دماوند منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا در شرق تهران است که نزدیک به 2 ساعت تا تهران فاصله دارد. به لطف حضور کوه دماوند، این منطقه دشت های سرسبز، جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی دماوند بپردازیم. عزیزانی که علاقه مند به مطالعه بیشتر بر قدمت این شهر دارند، بر روی لینک تاریخچه دماوند کلیک کنند.

تاریخچه دماوند

شهرستان دماوند، منطقه ای در اطراف تهران است که قدمت سکونت بشر در این منطقه به هزاران سال پیش برمیگردد. دماوند بطور کلی از چند شهرستان کوچک با نام های رودهن، دماوند، آبسرد، کیلاوند و آبعلی تشکیل شده و در منطقه کیلاوند، پژوهشگران بناهای تاریخی را پیدا کردند که قدمت آن ها به 14هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. همچنین در برخی دیگر از نقاط مختلف دماوند، آثار تاریخی مختلفی کشف شده که پیش بینی می شود قدمتشان به دوران کیومرث، اولین پادشاه ایران برمیگردد.

شهرستان دماوند نزدیک به 135هزار نفر جمعیت دارد که بخش قابل توجهی از مردم شهرستان، گویش دماوندی دارند اما در برخی از نقاط شهرستان بخصوص مناطق نزدیک به استان مازندران، گویش مردم به مازندرانی تغییر پیدا می کند. لازم به ذکر است در میان مردم شهرستان، افرادی هم هستند که گویش ترکی یا کردی دارند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید شهرستان دماوند در سال 1355 به وجود آمد چراکه این منطقه در گذشته بخشی از استان مازندران بودو در سال 1340 تصمیم گرفته شد تا بخشی از استان سمنان باشد.

روستای زیارت

اگر قصد دارید در سفر به منطقه دماوند از روستای زیارت بازدید کنید خوب است بدانید این روستا نزدیک به 13 کیلومتر از روستای آبسرد فاصله دارد و می بایست پس از گیلاوند، در مسیر آبسرد به فیروزکوه نزدیک به 10 کیلومتر رانندگی کنید تا روستای زیارت را ببینید.

روستای زیارت یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران به شمار می رود که نزدیک به روستاهای لومان، دزدآباد و زان قرار دارد. روستای زیارت در گذشته منطقه ای شلوغ بوده و استقبال قابل توجهی از روستا میشده است اما امروزه گردشگران کمتری از روستا بازدید می کنند. در روستای زیارت جاهای تاریخی مختلفی مشاهده می شود که معروف ترین آن ها حمام های قدیمی و آرامگاه امامزاده عیسی هستند.

آرامگاه امامزاده عیسی بنایی بزرگ است که دو سالن داشته و آخرین مرمرت و بازسازی امامزاده نیز به 50 سال پیش برمیگردد. حمام تاریخی روستای زیارت هم در نزدیکی امامزاده قرار دارد که به لطف بازسازی های صورت گرفته، دیگر ظاهر و حال و هوای قدیمی بودنش را از دست داده است.

جاذبه های دیدنی دماوند

دشت لار

با بیش از 70هزار متر مربع مساحت، دشت لار یکی از بزرگترین دشت های سرسبز ایران است که نزدیک به30هزار متر مربع از دشت را پارک ملی تشکیل می دهد. تفریبا در هر زمانی از سال می توان از دشت لار بازدید کرد اما در نظر داشته باشید فصل بهار و تابستان، اوج زیبایی دشت لار بوده و همچنین در فصل بهار به دلیل زاد و ولد حیوانات، امکان تردد خودروهای شخصی و آفرودی در دشت وجود ندارد.

در دشت لار گونه های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد که اکثر آن ها نادر هستند به همبن دلیل یکی از بهترین مناطق دیدنی دماوند است. همچنین خوب است بدانید دشت لار تنها زیستگاه عقاب طلایی، یکی از کمیاب ترین گونه های عقاب ها در جهان می باشد. از جاهای دیدنی دشت لار می توان به آبشار لار، دریاچه دیو آسیاب، کوه های پارک، دریاچه سد لار و دشت شقایق اشاره کرد. خوب است بدانید اگر به سد لار مراجعه کنید نه تنها ساعت ها در طبیعت زیبای اطراف سد اتراق خواهید کرد بلکه متوجه خواهید شد محبوب ترین تفریح مردم در اطراف سد لار، ماهیگیری است.

دشت لار

پیست آبعلی

پیست اسکی آبعلی با عنوان قدیمی ترین پیست اسکی ایران و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دماوند شناخته می شود و همچنین اولین پیست اسکی ایران است که از دستگاه های بالابر در آن استفاده شده است. پیست اسکی آبعلی در سال 1332 ساخته شده و به لطف احداثش، اسکی در ایران متولد شد.

اگر به دنبال تفریحات لوکس و گران قیمت هستید، اسکی قطعاً جزء گرانترین ها خواهد بود و در پیست اسکی آبعلی تجربه بی نظیری از اسکی را می توانید داشته باشید. پیشنهاد می کنیم بعد از یک اسکی هیجان انگیز در ارتفاعات 2500 متری، دوغ های معروف آبعلی را هنگام استراحت از دست ندهید. بهترین زمان بازدید از آبعلی فصل زمستان است تا علاوه بر لذت هیجان اسکی، مسابقات مختلف اسکی را هم از نزدیک تماشا کنید.

پیست آبعلی

دریاچه های تار و هویر

در روزهای گرم تابستانی، سپری کردن چند ساعت و حتی چند روز در اطراف دریاچه های تار و هویر برای رهایی از شلوغی و آلودگی تهران و لذت بردن از هوای پاک، طبیعتی سرسبز، صدای پرندگان و آرامشی بی نظیر به شدت توصیه می شود.

دریاچه های تار و هویر در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارند که ظاهری لوزی شکل به طول بیش از یک کیلومتر دارند. اگر قصد داشتید در این دریاچه ها شنا کنید خوب است بدانید در فصل های بارانی و پرآب، عمق دریاچه نزدیک به 50 متر می باشد که این عدد در دوران کم عمق به 40 متر می رسد. با توجه به شرایط آب و هوایی، بهترین زمان بازدید از دریاچه های تار و هویر فصل بهار و تابستان است چراکه در فصل پاییز و زمستان هوای بسیاری سردی بر این منطقه حاکم خواهد بود.

اگر قصد داشتید از دریاچه های تار و هویر بازدید کنید خوب است بدانید دو افسانه درباره این دریاچه ها گفته شده است. برخی می گویند در اعماق دریاچه گنج های بسیار با ارزشی پنهان شده و برخی هم می گویند در اطراف دریاچه موجوداتی شب ها رفت و آمد می کنند.

جاذبه های دیدنی دماوند

دریاچه ساهون

دریاچه ساهون از جمله بکر ترین جاهای دیدنی دماوند است که در دامنه های جنوبی غله دماوند قرار دارد. برای بازدید از دریاه ساهون ابتدا باید از کنار روستای نوا عبور کنید که این روستا در منطقه لاریجان شهرستان آمل واقع شده است.

هنگام بازدید از دریاچه ساهون پیشنهاد می کنید نگاهی هم به مناطق اطراف از جمله کوه خرتاب در شمال دریاچه، زمین های زیبای آزاب که معروف به زمین آزو هستند در شرق دریاچه و همچنین روستاهای دوبرار و ایرا در غرب دریاچه هم بیاندازید.

دریاچه ساهون در ارتفاع 3هزار متری از سطح دریا واقع شده که 1000 هکتار از زمین های سرسبز دماوند را تصرف کرده است هرچند امروزه به لطف فعالیت های انسانی در اطراف دریاچه، از عمق و حجم آب دریاچه کاسته شده و همچنین نه تنها جذابیت گذشته را ندارد بلکه به صورت مردابی درآمده و اطرافش هم مرغزارهای مختلف مشاهده می شود. امروزه اما، در فصل بهار و تابستان گردشگران بسیاری را می بینیم که به نزدیکی دریاچه مراجعه کرده و بساط کمپ خود را پهن می کنند تا چند روزی مهمان دریاچه و هوای دل انگیز منطقه باشند.

دریاچه ساهون

چشمه سیاه سنگ

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به دماوند از روستای مشا بازدید کردید، نگاهی هم به چشمه سیاه سنگ واقع در شمال غربی دماوند هم بیاندازید. چشمه سیاه سنگ شاید در ظاهر یک چشمه عادی بوده و چندان جذابیتی نداشته باشد اما در اطراف چشمه، در طبیعت سبز منطقه می توان انبوهی از گیاهان دارویی مانند نسترن، شاقیق، بومادران، گل گاو زبان، گل بنفشه، قیاق، زرشک، علف هفت بند، سنگ و غیره را مشاهده کرد که به عنوان سوغاتی می توانند انتخاب های مناسبی باشند.

لازم به ذکر است امروزه به دلیل فعالیت هایی انسانی در اطراف چشمه سیاه سنگ از جمله احداث تونل مشا که باعث شده مسیر آب های جاری منطقه تغییر پیدا کنند، نه تنها آب چشمه سیاه سنگ آلوده شده بلکه منطقه دیگر طراوت و جذابیت گذشته را ندارد.

چشمه سیاه سنگ

منطقه تفریحی چشمه اعلا

چشمه اعلا یکی از مناطق دیدنی شهر دماوند است که در فاصله 70 کیلومتری تهران و 4 کیلومتر شمال دماوند قرار دارد. آب چشمه اعلا به لطف ذوب شدن برف کوه ها و همچنین بارش های سالیانه باران به وجود می آید هرچند وجود چشمه ها و رودخانه های دیگر در اطراف چشمه اعلا، تاثیر قابل توجهی هم بر حجم آب این چشمه دارند.

چشمه اعلا از معدود چشمه های اطراف تهران است که آب قابل شرب داشته و گفته می شود املاح آب چشمه دارای بیکربنات کلسیک سبک بوده و خوراکی به حساب می آید. چشمه اعلا در نزدیکی روستایی قرار دارد که آب و هوای دلنشین و خنکی داشته و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید و اتراق در کنار چشمه اعلا می باشد. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از چشمه اعلا نگاهی هم به باغ ها و زمین های سرسبز اطراف که دارای درختان گیلاس، گردو، سیب، آلبالو و زردآلو هستند هم بیاندازید چراکه این میوه ها در کنار عسل مرغوب روستا، از جمله بهترین سوغاتی های دماوند به حساب می آیند.

چشمه اعلا دماوند

غار رود افشان

یکی از غارهای مرتفع اطراف تهران که در شهرستان دماوند قرار دارد، غار رود افشان است. ارتفاع این غار از سطح دریا نزدیک به 2هزار متر تخمین زده شده و گردشگران جهت بازدید از این غار می بایست ابتدا وارد روستای دور افشان شوند تا در ارتفاعات شمال شرقی روستا ورودی غار را مشاهده کنند.

غار رود افشان یکی از محبوب ترین غارها در میان غارنوردان است چراکه جدا از مسیر جذاب و هیجان انگیزش، غار رود افشان به لطف پدیده ای با نام کارست به وجود آمده است.

کارست به فرسایش و خوردگی سنگ های کربنات از جمله سنگ گچ و آهک می گویند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در داخل غار رود افشان سنگ بسترهایی هم وجود دارد که به لطف بارش باران اسیدی به وجود آمده اند. در آخر خوب است بدانید اگر شما هم قصد بازدید از غار رود افشان را دارید، علاوه بر وسایل غارنوردی، با خود چراغ قوه هم به همراه داشته باشید و لازم به ذکر است در طول مسیر غار که نزدیک به 800 متر می باشد، همواره قطرات آب از روی سقف درحال چکیدن می باشد.

غار رود افشان

اقامت در دماوند

اگر جاذبه های دیدنی دماوند به قدری برایتان جذاب بود که میخواستید چند روزی به این شهرستان سفر کرده و از بهترین جاذبه های دیدنی دماوند بازدید کنید، همواره می توانید برای اجاره ویلا در دماوند و رزرو بهترین اقامتگاه مورد نظرتان با کارشناسان لوکس ویلا در تماس باشید.

ویدئو مناطق دیدنی دماوند

2 دیدگاه در “جاذبه های دیدنی دماوند

  1. سهیل گفت:

    اگر شما هم سرما رو به گرما ترجیح میدید پیشنهاد میکنم زمستون و هوای برفی دماوند میتونه خیلی خاطره انگیز باشه برایتون ولی اگر دنبال اجاره ویلا دماوند هستید به نطرم بهار خیلی فصل بهتریه واسه رفتن به دماوند

  2. امیر گفت:

    دشت لار یکی از مناطق دیدنی دماوند که پر از حیوون های نادره و واقعا زیبا و بکره و ارزش دیدن داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *