دماوند منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا در شرق تهران است که نزدیک به 2 ساعت تا تهران فاصله دارد. به لطف حضور کوه دماوند، این منطقه دشت های سرسبز، جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی دماوند بپردازیم. عزیزانی که علاقه مند به مطالعه بیشتر بر قدمت این شهر دارند، بر روی لینک تاریخچه دماوند کلیک کنند.

تاریخچه دماوند

شهرستان دماوند، منطقه ای در اطراف تهران است که قدمت سکونت بشر در این منطقه به هزاران سال پیش برمیگردد. دماوند بطور کلی از چند شهرستان کوچک با نام های رودهن، دماوند، آبسرد، کیلاوند و آبعلی تشکیل شده و در منطقه کیلاوند، پژوهشگران بناهای تاریخی را پیدا کردند که قدمت آن ها به 14هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. همچنین در برخی دیگر از نقاط مختلف دماوند، آثار تاریخی مختلفی کشف شده که پیش بینی می شود قدمتشان به دوران کیومرث، اولین پادشاه ایران برمیگردد.

شهرستان دماوند نزدیک به 135هزار نفر جمعیت دارد که بخش قابل توجهی از مردم شهرستان، گویش دماوندی دارند اما در برخی از نقاط شهرستان بخصوص مناطق نزدیک به استان مازندران، گویش مردم به مازندرانی تغییر پیدا می کند. لازم به ذکر است در میان مردم شهرستان، افرادی هم هستند که گویش ترکی یا کردی دارند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید شهرستان دماوند در سال 1355 به وجود آمد چراکه این منطقه در گذشته بخشی از استان مازندران بودو در سال 1340 تصمیم گرفته شد تا بخشی از استان سمنان باشد.

روستای زیارت

اگر قصد دارید در سفر به منطقه دماوند از روستای زیارت بازدید کنید خوب است بدانید این روستا نزدیک به 13 کیلومتر از روستای آبسرد فاصله دارد و می بایست پس از گیلاوند، در مسیر آبسرد به فیروزکوه نزدیک به 10 کیلومتر رانندگی کنید تا روستای زیارت را ببینید.

روستای زیارت یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران به شمار می رود که نزدیک به روستاهای لومان، دزدآباد و زان قرار دارد. روستای زیارت در گذشته منطقه ای شلوغ بوده و استقبال قابل توجهی از روستا میشده است اما امروزه گردشگران کمتری از روستا بازدید می کنند. در روستای زیارت جاهای تاریخی مختلفی مشاهده می شود که معروف ترین آن ها حمام های قدیمی و آرامگاه امامزاده عیسی هستند.

آرامگاه امامزاده عیسی بنایی بزرگ است که دو سالن داشته و آخرین مرمرت و بازسازی امامزاده نیز به 50 سال پیش برمیگردد. حمام تاریخی روستای زیارت هم در نزدیکی امامزاده قرار دارد که به لطف بازسازی های صورت گرفته، دیگر ظاهر و حال و هوای قدیمی بودنش را از دست داده است.

روستای زیارت

دشت لار

با بیش از 70هزار متر مربع مساحت، دشت لار یکی از بزرگترین دشت های سرسبز ایران است که نزدیک به30هزار متر مربع از دشت را پارک ملی تشکیل می دهد. تفریبا در هر زمانی از سال می توان از دشت لار بازدید کرد اما در نظر داشته باشید فصل بهار و تابستان، اوج زیبایی دشت لار بوده و همچنین در فصل بهار به دلیل زاد و ولد حیوانات، امکان تردد خودروهای شخصی و آفرودی در دشت وجود ندارد.

در دشت لار گونه های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد که اکثر آن ها نادر هستند به همبن دلیل یکی از بهترین مناطق دیدنی دماوند است. همچنین خوب است بدانید دشت لار تنها زیستگاه عقاب طلایی، یکی از کمیاب ترین گونه های عقاب ها در جهان می باشد. از جاهای دیدنی دشت لار می توان به آبشار لار، دریاچه دیو آسیاب، کوه های پارک، دریاچه سد لار و دشت شقایق اشاره کرد. خوب است بدانید اگر به سد لار مراجعه کنید نه تنها ساعت ها در طبیعت زیبای اطراف سد اتراق خواهید کرد بلکه متوجه خواهید شد محبوب ترین تفریح مردم در اطراف سد لار، ماهیگیری است.

دشت لار

پیست آبعلی

پیست اسکی آبعلی با عنوان قدیمی ترین پیست اسکی ایران و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دماوند شناخته می شود و همچنین اولین پیست اسکی ایران است که از دستگاه های بالابر در آن استفاده شده است. پیست اسکی آبعلی در سال 1332 ساخته شده و به لطف احداثش، اسکی در ایران متولد شد.

اگر به دنبال تفریحات لوکس و گران قیمت هستید، اسکی قطعاً جزء گرانترین ها خواهد بود و در پیست اسکی آبعلی تجربه بی نظیری از اسکی را می توانید داشته باشید. پیشنهاد می کنیم بعد از یک اسکی هیجان انگیز در ارتفاعات 2500 متری، دوغ های معروف آبعلی را هنگام استراحت از دست ندهید. بهترین زمان بازدید از آبعلی فصل زمستان است تا علاوه بر لذت هیجان اسکی، مسابقات مختلف اسکی را هم از نزدیک تماشا کنید.

پیست آبعلی

دریاچه های تار و هویر

در روزهای گرم تابستانی، سپری کردن چند ساعت و حتی چند روز در اطراف دریاچه های تار و هویر برای رهایی از شلوغی و آلودگی تهران و لذت بردن از هوای پاک، طبیعتی سرسبز، صدای پرندگان و آرامشی بی نظیر به شدت توصیه می شود.

دریاچه های تار و هویر در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارند که ظاهری لوزی شکل به طول بیش از یک کیلومتر دارند. اگر قصد داشتید در این دریاچه ها شنا کنید خوب است بدانید در فصل های بارانی و پرآب، عمق دریاچه نزدیک به 50 متر می باشد که این عدد در دوران کم عمق به 40 متر می رسد. با توجه به شرایط آب و هوایی، بهترین زمان بازدید از دریاچه تار و هویر دماوند فصل بهار و تابستان است چراکه در فصل پاییز و زمستان هوای بسیاری سردی بر این منطقه حاکم خواهد بود.

اگر قصد داشتید از دریاچه های تار و هویر بازدید کنید خوب است بدانید دو افسانه درباره این دریاچه ها گفته شده است. برخی می گویند در اعماق دریاچه گنج های بسیار با ارزشی پنهان شده و برخی هم می گویند در اطراف دریاچه موجوداتی شب ها رفت و آمد می کنند.

دریاچه های تار و هویر

دریاچه ساهون

دریاچه ساهون از جمله بکر ترین جاهای دیدنی دماوند است که در دامنه های جنوبی غله دماوند قرار دارد. برای بازدید از دریاه ساهون ابتدا باید از کنار روستای نوا عبور کنید که این روستا در منطقه لاریجان شهرستان آمل واقع شده است.

هنگام بازدید از دریاچه ساهون پیشنهاد می کنید نگاهی هم به مناطق اطراف از جمله کوه خرتاب در شمال دریاچه، زمین های زیبای آزاب که معروف به زمین آزو هستند در شرق دریاچه و همچنین روستاهای دوبرار و ایرا در غرب دریاچه هم بیاندازید.

دریاچه ساهون در ارتفاع 3هزار متری از سطح دریا واقع شده که 1000 هکتار از زمین های سرسبز دماوند را تصرف کرده است هرچند امروزه به لطف فعالیت های انسانی در اطراف دریاچه، از عمق و حجم آب دریاچه کاسته شده و همچنین نه تنها جذابیت گذشته را ندارد بلکه به صورت مردابی درآمده و اطرافش هم مرغزارهای مختلف مشاهده می شود. امروزه اما، در فصل بهار و تابستان گردشگران بسیاری را می بینیم که به نزدیکی دریاچه مراجعه کرده و بساط کمپ خود را پهن می کنند تا چند روزی مهمان دریاچه و هوای دل انگیز منطقه باشند.

دریاچه ساهون

چشمه سیاه سنگ

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به دماوند از روستای مشا بازدید کردید، نگاهی هم به چشمه سیاه سنگ واقع در شمال غربی دماوند هم بیاندازید. چشمه سیاه سنگ شاید در ظاهر یک چشمه عادی بوده و چندان جذابیتی نداشته باشد اما در اطراف چشمه، در طبیعت سبز منطقه می توان انبوهی از گیاهان دارویی مانند نسترن، شاقیق، بومادران، گل گاو زبان، گل بنفشه، قیاق، زرشک، علف هفت بند، سنگ و غیره را مشاهده کرد که به عنوان سوغاتی می توانند انتخاب های مناسبی باشند.

لازم به ذکر است امروزه به دلیل فعالیت هایی انسانی در اطراف چشمه سیاه سنگ از جمله احداث تونل مشا که باعث شده مسیر آب های جاری منطقه تغییر پیدا کنند، نه تنها آب چشمه سیاه سنگ آلوده شده بلکه منطقه دیگر طراوت و جذابیت گذشته را ندارد.

چشمه سیاه سنگ

منطقه تفریحی چشمه اعلا

چشمه اعلا یکی از مناطق دیدنی شهر دماوند است که در فاصله 70 کیلومتری تهران و 4 کیلومتر شمال دماوند قرار دارد. آب چشمه اعلا به لطف ذوب شدن برف کوه ها و همچنین بارش های سالیانه باران به وجود می آید هرچند وجود چشمه ها و رودخانه های دیگر در اطراف چشمه اعلا، تاثیر قابل توجهی هم بر حجم آب این چشمه دارند.

چشمه اعلا از معدود چشمه های اطراف تهران است که آب قابل شرب داشته و گفته می شود املاح آب چشمه دارای بیکربنات کلسیک سبک بوده و خوراکی به حساب می آید. چشمه اعلا در نزدیکی روستایی قرار دارد که آب و هوای دلنشین و خنکی داشته و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید و اتراق در کنار چشمه اعلا می باشد. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از چشمه اعلا نگاهی هم به باغ ها و زمین های سرسبز اطراف که دارای درختان گیلاس، گردو، سیب، آلبالو و زردآلو هستند هم بیاندازید چراکه این میوه ها در کنار عسل مرغوب روستا، از جمله بهترین سوغاتی های دماوند به حساب می آیند.

چشمه اعلا دماوند

غار رود افشان

یکی از غارهای مرتفع اطراف تهران که در شهرستان دماوند قرار دارد، غار رود افشان است. ارتفاع این غار از سطح دریا نزدیک به 2هزار متر تخمین زده شده و گردشگران جهت بازدید از این غار می بایست ابتدا وارد روستای دور افشان شوند تا در ارتفاعات شمال شرقی روستا ورودی غار را مشاهده کنند.

غار رود افشان یکی از محبوب ترین غارها در میان غارنوردان است چراکه جدا از مسیر جذاب و هیجان انگیزش، غار رود افشان به لطف پدیده ای با نام کارست به وجود آمده است.

کارست به فرسایش و خوردگی سنگ های کربنات از جمله سنگ گچ و آهک می گویند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در داخل غار رود افشان سنگ بسترهایی هم وجود دارد که به لطف بارش باران اسیدی به وجود آمده اند. در آخر خوب است بدانید اگر شما هم قصد بازدید از غار رود افشان را دارید، علاوه بر وسایل غارنوردی، با خود چراغ قوه هم به همراه داشته باشید و لازم به ذکر است در طول مسیر غار که نزدیک به 800 متر می باشد، همواره قطرات آب از روی سقف درحال چکیدن می باشد.

غار رود افشان

 

قله دماوند

با 5670 متر ارتفاع، دماوند به عنوان مرتفع ترین قله ایران شناخته می شود و بعد از آن، علم کوه به عنوان دومین قلع مرتفع کشور شناخته می شود. از گذشته های بسیار دور تا به امروز، دماوند به عنوان نماد قدرت و پایداری ایران شناخته شده و از به لطف قله مرتفع و مسیرهای صعب العبور، هر کوهنوردی که میخواهد به این قله صعود کند بای خود را  برای سفری چند روزه آماده کند.

قله دماوند در شهرستان دماوند واقع در شرق تهران قرار دارد و این قله، در دشت لار یا همان پارک ملی لار که پیش تر به آن اشاره ی داشتیم، واقع شده است. قله دماوند در فاصله 60 کیلومتری پایتخت واقع شده و گردشگرانی که میخواهند به مسیر صعود به قله دماوند دسترسی داشته باشند می بایست مسیری یک ساعته را طی کنند تا به یکی از مناطق پلور، رینه یا لاهیجان برسند. در نظر داشته باشید اگر میخواهید به قله دماوند صعود کنید، در ابتدای مسیر، باجه ای مشاهده می شود که از کوهنوردان بلیط ورود به مسیر صعود را به فروش می رساند و با پرداخت ورود، به کوهنوردان یک کیسه زباله نیز داده می شود.

قله دماوند در طی روزهای گرم سال و فصل تابستان، دارای میانگین دمای صفر درجه بوده و با فرا رسیدن روزهای سرد سال، علاوه بر وزیدن بادهایی با سرعت بیش از 150 کیلومتر بر ساعت، میانگین دما در قله دماوند به 60 سانتی گراد زیر صفر هم میرسد. جالب است بدانید هنگامی که به ارتفاع 3600 متری قله دماوند می رسید، با چایخانه ای روبرو می شوید که هر روز سال آماده پذیرایی از کوهنوردان می باشد و تاکنون، هیچ مجموعه خدمات در این ارتفاع در کل جهان وجود ندارد.

اگر شما هم در میان جاذبه های دیدنی دماوند میخواهید تجربه صعود به قله دماوند را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم ابتدا نگاهی به دشت لار و دیدنی های منطقه انداخته و سپس راهی قله شوید چراکه از نظر گردشگران، مسیر صعود به قله دماوند که در دشت لار قرار دارد، بسیار زیبا و جذاب می باشد.

 

قله دماوند

دشت مشا

مشا نام یکی از مناطق جذاب و دیدنی در اوایل جاده هراز واقع در شهرستان دماوند است که مابین شهرهای آبعلی و پلور قرار دارد. در منطقه مشا، طبیعتی بسیار زیبا واقع شده و همچنین، جاذبه های دیدنی و مناطق طبیعت گردی جذابی هم وجود دارد که شامل پیست اسکی آبعلی، چشمه اعلا، امامزاده هاشم و غیره هستند. اما در نزدیکی مشا، دشتی با همین نام قرار داردکه برای طبیعت گردی، بی شک مقصدی بی نظیر و خاطره انگیز خواهد بود.

دشت مشا در فاصله 6 کیلومتری جبه شمال غربی کوه دماوند قرار دارد و طبیعت گردانی که در میان جاذبه های دیدنی دماوند، دشت مشا را به عنوان مقصد طبیعت گردی خود انتخاب کرده اند، با چشم انداز جذابی از دشت های اطراف و کوه دماوند روبرو خواهند شد. این دشت جذاب و دیدنی در ارتفاع 2250 متری از سطح دریا قرار دارد لذا شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین بر منطقه هستیم هرچند در طی روزهای سرد سال، دشت مشا سفید پوش می شود. از جاذبه های دیدنی نزدیک به مشا می توان به امامزاده دو بردار و چشمه اعلا اشاره کرد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

 

دشت مشا

برج شیخ شبلی

یکی از جاذبه های دیدنی دماوند که در میان بومی های منطقه از ارزش و احترام بسیار بالایی برخوردار است، برج شیخ شبلی می باشد. برج شیخ شبلی در شهرستان دماوند قرار دارد و برای بازدید از این بنای تاریخی، کافیست وارد بلوار امام حسین (ع) شده و در مجاورت رودخانه، وارد خیابان شیخ شبلی شوید تا به این بنای تاریخی برسید.

اما شیخ شبلی کیست و چراک در میان مردم دماوند از ازرش و احترام بالایی برخوردار است؟ نام کامل او، شبخ ابوبکر دلف بن حجدر شبلی است که در قرن سوم هجری به دنیا آمد و در شهر بغداد بزرگ شد. به لطف پدر و دایی او که در آن زمان، در دربار خلفای عباسی مشغول بودند، او هم تحصیلات سیاسی را پیش گرفت و همانند آن ها در دربار مشغول به کار شد اما بعد از مدتی، حاکمانی که در طبرستان یا مازندران کنونی مشغول حاکمیت بودند، تصمیم گرفتند تا شیخ شبلی به عنوان حاکم و امیر دماوند انتخاب شود.

طبق گفته مردم دماوند، در دورانی که حاکم منطقه، شیخ شبلی بود، دماوند یکی از بهترین دوره های خود را سپری میکرد و این دوره دیگر هیچوقت در تاریخ تکرار نشد لذا او در میان مردم از احترام بسیاری بالایی برخوردار است چراکه در زمان حاکمیت او، امنیت، رفاه و عدالت حرف اول را در منطقه میزد. امروزه آرامگاه شیخ شبلی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و هر ساله میزبان هزاران گردشگر از نقاط مختلف کشور می باشد.

 

برج شیخ شبلی

حمام تاریخی محله درویش

از دیگر جذاب ترین جاذبه های دیدنی دماوند که از نظر تاریخی هم ارزش بالایی داشته و در میان گردشگران و بخصوص عکاسان هم محبوبیت بالایی دارد، حمام تاریخی درویش محله است چراکه این بنای تاریخی از معماری بسیار جالب و منحصر به فردی برخوردار می باشد. حمام تاریخی درویش محله از جمله یادگاری های دوران حکومت صفویه است که در سال 1382، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

حمام تاریخی محله درویش از حمام های عمومی سنت و بزرگ زمان خود به شمار می رود و برای ورود به رختکن حمام، می بایست مسیرهای پرپیچ و خمی را طی کردو همچنین در هر بخشی از این بنای تاریخی، رختکن های مختلفی مشاهده می شود که در بالای آن ها، گنبدی طراحی شده است اما هنگامی که به گرمخانه حمام می رسیم، وارد فضایی مستطیل شکل خواهیم شد که معماری بسیار زیبایی داشته و کاشی کاری های زیبایی در نقاط مختلف آن مشاهده می شود.

اما جذاب ترین بخش حمام تاریخی محله درویش، پشت بام آن است که دارای 4 گنبد کوچک بوده و در وسط آن ها، یک گنبد بزرگ قرار دارد. همچنین به لطف ارتفاع پشت بام، در این نقطه از حمام، چشم انداز زیبایی از شهر هم مشاهده می شود. لازم به ذکر است گردشگرانی که در میان جاذبه های دیدنی دماوند قصد بازدید از حمام تاریخی محله درویش را دارند، می بایست در شهرستان دماوند به میدان هفده شهریور مراجعه کرده و وارد بلوار شهرداری در ضلع شمالی میدان شوند تا در کوچه سربالایی مادر نساء، ورودی حمام را مشاهده کنند.

 

امامزاده عبدالله و خلیل الله

علاوه بر حمام تاریخی محله درویش، بنای تاریخی امامزاده عبدالله و خلیل الله هم از دیگر یادگاری های دوران صفویه هستند که جزء محبوب ترین جاذبه های دیدنی دماوند قرار دارند. با توجه به معماری آرامگاه، قدمت آن به قرن شش و هفت هجری قمری برمیگردد. اگر میخواهید در طول سفر به دماوند از این بنای تاریخی بازدید کنید، کافیست به قلضی محله دماوند مراجعه کنید تا در روبروی دادسرای دماوند، ورودی آرامگاه را مشاهده کنید.

آرامگاه امامزاده عبدالله و خلیل الله معماری زیبایی دارد بطوریکه در دیوارهای آن بیش از 60 ترک زاویه دار مشاهده می شودو همچنین این ینای تاریخی از قلوه سنگ ها و ملات گچ ساخته شده اما در ارتفاعات بالای آرامگاه، آجرکاری های زیبایی مشاهده می شود. لازم به ذکر است ضریخی که در داخل آرامگاه قرار دارد چوبی بوده و منبت کاری های بسیار زیبایی بر روی آن مشاهده میشود.

 

امامزاده عبدالله و خلیل الله

دژ گل خندان

در شهرستان دماوند، آثار تاریخی هم مشاهده می شود از یادگاری های دوران حکومت ساسانیان هستند. یکی از معروف ترین این یادگاری ها، دژ گل خندان است که در سال 1379 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده  بازدید از در میان جاذبه های دیدنی دماوند، خالی از لطف نیست.

دژ گل خندان در دوران ساسانیان، یکی از دژهای نظامی و مستحکم بوده که از مصالحی همچون ساروج، گچ و سنگ ساخته شده و امروزه تنها ویرانه هایی از آن باقیمانده است. جالب است بدانید در میان بومی های منطقه، دژ گل خندان با نام های قلعه هفت دختر و قلعه ساسانی بومهن هم شناخته میشود. گردشگران برای بازدید از این اثر تاریخی در شهرستان دماوند می بایست به روستای گلخندان مراجعه کنند تا بر روی تپه ای که محل اتصال دو رودخانه می باشد، باقیمانده دژ را مشاهده کنند.

 

آبشار گروبار

اگر میخواهید از یکی از جذاب ترین مقاصد طبیعت گردی در شهرستان دماوند بازدید کرده و خاطرات خوشی را از طبیعت گردی در این شهرستان برای خود رقم بزنید، به تنگه گروبار مراجعه کنید چراکه این تنگه در منطقه ای خوش آب و هوا واقع شده و طبیعت زیبا و آب و هوای دلنشینی هم دارد. در مسیر تنگه گروبار، به آبشاری با نام آبشار گروبار میرسید که آب جاری از آن، در نهایت وارد تار رود می شود.

آبشار گروبار از جمله آبشارهای مرتفع شهرستان دماوند است که ارتفاعی 20 متری داشته و خود آبشار هم در ارتفاع 2230 متری از سطح دریا قرار دارد لذت آب و هوای بسیار دلنشین و خنکی طی روزهای گرم سال بر این منطقه حاکم می باشد. لازم به ذکر است در اطراف آبشار گروبار، درختان کهنسال بسیاری هم وجود دارد که قدمتی چند صد ساله داشته و قطر برخی از این درخت ها به بیش از 14 متر هم می رسد.

 

آبشار آینه رود

آبشار آینه رود از دیگر جاذبه های دیدنی دماوند است که این مقصد توریستی را به یکی از جذاب ترین مقاصد برای طبیعت گردی تبدیل کرده است. آبشار آینه رود هم در میان مرتفع ترین آبشارهای دماوند قرار دارد چراکه ارتفاع این آبشار به بیش از 20 متر میرسد. گردشگرنی که در میان جاذبه های دیدنی دماوند، آبشار آینه رود را به عنوان مقصد طبیعت گردی خود انتخاب کرده اند کافیست همانند آبشار گروبار، به دره گروبار واقع در محله روح افزا مراجعه کنند تا عبور از درختان بید و درختان کهنسالی که قدمتی چند صد ساله داشته و قطری بیش از 14 متر دارند، به آبشار آینه رود برسند.

آبشار آینه رود درکنار آبشار گروبار و آبشار جنگلک، جزء سه آبشار معروف و دیدنی دره گروبار هستند و همواره در فصل تابستان و روزهای گرم سال، گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را در اطراف این آبشارهای مشاهده می کنیم که از هوای خنک و دلنشین به همراه صدای جذاب آبشار، نهایت لذت را می برند.

 

آبشار آینه رود

چشمه و آبشار تیزآب

در میان مناطق مختلف شهرستان دماوند، محله دشتمزار همانطور که از نامش مشخص است، یکی از جذاب ترین و محبوب ترین مناطق این شهرستان برای طبیعت گردی و گشت و گذار به شمار میرود. چشمه و آبشار تیزآب هم در این محله قرار دارد و بازدید از آن در طول ماجراجویی در میان جاذبه های دیدنی دماوند خالی از لطف نیست.

چشمه و آبشار تیزآب با ارتفاع 10 متری، در میان آبشارهای مرتفع دماوند قرار ندارد اما به لطف قرارگیری در ارتفاع 2430 متری از سطح دریا، در منطقه ای خوش آب و هوا و دلنشین قرار دارد بطوریکه در روزهای گرم سال، گردشگران بسیاری به این آبشار مراجعه می کنند تا از هوای زیبا و دلنشین به همراه چشم انداز زیبا، خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنند. همچنین این آبشار در فصل زمستان یخ زده و منظره بسیار زیبایی را به وجود می آورد لذا در طول روزهای سرد سال هم افراد بسیاری از این جاذبه دیدنی بازدید می کنند.

 

چشمه و آبشار تیزآب

آبشار جنگلک

پیش تر اشاره ای به دره گروبار داشتیم که یکی از بهترین مقاصد دماوند برای طبیعت گردی به شمار می رود و همواره در هر فصلی از سال، طبیعت گردان و گردشگران بسیاری را در این منطقه مشاهده می کنیم که از طبیعت زیبا و آب و هوای دلنشین منطقه، خاطرات بی نظیری را برای خود رقم می زنند. در این دره، سه آبشار جذاب وجود دارد که در میان آن ها، آبشار جنگلک از محبوبیت بالاتری برخوردار است.

آبشار جنگلک نسبت به دو آبشار دیگر دره گروبار مرتفع تر بوده و ارتفاعی 35 متری دارد. همچنین همانند دو آبشار دیگر، آبشار جنگلک هم در ارتفاع 2230 متری از سطح دریا واقع شده و شاهد آب و هوای بی نظیری بر منطقه هستیم. همچنین در اطراف آبشار هم طبیعتی زیبا و بکر مشاهده می شود هرچند در طول روزهای گرم سال، مملو از طبیعت گرد خواهد شد.

 

اقامت در دماوند

اگر جاذبه های دیدنی دماوند به قدری برایتان جذاب بود که میخواستید چند روزی به این شهرستان سفر کرده و از بهترین جاذبه های دیدنی دماوند بازدید کنید، همواره می توانید برای اجاره ویلا در دماوند و رزرو بهترین اقامتگاه مورد نظرتان با کارشناسان لوکس ویلا در تماس باشید.

ویدئو مناطق دیدنی دماوند

3 دیدگاه در “جاذبه های دیدنی دماوند

  1. سهیل گفت:

    اگر شما هم سرما رو به گرما ترجیح میدید پیشنهاد میکنم زمستون و هوای برفی دماوند میتونه خیلی خاطره انگیز باشه برایتون ولی اگر دنبال اجاره ویلا دماوند هستید به نطرم بهار خیلی فصل بهتریه واسه رفتن به دماوند

  2. امیر گفت:

    دشت لار یکی از مناطق دیدنی دماوند که پر از حیوون های نادره و واقعا زیبا و بکره و ارزش دیدن داره

  3. لیلا گفت:

    اگر اولین بارتون هست که میخواید به دماوند سفر کنید شک نکنید بهترین مقصد شما دریاچه هامونه و میشه گفت یکی از زیبا ترین دریاچه های ایران به شمار میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.