دماوند منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا در شرق تهران است که نزدیک به 2 ساعت تا تهران فاصله دارد. به لطف حضور کوه دماوند، این منطقه دشت های سرسبز، جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی دماوند بپردازیم.

روستای زیارت

اگر قصد دارید در سفر به منطقه دماوند از روستای زیارت بازدید کنید خوب است بدانید این روستا نزدیک به 13 کیلومتر از روستای آبسرد فاصله دارد و می بایست پس از گیلاوند، در مسیر آبسرد به فیروزکوه نزدیک به 10 کیلومتر رانندگی کنید تا روستای زیارت را ببینید.

روستای زیارت یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران به شمار می رود که نزدیک به روستاهای لومان، دزدآباد و زان قرار دارد. روستای زیارت در گذشته منطقه ای شلوغ بوده و استقبال قابل توجهی از روستا میشده است اما امروزه گردشگران کمتری از روستا بازدید می کنند. در روستای زیارت جاهای تاریخی مختلفی مشاهده می شود که معروف ترین آن ها حمام های قدیمی و آرامگاه امامزاده عیسی هستند. آرامگاه امامزاده عیسی بنایی بزرگ است که دو سالن داشته و آخرین مرمرت و بازسازی امامزاده نیز به 50 سال پیش برمیگردد. حمام تاریخی روستای زیارت هم در نزدیکی امامزاده قرار دارد که به لطف بازسازی های صورت گرفته، دیگر ظاهر و حال و هوای قدیمی بودنش را از دست داده است.

جاذبه های دیدنی دماوند

دشت لار

با بیش از 70هزار متر مربع مساحت، دشت لار یکی از بزرگترین دشت های سرسبز ایران است که نزدیک به30هزار متر مربع از دشت را پارک ملی تشکیل می دهد. تفریبا در هر زمانی از سال می توان از دشت لار بازدید کرد اما در نظر داشته باشید فصل بهار و تابستان، اوج زیبایی دشت لار بوده و همچنین در فصل بهار به دلیل زاد و ولد حیوانات، امکان تردد خودروهای شخصی و آفرودی در دشت وجود ندارد.

در دشت لار گونه های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد که اکثر آن ها نادر هستند. همچنین خوب است بدانید دشت لار تنها زیستگاه عقاب طلایی، یکی از کمیاب ترین گونه های عقاب ها در جهان می باشد. از جاهای دیدنی دشت لار می توان به آبشار لار، دریاچه دیو آسیاب، کوه های پارک، دریاچه سد لار و دشت شقایق اشاره کرد. خوب است بدانید اگر به سد لار مراجعه کنید نه تنها ساعت ها در طبیعت زیبای اطراف سد اتراق خواهید کرد بلکه متوجه خواهید شد محبوب ترین تفریح مردم در اطراف سد لار، ماهیگیری است.

دشت لار

پیست آبعلی

پیست اسکی آبعلی با عنوان قدیمی ترین پیست اسکی ایران و یکی از بهترین جاذبه های دیدنی دماوند شناخته می شود و همچنین اولین پیست اسکی ایران است که از دستگاه های بالابر در آن استفاده شده است. پیست اسکی آبعلی در سال 1332 ساخته شده و به لطف احداثش، اسکی در ایران متولد شد.

اگر به دنبال تفریحات لوکس و گران قیمت هستید، اسکی قطعاً جزء گرانترین ها خواهد بود و در پیست اسکی آبعلی تجربه بی نظیری از اسکی را می توانید داشته باشید. پیشنهاد می کنیم بعد از یک اسکی هیجان انگیز در ارتفاعات 2500 متری، دوغ های معروف آبعلی را هنگام استراحت از دست ندهید. بهترین زمان بازدید از آبعلی فصل زمستان است تا علاوه بر لذت هیجان اسکی، مسابقات مختلف اسکی را هم از نزدیک تماشا کنید.

پیست آبعلی

دریاچه های تار و هویر

در روزهای گرم تابستانی، سپری کردن چند ساعت و حتی چند روز در اطراف دریاچه های تار و هویر برای رهایی از شلوغی و آلودگی تهران و لذت بردن از هوای پاک، طبیعتی سرسبز، صدای پرندگان و آرامشی بی نظیر به شدت توصیه می شود.

دریاچه های تار و هویر در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارند که ظاهری لوزی شکل به طول بیش از یک کیلومتر دارند. اگر قصد داشتید در این دریاچه ها شنا کنید خوب است بدانید در فصل های بارانی و پرآب، عمق دریاچه نزدیک به 50 متر می باشد که این عدد در دوران کم عمق به 40 متر می رسد. با توجه به شرایط آب و هوایی، بهترین زمان بازدید از دریاچه های تار و هویر فصل بهار و تابستان است چراکه در فصل پاییز و زمستان هوای بسیاری سردی بر این منطقه حاکم خواهد بود.

اگر قصد داشتید از دریاچه های تار و هویر بازدید کنید خوب است بدانید دو افسانه درباره این دریاچه ها گفته شده است. برخی می گویند در اعماق دریاچه گنج های بسیار با ارزشی پنهان شده و برخی هم می گویند در اطراف دریاچه موجوداتی شب ها رفت و آمد می کنند.

جاذبه های دیدنی دماوند

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *