تایباد

رباط سنگی تایباد

یکی دیگر از جاهای دیدنی تایباد که در نزدیکی میل کرات واقع شده، رباط سنگی تایباد نام دارد که در زمان های قدیم از آن به عنوان کاروانسرایی برای استراحت کاروانیان و مسافران مورد استفاده قرار می گرفت. بناهای تاریخی متعددی که امروزه به عنوان جاذبه دیدنی در هر شهر و منطقه ای از ایران مشاده می کنیم، در دوره های مختلفی از تاریخ به دلایل خاصی ساخته شده اند.

رباط سنگی تایباد که در حال حاضر تنها مخروبه هایی از آن به جا مانده اند، دارای بخش هایی همچون یک طاقی سرپوشیده در ورودی بنا بوده که به حیاط مرکزی آن متصل می شد. همچنین یک آبگیر سنگی در این رباط وجود داشت که آب مورد نیاز کاروانیان و احشام آن ها را تأمین می کرد. در پی کشفیاتی که در این بنای تاریخی صورت پذیرفته اند، سفال هایی کشف شده اند که نشان می دهند این بنا در دوران سلجوقیان ساخته شده در زمان تیموریان مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه های بیشتری از رباط ها یا همان کاروانسراهای تاریخی در میان دیدنی های تربت حیدریه نیز وجود دارند که از آن ها نیز می توان دیدن کرد.

آدرس رباط سنگی تایباد: استان خراسان رضوی، تایباد

رباط عباس آباد

رباط عباس آیاد یکی از کاروانسراهای قدیمی و تاریخی تایباد است که امروزه به عنوان دیدنی های تایباد از آن یاد می شود و در 28 کیلومتری از شمال غربی تایباد و حاشیه مسیر قدیمی تایباد – تربت جام جای گرفته است. این رباط قدیمی با مساحت 5 هکتار در میان دشتی وسیع قرار داشته و در زمان های گذشته از رونق خوبی برخوردار بوده است. قدمت رباط عباس آباد تایباد به دوران تیموریان و صفویان مربوط بوده و بخش هایی از آن نیز در دوره قاجاریان به این مجموعه اضافه گردیده است.

این کاروانسرای تاریخی از بخش هایی نظیر 2 حیاط، ایوان و ایوانچه، چندین اتاقک و آب انبار تشکیل شده است. اتاق های رباط عباس آباد بسیار ساده و بی آلایش بوده و مسافران و کاروانیانی که در بین مسیر به دنبال محلی برای استراحت بودند، اتاق های این کاروانسرا مراجعه می کردند. یکی دیگر از ویژگی های رباط عباس آباد تایباد، عنصر دفاعی آن بود که سنگ انداز نام داشت و در قسمت بالای سر در قرار داشت و امنیت را برای این کاروانسرا پدید آورده بود.

آدرس رباط عباس آباد: استان خراسان رضوی، 28 کیلومتری شمال غربی تایباد

 

درخت نوش کهنسال امامزاده شاهزاده قاسم

در فاصله 26 کیلومتری از تایباد و در حاشیه شهر مشهد ریزه، درختی کهنسال و قدیمی وجود دارد که درخت نوش کهنسال امامزاده شاهزاده قاسم وجود داشته و از نوع درخت سرو می باشد و به همین جهت با نام سرو بادبزنی نیز شناخته می شود و آن را جزء دیدنی های تایباد به حساب می آورند. این درخت کهنسال در مقابل بنای قدیمی امامزاده شاهزاده قاسم و در محوطه آن قرار داشته و هر گردشگری که به زیارت این امامزاده برود، می تواند از این درخت کهنسال و تنومند نیز دیدن کند. درخت نوش کهنسال و بنای تاریخی امامزاده شاهزاده قاسم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

آدرس درخت نوش کهنسال امامزاده شاهزاده هاشم: استان خراسان رضوی، شهرستان تایباد، بخش میان ولایت، دهستان دشت تایباد، شهر مشهد ریزه

جاهای دیدنی تایباد

محوطه تاریخی جوزقان

در نزدیکی روستای جوزقان محوطه ای تاریخی و وسیع وجود دارد که با نام محوطه تاریخی جوزقان شناخته می شود و در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تایباد محسوب می شود. در راستای تحقیقات و جستجوهایی که در این محوطه انجام شدند، سفال هایی در محوطه تاریخی جوزقان کشف شدند که نشان از زندگی مردم در زمان های صدر اسلام تا دوره صفویان می باشند و مردمانی بوده اند که این منطقه را به عنوان سکونتگاه خود انتخاب کرده بودند. قلعه ای مخروبه و تاربخی در گوشه ای از ضلع جنوب غربی این محوطه وجود دارد که تپه ای در بخش مرکزی آن قرار دارد.

گورستانی هم در محطوه تاریخی جوزقان وجود دارد که بسیاری از عارفان این منطقه نظیر پیر سفید پوش، شاه مضراب و پیر بزه در آن به خاک سپرده شده اند و در صورتی که این محوطه تاریخی را از میان جاذبه های دیدنی تایباد انتخاب کردید و به سراغ آن رفتید، می توانید از قبرها دیدن کنید. این محوطه با نام میدان تاریخی جوزقان نیز شناخته شده و در محدوده نزدیکی از رودخانه مرغزار واقع شده است. بازدید از جاذبه های تاریخی، می توانند ما را با گوشه هایی از سرگذشت ایران آشنا سازند.

آدرس محوطه تاریخی جوزقان: استان خراسان رضوی، 34 کیلومتری غرب تایباد، نزدیک محدوده روستای جوزقان

جاهای دیدنی تایباد

شهر تاریخی مالین

شهر تایباد که از شهرهای استان خراسان رضوی شمرده می شود، انواع جاذبه های تاریخی و دیدنی متعددی در آن وجود دارند که شهر تاریخی مالین نیز از مکان های دیدنی تایباد به حساب آمده و شهری تاریخی در مرکز ولایت باخرز بوده و بر روی تپه های مشرف به شهر باخرز قرار گرفته است. شهری که امروزه به عنوان شهر تاریخی مالین می شناسیم، در زمان های گذشته حصاری به صورت دایره ای آن را محاصره کرده بوده و محلی که دژ قدیمی در آن قرار گرفته بوده، امروزه به صورت محلی مرتفع تر از دیگر مناطق اطراف می باشد.

در قرن 4 هجری قمری، مالین از شهرهای آباد ایران محسوب می شد و بسیاری از غله و پارچه های صادراتی ایران مربوط به این ناحیه بودند. جالب است بدانید که شهر تاریخی مالین در اوایل قرن 7 هجری قمری دارای 160 آبادی بود. این شهر تاریخی که امروزه از مناطق دیدنی تایباد به حساب می آید، با شماره 2905 در تاریخ 5 آذر ماه سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آدرس شهر تاریخی مالین: استان خراسان رضوی، 50 کیلومتری شمال غربی تایباد

جاهای دیدنی تایباد

مدرسه غیاثیه خرگرد

بناهای تاریخی و باستانی زیادی در شهر تایباد وجود دارند که از دوره تیموریان به یادگار مانده اند و برخی از آن ها بر اثر گذر زمان و هر عامل دیگری تخریب شده اند و تنها چیزی که از آن ها به جا مانده، مخروبه های آن ها می باشند؛ اما در مقابل نیز بناهای زیادی هم وجود دارند که سالم باقی مانده و امروزه نیز از آن ها به عنوان دیدنی های تایباد یاد می شود. مدرسه غیاثیه خرگرد یا مدرسه خرگرد از جمله بناهای تاریخی به جا مانده از دوران تیموریان است که در یک بنای مربعی شکل و چهار ایوانی واقع شده و از مهمترین و کامل ترین نمونه های دانشگاه اسلامی در ایران شناخته می شد.

بانی ساخت این مدرسه تاریخی یکی از وزیران سلطان شاهرخ بهادر تیموری، خواجه غیاث الدین پیر احمد خوافی بوده و برای ساخت آن از برجسته ترین و حاذق ترین معماران آن دوره نظیر استاد قوام الدین و غیاث الدین شیرازی استفاده کرده بودند. همانطور که گفته شد، این بنا از پلان مربعی بهره برده بود و 32 حجره تحتانی و فوقانی در آن قرار دارند که حجره ها و صحن نیز به صورت دو طبقه می باشند. بنای مدرسه غیاثیه خرگرد که امروزه از جاذبه های گردشگری تایباد به شمار می رود را می توان به عنوان آخرین بنای با شکوه دوره تیموریان قلمداد کرد که تمام مهارت های معماری در آن به کار رفته اند.

آدرس مدرسه غیاثیه خرگرد: استان خراسان رضوی، شهرستان خواف، جاده تایباد – خواف، روستای خرگرد

جاهای دیدنی تایباد

روستای سوران

روستای سوران از دیگر روستاهای مسکونی تایباد بوده که جزء توابع میان ولایت شهرستان تایباد محسوب می گردد. از جالب توجه ترین ویژگی های روستای روستای وجود مرتفع ترین و بیشترین سنگ برافراشته های منطقه در آن قرار دارند. همچنین آثار تاریخی زیادی در این روستا کشف شده اند که قدمت آن ها به دوران بعد از اسلام می رسد. باغ های سرسبز و میوه مختلفی در طبیعت روستای سوران تایباد وجود دارند که طراوت و سرسبزی را میهمان طبیعت شهرستان تایباد کرده و گردشگران زیادی به همین علت به سراغ بازدید از انواع جاهای دیدنی تایباد اقدام می کنند.

سفال های زیادی در نقاط مختلفی از این شهر جمع آوری شده اند که اغلب آن ها در اطراف تپه سوران بوده و قدمت آن ها به دوران های پس از اسلام تا دوره صفویان مربوط می شوند. سنگ قبرهایی هم در این روستا وجود دارند که تاریخ هایی حک شده بر روی آن ها به دوره صفویان می رسد و نشان دهنده آن هستند که این روستا در زمان صفویان دارای جمعیت زیادی بوده و افراد زیادی در آن سکونت داشته اند. قبرستان روستای سوران متعلق به قرن 9 تا 12 هجری قمری است که در شرق این روستا قرار داشته و در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس روستای سوران: استان خراسان رضوی، تایباد، میان ولایت

آبشار ارزنه

آبشارها از جمله بهترین جاذبه های گردشگری در هر طبیعتی هستند که گردشگران معمولا برای فصل های بهار و تابستان به آن ها مراجعه می کنند. آبشاری زیبا و خروشان به نام آبشار ارزنه در میان جاهای دیدنی تایباد وجود دارد که از میان ارتفاعات باخرز جریان یافته و در طبیعتی با طراوت و زیبا را در میان روستای ارزنه پدید آورده است. در واقع آبشار ارزنه از 3 آبشار تشکیل شده که آبگیری بسیار زیبا در قسمت بالای آبشار اول به وجود آورده و گردشگران می توانند برای شنا و آب تنی به سراغ آن بروند.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که مسیر دسترسی به این آبگیر دشوار و صعب العبور بوده و برای دسترسی به آن بایستی علاوه بر قدرت بدنی، مهارت های فنی را نیز بلد باشید. اولین آبشار این مجموعه دارای ارتفاع 60 متر، دومین آبشار با ارتفاع 25 متر که در ضلع جنوب آبگیر قرار داشته و سومین آبشار نیز با ارتفاع 30 متر ترکیبی از 2 آبشار دیگر می باشد که در ضلع غربی آبگیر جریان دارد. مجموعه این 3 آبشار که در کنار یکدیگر یک آبشار زیبا را در میان طبیعت این روستا پدید آورده اند، در 7 تیر ماه سال 1399 با شماره ثبت 730 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس آبشار ارزنه: استان خراسان رضوی، باخرز، روستای ارزنه

جاهای دیدنی تایباد

بازارچه مرزی دوغارون

بازارچه های مرزی متعددی در شهرهای مرزی ایران وجود دارند که از بهترین بازارها برای خرید انواع اجناس و محصولات می باشند که در این میان برخی از آن ها دارای تنوع اجناس بیشتری و برخی دیگر نیز دارای تنوع اجناس محدود تری می باشند. از آنجایی که تایباد شهری مرزی در مرز ایران و افغانستان محسوب می شود، بازارچه ای مرزی و پر رونق در آن وجود دارد که با نام بازارچه مرزی دوغارون شناخته می شود و انواع محصولات و اجناس صادراتی در آن وجود دارند که با قیمت هایی بسیار پایین تر از دیگر بازارها به فروش می رسند و همچنین کالاهای زیادی از ایران به افغانستان صادر می شوند. از انواع محصولات و کالاهای بازارچه مرزی دوغارون می توان به میوه و تره بار، مواد غذایی، مصالح ساختمانی و مواد شیمیایی اشاره نمود.

آدرس بازارچه مرزی دوغارون: استان خراسان رضوی، 20 کیلومتری شهر تایباد، مرز بین ایران و افغانستان

جاهای دیدنی تایباد

تنگل و بند استای

جاذبه های طبیعی و سرسبز از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در هر منطقه ای کشور می باشند که خوشبختانه به وفور می توان در نقاط مختلفی از ایران آن ها را پیدا کرد و برای یک روز گردشگری به سراغ آن ها رفت. جاذبه ای طبیعی، سرسبز و با منظره ای چشمنواز در بخش میان ولایت شهرستان تایباد قرار دارد که از نظر گردشگری دارای اهمیت بالایی بوده و با نام تنگل و بند استای شناخته می شود.

دره استای که طبیعتی سرسبز و زیبا در میان شهر تایباد می باشد، انواع درختان سرسبز، تنومند و درختان میوه را در خود جای داده و بهترین طبیعت را برای گردش طبیعت گردان پدید آورده است. بند استای در واقع آبگیری در میان این منطقه است که بر زیبایی طبیعت منطقه افزوده و طراوت و شادابی را برای این بخش از تایباد فراهم آورده و گردشگران می توانند از گردش و تفریح خود در این منطقه لذت ببرند. معمولا اغلب ما زمانی که به شهری سفر می کنیم و برای گردش یک روزه خود به دنبال جاذبه ای می گردیم، به سراغ جاذبه های طبیعی و سرسبزی می رویم تا بتوانیم روح خود را سرشار از سرزندگی سازیم.

آدرس تنگل و بند استای: استان خراسان رضوی، 53 کیلومتری غرب تایباد

جاهای دیدنی تایباد

آرامگاه شیخ عبدالله باخرزی

آرامگاه ها و مقبره های مختلفی در میان جاهای دیدنی تایباد وجود دارند که یکی از آن ها آرامگاه شهاب الدین عبدالله باخرزی یا آرامگاه شیخ عبدالله باخرزی می باشد که محل دفن عبدالله باخرز بوده و مزار وی در فضای داخلی آرامگاه قرار نداشته و خارج از فضای داخلی ساختمان آرامگاه می باشد. در واقع شیخ عبدالله باخرز از عارفان و بزرگان خراسان بوده و به همین جهت بنایی را به عنوان آرامگاه و یادبودی برای ایشان و در جوار مقبره او احداث نموده اند.

بنای آرامگاه شیخ عبدالله باخرزی از سبک معماری بنای خانقاه بهره برده و مقبره وی در بخش مقابل ساختمان آرامگاه واقع شده است. شاید این آرامگاه را بتوان به عنوان متفاوت ترین آرامگاه های ایران به شمار آورد. همچنین درختی کهنسال در نزدیکی قبر شیخ وجود داشت و اهالی این شهر برای آن ارزش و احترام بالایی قائل بودند و به مرور زمان از بین رفت و امروزه خبری از آن نیست. بر اساس بسیاری از روایات و مدارکی که به دست رسیده، بانی ساخت این آرامگاه وزیر سلطان حسین بایقرا که علاالدین صانعی باخرزی نام داشت، بوده و قدمت آن مربوط به اواخر قرن 9 و اوایل قرن 10 می باشد.

آدرس آرامگاه شیخ عبدالله باخرزی: استان خراسان رضوی، تایباد، 100 متری جنوب غربی باخرز، انتهای خیابان حمیدالدین عبدالله

 

موزه مردم شناسی تایباد

در یکی از قدیمی ترین گرمابه های شهر تایباد موزه مردم شناسی تایباد قرار گرفته که غرفه های مختلفی در آن وجود دارند و هر یک از آن ها انواع مختلفی از آداب و رسوم، فرهنگ و ویژگی های مختلف این شهر را نظیر مشاغل سنتی، لباس های محلی و غیره را به نمایش گذاشته اند. موزه مردم شناسی تایباد را می توان از بهترین جاذبه های دیدنی تایباد برای آشنایی بیشتر با ویژگی های خصوصیات این شهر و اهالی آن به شمار آورد.

این موزه دارای مساحتی حدود 1000 متر مربع بوده که در میان یکی از گرمابه های قدیمی تایباد قرار داشته و مالکیت آن به دست شهرداری تایباد می باشد. هر یک از اتاق هایی که در این موزه مردم شناسی وجود دارند، نشان دهنده موضوعات خاصی از ویژگی های مخصوص به این شهر و مردمان آن بوده که شامل زندگی عشایری، مشاغل مختلف نظیر دامداری، عطاری، قالی بافی، آهنگری، کشاورزی و غیره می باشند.

شماره تماس موزه مردم شناسی تایباد: 05154522271

آدرس موزه مردم شناسی تایباد: استان خراسان رضوی، تایباد، خیابان خیام

جاهای دیدنی تایباد

روستای پشته

روستاگردی لذت خاصی را برای گردشگران و به ویژه طبیعت دوستان به وجود می آورد که در این گردش و تفریحات می توانند از هوای پاک و طبیعت به دور از آلودگی آن ها لذت ببرند و برای زمان کوتاهی بتوانند زندگی ساده روستایی ها را تجربه کنند. روستای های مختلفی در میان شهر تایباد وجود دارند که هر یک از آن ها از طبیعت زیبا و به دور از آلودگی برخوردار بوده که از مهمترین ویژگی های آن ها می باشد و هر شهر نشینی دوست دارد چند روزی را در طبیعتی پاک و با آب و هوایی دلپذیر سپری کند. روستای پشته از دیگر روستاهای این شهر بوده که در 50 کیلومتری از غرب تایباد و 25 کیلومتری از کرات واقع شده است.

روستای پشته توسط کوه های کوتاه و بلند باخرز احاطه گردیده و وجود همین کوه ها سبب گردیده طبیعتی بکر و با آب و هوایی دلپذیر برای این روستا پدید بیاید. روستای پشته نیز همانند دیگر روستاهای پلکانی ایران از سبک معماری پلکانی برخوردار بوده و خانه های آن در میان دامنه کوه ها تا سمت قله، به صورت پلکانی ساخته شده اند و آب و هوایی سرد و کوهستانی در میان طبیعت این روستا حاکم است. روستای پشته که از جاهای دیدنی تایباد شمرده می شود، از شمال خود به جوزقان و کهجه و حسینی، از شرق به روستای ایله، از شمال غرب به روستای شیزن و از جنوب به شهرستان خواف منتهی می گردد.

آدرس روستای پشته: استان خراسان رضوی، 50 کیلومتری از غرب تایباد

جاهای دیدنی تایباد

حمام فرمان آباد

در فاصله 2 کیلومتری از جنوب شهر تایباد، جاذبه تاریخی دیگری به نام حمام فرمان آباد قرار گرفته که توسط چندین پله به سمت پایین می توان به آن دسترسی پیدا کرد. فضای داخلی حمام فرمان آباد از دو بخش جدا از یکدیگر با پوشش گنبدی تشکیل شده که یکی از آن ها به عنوان حمام و دیگری نیز به عنوان رختکن حمام بوده که یک راهرو برای ارتباط بین آن ها قرار داده شده است. حمام فرمان آباد که از دیدنی های تایباد به شمار می آید، از یادگاری های تاریخی دوران قاجار در شهر تایباد است که با شماره ثبت 13139 در تاریخ 22 مرداد سال 1384 نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس حمام فرمان آباد: استان خراسان رضوی، 2 کیلومتری جنوب شهر تایباد

سوغات تایباد

تایباد که خود یکی از شهرها و دیدنی های مشهد به حساب می آید، خودش انواع جاذبه های دیدنی و تاریخی مختلفی را در خود جای داده که گردشگران زیادی به سراغ بازدید از آن ها اقدام می کنند. در این میان گردشگرانی هستند که در شهر تایباد به دنبال خرید سوغاتی و یادگاری هستند. اهالی این شهر نیز همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران دارای انواع سوغاتی نظیر بافته هایی از پارچه های نخی می باشد که به صورت انواع حوله های مختلف با لباس های محلی به فروش می رسند. همچنین از آنجایی که طبیعت تایباد مملو از باغ ها و زمین های حاصلخیز می باشد، انواع میوه ها و محصولات کشاورزی را تولید کرده و از مهمترین محصولات تولیدی آن ها خربزه می باشد که گردشگران می توانند از انواع محصولات کشاورزی تولیدی آن ها تهیه نمایند.

جاهای دیدنی تایباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *