تنگه تامرادی

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

تنگه تامرادی از آن دسته جاذبه های طبیعی خارق العاده در شهر یاسوج بوده که به عنوان بهشتی بی بدیل برای طبیعت گردان محسوب می گردد. اگر اهل سفر و طبیعت گردی باشید، به هر گوشه و کناری از شهرهای مختلف ایران قدم بگذارید، جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی را پیدا خواهید کرد که شاید حتی نام آن را تا به حال نشنیده باشید، اما این جاذبه ها به قدری زیبا و تماشایی اند که دل هر گردشگری را فریب داده و سفر به آن ها از آن دسته سفرها و گردش هایی خواهد شد که بسیار خاطره انگیز بوده و هیچ گاه از ذهنتان فراموش نمی شود. تنگه تامرادی یاسوج هم از آن جاذبه های طبیعی است که در طبیعت یاسوج جای گرفته و از انواع دیدنی های طبیعی همچون آبشارها، چشمه های طبیعی و طبیعت جنگلی تشکیل شده که هر کدام از آن ها بر زیبایی این جاذبه طبیعی تأثیر به سزایی دارند. در ادامه مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با این جاذبه دیدنی و گردشگری که در میان جاذبه های طبیعی یاسوج قرار گرفته، بیشتر آشنا شویم.

تنگه تامرادی کجاست و مسیر دسترسی

تنگه تامرادی یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی و گردشگری بکر و دست نخورده در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در شهر یاسوج جای گرفته و برای دسترسی به آن بایستی خود را به یاسوج برسانید. یاسوج جزء آن دسته از شهرهای غربی ایران است که انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری در آن وجود داشته و بهترین فرصت گردشگری را برای طبیعت گردان فراهم آورده تا با سفر به این مناطق بتوانند حتی برای مدت کوتاهی هم که شده از مشغله ها و دغدغه ها دور شوند و از سفر خود لذت ببرند. طبیعت زیبای تنگه تامرادی در 50 کیلومتری غرب یاسوج قرار داشته و برای رسیدن به این طبیعت زیبا و چشمنواز باید ابتدا خود را به شهر یاسوج برسانید.

سپس وارد جاده بابامیدان شده و مسیر جاده گچساران را پیش بگیرید و حدود 25 کیلومتر در این مسیر به حرکت خود ادامه دهید تا به سه راهی سپیدار برسید. این جاده مسیری پر از پیچ و خم بوده که بایستی حدود 10 کیلومتر در آن پیش بروید تا به طبیعت زیبای تنگه تامرادی برسید و از طبیعت گردی در آن لذت ببرید. قطعا سفر به این طبیعت می تواند یکی از لذت بخش ترین طبیعت گردی های هر گردشگری محسوب شود. لازم به ذکر است، پس از پارک خودروی خود در محل مناسب، مسیر نسبتا زیادی را بایستی پیاده روی کنید؛ اما این مسیر به قدری زیباست که متوجه مسیر طولانی آن نخواهید شد.

آدرس تنگه تامرادی: استان کهگیلویه و بویراحمد، 50 کیلومتری غرب یاسوج، طبیعت تنگه تامرادی

تنگه تامرادی

آشنایی با تنگه تامرادی

جاذبه های طبیعی و دیدنی زیادی در نقاط مختلفی از کشور وجود دارند که هر کدام از آن ها جزء جاذبه های دیدنی و گردشگری به شمار می آیند و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. استان کهگیلویه و بویراحمد از آن استان هایی است که انواع جاذبه های دیدنی در میان طبیعت آن جای گرفته اند و هر کدام از شهرهای آن نیز مقصد مناسبی برای سفر و طبیعت گردی به شمار می آیند. یاسوج شهری مملو از انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری در طبیعت خارق العاده خود است که گردشگران زیادی هر ساله آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند تا با گردش در انواع جاذبه های طبیعی آن، زیبایی این شهر را از نزدیک لمس کنند. در واقع شهر یاسوج جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی را در دل طبیعت خود جای داده که بازدید از هر یک از آن ها می تواند دریچه جدیدی از طبیعت بی نظیر را به روی ما باز کند و بتوانیم سفری خاطره انگیز را تجربه کنیم.

کشور عزیز و پهناور ایران، علاوه بر شهرهای شمالی انواع جاذبه های طبیعی و جنگل مانند را در دیگر شهرهای خود جای داده و همین امر سبب شده اگر قصد گردش و تفریح را داشته باشیم، با لیستی از شهرهای متنوع رو به رو خواهیم شد که می توانیم هر کدام از آن ها را برای مقصد گردشگری خود انتخاب کنیم و از سفر خود به هر نقطه ای از کشور لذت ببریم. درواقع طبیعت را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین دلیل وجود و زنده ماندن انسان ها دانست. تنگه تامرادی یاسوج جاذبه ای طبیعی و تشکیل شده از انواع آبشارها، چشمه ها و جنگل هایی است که هر کدام از آن ها از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردارند.

این تنگه به دلیل قدمت تاریخی زیادی که دارد، از ارزش تاریخی نیز برخوردار بوده و به عنوان یکی از آثار تاریخی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود. اگر تنگه تامرادی را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید و قدم در آن بگذارید، مسیر جدید از طبیعت گردی را آغاز خواهید کرد، چرا که طبیعت این جاذبه تمام آن چه را که برای طبیعت گردی به دنبال آن هستیم را به صورت یک جا در خود جای داده است. حتی مسیری هم که برای رسیدن به این طبیعت و جنگل طی خواهید کرد، مسیری بسیار زیبا و بکر و در عین حال پر از پیچ و خم بوده و انواع جنگل های بلوط، اطراف جنگل را پوشانده اند و زمانی که در حال عبور از این جاده هستید، عطر این جنگل ها مشام شما را پر خواهند کرد و تازگی و طراوت را با تمام وجود احساس خواهید کرد. این جنگل ها در دو طرف جاده قرار دارند و شاخ و برگ درختان تنومد و بلند قامت هر سمت جاده از بالا به یکدیگر رسیده اند و فضایی چشمنواز را پدید آورده اند.

علاوه بر درختان سرسبز، گیاهی سبز رنگ به نام جاشیر در دو طرف جاده وجود دارند که خود رو بوده و بر زیبایی این مسیر افزوده اند.همینطور که در حال حرکت در این مسیر هستید و محو زیبایی های اطراف خود شده اید، آبشاری را در مسیر خواهید دید که توجه شما را به خود جلب می کند و این نقطه دقیقا همانجایی است که باید ماشین خود را پارک کرده و به دل طبیعت بزنید. این جاذبه نیاز به پیاده روی زیادی داشته و خود را برای آن آماده کنید و کفش مناسب پیاده روی همراه خود داشته باشید. در گذشته مکسیر دسترسی به این طبیعت بسیار دشوار بود و کمتر کسی به سراغ آن می رفت، اما با گذشت زمان، پروژه های راه سازی در این منطقه صورت پذیرفتند و در پی عملیات عمرانی، مسیرهای مناسبی را برای دسترسی به طبیعت تنگه تامرادی را ساختند.

همانطور که گفته شد، آبشارها و چشمه های خروشان و زلالی در میان طبیعت این تنگه جریان دارند که لذت طبیعت گردی را برای گردشگران دو چندان نموده و در نهایت به سختی می توان از این همه زیبایی و حس خوب دل کَند و طبیعت را رها کرد. آبشارهای متعددی در این طبیعت وجود دارند که برخی از آن ها در نقاط دور از دسترسی قرار داشته و مسیر دسترسی به آن ها دشوار است و تنها کوهنوردان و صخره نوردان می توانند به سراغ آن ها بروند. یکی از مهمترین ویژگی های طبیعت این منطقه علاوه بر طبیعت زیبای آن، آب و هوای دلپذیر و مطلوب آن است که هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند.

از همین رو طبیعت تنگه تامرادی را به عنوان مرز میان منطقه سردسیر و گرمسیر می دانند و این اختلاف دما به گونه ای است که حتی اگر در گرمترین روزهای سال هم به این منطقه بروید، ارتفاعات و نوک قله ها را پوشیده از برف خواهید دید. در مقابل نیز سطح زمین طبیعت منطقه نیز پوشیده از سرسبزی و زیبایی است و این می تواند بهترین پارادوکس طبیعت تنگه تامرادی باشد. مقبره ای تاریخی نیز در این طبیعت وجود دارد که قدمت آن متعلق به دوران هخامنشیان بوده و وجود این مقبره نیز سبب شده، منطقه تنگه تامرادی علاوه بر آن که جاذبه ای طبیعی شمرده شود، همچنین به دلیل قدمت زیاد، جزء جاذبه های تاریخی نیز به حساب بیاید. در صورت که علاوه بر طبیعت گردی، اهل تاریخ هم باشید، می توانید با مراجعه به این طبیعت به سراغ این مقبره نیز بروید.

تنگه تامرادی

تاریخچه تنگه تامرادی یاسوج

طبیعت تنگه تامرادی منطقه ای زیبا و تماشایی در میان طبیعت شهر یاسوج است که زیبایی های آن توانسته این منطقه را در میان انواع جاذبه های دیدنی یاسوج به شهرت برساند. حال خوب است بدانیم که علاوه بر جاذبه های طبیعی، قدمت تاریخی آن نیز سبب محبوبیت و شهرت بیشتر آن شده است. مقبره ای تاریخی در بخش ورودی تنگه تامرادی وجود دارد که متعلق به یکی از سرداران مشهور و بلند آوازه دوران هخامنشیان بوده که در این منطق وجود دارد.

حضور یکی از شجاع ترین سرداران ایرانی به نام آریو برزن باعث شده این منطقه جزء مناطق تاریخی باشد، به صورتی که اگر منطقه تامرادی را بشناسید، نام آریو برزن را گره خورده به آن می دانید. بر اساس روایات زیادی که از تاریخچه و سرگذشت این منطقه به دست رسیده، در زمان حکومت هخامنشیان آریو برزن در تنگه تامرادی به همراه سپاهیان خود با اسکندر مقدونی به جنگ و ستیز برخواست و در مقابل آن ها به پیروزی رسید. یک واقعه تاریخی دیگری هم در این تنگه صورت گرفته که متعلق به زمان حکومت پهلوی می باشد. این واقعه حکایت از این موضوع دارد که ارتش رضا شاه پهلوی به فرماندهی کی در این منطقه به جنگ با ایل بویراحمدی به فرماندهی امیر لشکر حبیب الله شیبانی برخواست. تمام این روایت ها نشان دهنده قدمت زیاد و طولانی مدت منطقه تنگه تامرادی می باشند.

این جنگ به سال 1309 هجری شمسی بازمی گردد و باوجود این که ارتشیان رضا شاه انواع تجهیزات جنگی همچون توپ و تفنگ، تانک و حتی هواپیماهای جنگی نیز داشتند، اما در نهایت بویراحمدی به دلیل مقاومت زیادی که داشتند به پیروزی رسیدند. حتی تعداد نیروهای تلف شده ارتش رضا شاه بسیار بیشتر از نیروهای بویراحمدی ها بود.

دلیل نامگذاری تنگه تامرادی

دلیل نامگذاری این منطقه به نام تنگه تامرادی مربوط به نام یکی از بزرگترین و قدیمی ترین ایل های بویراحمدی ها می شود که نام آن ها ایل تامرادی بود و در این منطقه حضور داشتند. ایل تامرادی جزء مردمان لر زبان غرب ایران هستند که در 8 سال دفاع مقدس با مقاوت و فداکاری های زیادی که از خود نشان دادند، افتخاری بزرگ را برای ایران رقم زدند و امروزه که این طبیعت را با نام تامرادی می شناسیم، می تواند برای ما یادآور مردمانی مقاوم و غیور باشد.

تنگه تامرادی

دیدنی های تنگه تامرادی

تنگه تامرادی خود به عنوان یکی از زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی در میان طبیعت شهر یاسوج بوده که به عنوان جاذبه ای گردشگری در میان طبیعت گردان شناخته می شود. منطقه تامرادی طبیعی تمام عیار از انواع جاذبه های طبیعی بوده که هر گوشه ای از آن توسط جاذبه ای تماشایی مزین گردیده و هر گردشگری را به سمت خود جذب می کنند. در ادامه به آشنایی با انواع دیدنی های تنگه تامرادی خواهیم پرداخت.

آبشارهای زلال طبیعت تامرادی

آبشارهای متنوع و زیبایی در میان طبیعت تنگه تامرادی جریان دارند که هر کدام از آن ها از زیبایی طبیعی خاصی برخوردار بوده، یکی از محبوب ترین و چشمنوازترین آبشارهای تنگه تامرادی آبشار تنگه تامرادی بوده که ارتفاع آن به حدود 15 متر می رسد و از ارتفاعی که به سمت پایین سرازیر می شود، از روی سنگ ها سُر می خورد و به پایین می ریزد و در نهایت در حوضچه ای که در پایین دست آن وجود دارد، تخلیه می شود. علاوه بر این آبشار، 4 آبشار دیگر در این طبیعت جریان دارند که ارتفاع آن ها بین 8 متر تا 10 متر بوده و هر کدام از آن ها جلوه ای چشمنواز را برای طبیعت تامرادی پدید آورده اند.

وجود خزه ها و گیاهان سبز رنگ در اطراف آبشارها، به زیبایی آن ها افزوده و طبیعتی خارق العاده را تشکیل داده اند. هر چه در این طبیعت به جلو پیش می روید، زیبایی های بیشتر و متنوع تری پیش روی شما قرار دارند که می توانید از دیدن آن ها لذت ببرید. آبشاری به ارتفاع 50 متر در میان طبیعت این منطقه جریان دارد که به عنوان بزرگترین آبشار تنگه تامرادی شناخته می شود. این آبشار همان آبشاری است که مسیر رسیدن به آن دشوار بوده و تنها کوهنوردان و صخره نوردان با تجهیزات کامل می توانند به سراغ آن بروند.

غارهای طبیعت تامرادی

هر چه در میان طبیعت این منطقه بیشتر بگردید، دیدنی های خارق العاده بیشتری را پیدا خواهید کرد. غارهای طبیعی نیز از جمله دیدنی های تنگه تامرادی می باشند که در میان انبوهی از خزه ها پنهان شده اند و می توانید آن ها را مشاهده کنید. چندین مورد از این غارها در محدوده نزدیک آبشار و چشمه بلوط عسلی جای گرفته اند که با قرارگیری این جاذبه ها در کنار یکدیگر، زیبایی منطقه بیشتر شده است. برخی از غارهای تنگه تامرادی با قرار گرفتن در کنار حوضچه های مملو از آب، چشم هر بیننده ای را به خود خیره و به سمت خود جذب می کنند.

تنگه تامرادی

جنگل های بلوط

زمانی که وارد مسیر رسیدن به تنگه تامرادی خواهید شد، جنگل های بلوط در اطرافتان را خواهید دید که رنگ و بوی تازه و زیبایی را به مسیر شما داده اند. هنگامی که در حال گذر از این مسیر هستید، اکسیژن تازه و هوای پاک را استشمام خواهید کرد که احساس و انرژی مضاعفی را به شمار وارد می کنند. تماشای سرسبزی و زیبایی های اطراف، می تواند شما را از آلودگی ها و دغدغه های زندگی دور سازد. وجود درختان بلوط در این جنگل ها، سبب حضور سنجاب های ایرانی شده که بر زیبایی این منطقه نیز افزوده اند و همچنین گردشگران را محو تماشای خود خواهند کرد. در واقع اصلی ترین پوشش گیاهی منطقه تامرادی، درختان بلوط و گیاه جاشیر می باشد.

چشمه بلوط عسلی، زیباترین دیدنی تنگه تامرادی

چشمه بلوط عسلی یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی طبیعت تامرادی بوده که در کنار آبشاری زیبا قرار گرفته و اطراف آن توسط درختان انبوه بلوط پوشیده شده و همچنین تعدادی حوضچه طبیعی در کنار آن می باشد که بر زیبایی این منطقه افزوده اند و بهترین فرصت را برای آب تنی و لذت بردن از طبیعت فراهم آورده است. از آنجایی که این چشمه زیبا و تماشایی دارای آبی بسیار شیرین است، نام چشمه عسلی را برای آن انتخاب کرده اند و زمانی که آن را از نزدیک مشاهده کنید، به دلیل نام گذاری آن پی خواهید برد.

تفریح در تنگه تامرادی

تنگه تامرادی از آن دسته جاذبه های طبیعی به شمار می رود که به دلیل جای دادن دیدنی های متنوع در خود، دارای انواع تفریحات هیجان انگیز بوده که می توانید با مراجعه به این طبیعت، از آن ها لذت ببرید. طبیعت تنگه تامرادی تشکیل شده از کوه ها، تپه ها، دره ها، جنگل های سرسبز و مملو از درختان بلند قامت، چشمه ها، آبشارها، صخره ها و غارها تشکیل شده که هر کدام از آن ها گردشگران را به سمت خود جذب می کنند. به خصوص کوه ها و صخره هایی که در این طبیعت وجود دارند، کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای را به سمت خود جذب کرده و آن ها را با دنیای جدید و زیبایی از کوهنوردی و صخره نوردی مواجه خواهند کرد. ناگفته نماند، هر سال جمع زیادی از ورزشکاران برای تمرین های سنگین به این منطقه مراجعه می کنند و علاوه بر ورزش، از طبیعت زیبای مناطق اطراف خود لذت خواهند برد. به هر نقطه ای از این طبیعت قدم بگذارید، جاذبه ای دیدنی و زیبا را خواهید دید که شما را محو تماشای خود می کنند.

عکاسی از نقاشی خداوند در تنگه تامرادی

وجود آسمان آبی بدون آلودگی که روی طبیعت سرسبز و چشمنواز این منطقه دیده می شود و آبشارها و چشمه ها، بهترین لوکیشن را برای عکاسی پدید آورده اند. لذا می توان عکاسی را به عنوان یکی از جذاب ترین تفریحات تنگه تامرادی به شمار آورد. به خصوص برای آن دسته از گردشگرانی که به عکاسی علاقه دارند و قاب های بسیار زیبا و خاطره انگیزی را در مقابل لنز دوربین خود قرار داده و ثبت می کنند. ثبت عکس های دسته جمعی و یادگاری را هم فراموش نکنید.

تنگه تامرادی

پیک نیک در دل طبیعت

پیک نیک و دورهمی در دل طبیعت یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین تفریحاتی است که بسیاری از گردشگران به آن علاقه مند هستند. بهار و تابستان های تامرادی جان می دهد برای پهن کردن وسایل پیک نیک تا به همراه خانواده و یا دوستان خود در میان طبیعت بنشینیم و از طبیعت اطراف خود لذت ببریم. در این میان هم اگر یک ناهار و خوراکی دلچسب نیز همراه خود داشته باشیم، می توانیم لذت پیک نیک در میان طبیعت تامرادی را دو چندان کنیم و خاطره ای لذت بخش و به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنیم.

پیاده روی در میان طبیعت تامرادی

همانطور که می دانیم، تنگه تامرادی از طبیعتی وسیع و گسترده تشکیل شده که هر گوشه ای از آن توسط جاذبه ای دیدنی و گردشگری پوشیده شده که برای رسیدن به هر کدام از آن ها، نیاز به پیاده روی می باشد. از همین رو پیاده روی هم به عنوان یکی از لذت بخش ترین و سالم ترین تفریحات این منطقه به حساب می آید. تنها نکته ای که برای پیاده روی و قدم زدن در این طبیعت باید در نظر داشته باشید، کفش مناسب پیاده روی می باشد.

دره نوردی

منطقه ای در میان طبیعت تامرادی وجود دارد که تقریبا بعد از آبشار دوم بوده و طبیعتی دره مانند است و بستری مناسب را برای دره نوردی پدید آورده است. دره نوردی نیز همانند کوهنوردی نیاز به آموزش و رعایت نکاتی داشته که بایستی تجهیزات لازم نظیر کلاه ایمنی، کفش مخصوص دره نوردی، جلیقه نجات، هارنس، طناب مخصوص فرود، کوله، کارابین و ابزارهای فرود را همراه داشته باشید. اگر هم شنا بلد هستید، می توانید در حوضچه های پرآبی که در میان این دره وجود دارند فرود بیایید و از شنا و آب تنی در میان این طبیعت زیبا لذت ببرید. برخی از بخش های این حوضچه ها عمیق بوده و اگر آموزش شنا ندیده اید، از رفتن سراغ این حوضچه ها صرف نظر نمایید.

آب تنی در چشمه ها

پیش تر با چشمه ها و آبشارهای این طبیعت آشنا شدیم و دریافتیم که آبشارها و چشمه های زیبای متنوعی در میان طبیعت این منطقه وجود دارند که هر کدام از آن ها زیبایی خاصی را در این طبیعت پدید آورده اند. در پایین دست آبشارها، حوضچه های پرآبی تشکیل شده اند که بهترین فرصت را برای آب تنی فراهم آورده اند، به خصوص اگر در روزهای گرم تابستان به سراغ این منطقه بروید، می توانید از آب تنی در میان حوضچه های مملو از آب خنک، از تفریح و گردش خود لذت ببرید. درختان بلوط انبوه و بلند قامتی در میان جنگل های بلوط این منطقه وجود دارند که می توانید از قدم زدن و پیاده روی در میان آن ها از اکسیژن تازه و هوای مطبوع لذت ببرید و روح خود را جلا بدهید.

کوهنوردی

کوه های زرآورد و ساورز جزء کوهستان هایی هستند که در انتهای تنگه تامرادی قرار داشته و ارتفاع آن ها به حدود 1400 متر از سطح دریا می رسد و از بهترین کوهستان ها برای کوهنوردی به شمار می آید. توجه داشته باشید که تنها کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای می توانند در این منطقه به کوهنوردی بپردازند. اگر کوهنوردی را به صورت حرفه ای انجام می دهید، کوهستان های تنگه تامرادی از بهترین مکان ها برای کوهنوردی به شمار می آیند و نکته ای که برای کوهنوردی در این منطقه باید در نظر داشته باشید، این است که فصل های بهار و تابستان را برای کوهنوردی انتخاب کنید.

بهترین زمان بازدید از تنگه تامرادی

تنگه تامرادی جزء دیدنی های شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که این استان جزء استان های غربی کشور محسوب می شود. غرب ایران به دلیل برخورداری از شرایط جغرافیایی کوهستانی، دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی بوده و در اغلب مواقع سال و حتی روزهای تابستان، هوای آن خنک بوده و زمستان های سرد و برفی دارد. تنگه تامرادی نیز از این امر مستثنا نبوده و از شرایط اقلیمی کوهستانی بهره می برد. بهار و تابستان های این طبیعت به دلیل جریان هوای خنک و دلپذیر بسیار لذت بخش بوده و اصلا گرمای هوای تابستان را احساس نخواهید کرد.

از همین رو بهترین فرصت را برای فرار از گرمای طاقت فرسای شهرها در تابستان را پدید آورده و با سفر به این منطقه می توانیم برای مدتی از گرمای هوا در امان باشیم. در مقابل نیز، سرمای هوا در این منطقه به شدت زیاد بوده و این سرما به گونه ای است که کمتر گردشگری می تواند آن را تحمل کند. بارش برف هم در زمستان ها شدید بوده و حتی به دلیل بارندگی، مسیر دسترسی به این طبیعت، مسدود خواهد شد.

نکات لازم برای سفر به تنگه تامرادی

 • طبیعت تنگه تامرادی از آن دسته جاذبه های گردشگری است که برای سفر به آن بایستی یک سری نکات را مد نظر داشته باشید و آن ها را رعایت کنید تا سفری خاطره انگیز و لذت بخش را تجربه نمایید.
 • اولین نکته ای که برای سفر به منطقه تامرادی باید در نظر داشته باشید، بکر و دست نخورده بودن آن است که در پی این موضوع باید بدانیم که امکانات رفاهی در این منطقه وجود نداشته و پیش از سفر به آن باید تمام وسایل مورد نیاز از جمله آب و خوراکی به میزان کافی برای طبیعت گردی را همراه خود داشته باشید.
 • برخی از جاذبه های دیدنی این طبیعت در نقاط دور از دسترس قرار داشته که برای رسیدن به آن ها بایستی مسیرهای طولانی را طی نمایید؛ لذا باید از قدرت بدنی کافی برخوردار باشید تا بتوانید از تمام دیدنی های طبیعت تامرادی دیدن کنید. حتی برخی از دیدنی های تنگه تامرادی دارای مسیرهای دسترسی صعب العبور بوده که تنها کوهنوردان و صخره نوردان امکان دسترسی به آن ها را دارند.
 • آبشارها، چشمه ها و حوضچه های آب فراوانی در این طبیعت وجود دارند که برای عبور از آن ها و یا تفریح و آب تنی در آن ها لباس های شما خیس می شوند و بهتر است لباس اضافی همراه خود داشته باشید.
 • مسیر پیاده روی در تنگه تامرادی زیاد بوده و انتخاب کفش مناسب برای پیاده روی یکی از مهمترین نکاتی است که باید پیش از سفر به این منطقه آن را در نظر داشته باشید تا در صورت پیاده روی پای شما خسته و یا آسیب نبیند.

در نهایت توجه داشته باشید که طبیعت به عنوان مهمترین میراث طبیعی برای ما و آیندگانمان به شمار می رود؛ لذا حفظ و نگهداری آن یکی از مهمترین نکاتی است که باید در سفر به هر جاذبه طبیعی آن را مد نظر داشته باشیم تا آسیبی به آن وارد نکنیم. از مهمترین مواردی که می توان برای حفظ این طبیعت انجام داد، رها نکردن زباله در طبیعت می باشد. زمانی که به طبیعت تنگه تامرادی یا هر جاذبه طبیعتی دیگری سفر می کنید، کیسه زباله همراه خود داشته باشید و از رها کردن زباله در طبیعت خودداری نمایید.

کمپ در طبیعت تنگ تامرادی

تنگه تامرادی طبیعی سرشار از زیبایی با آب و هوای مطلوب بوده که هر گردشگری دوست دارد مدت زمان طولانی تری را در آن سپری کند. این طبیعت به قدری زیبا و جذاب بوده که توجه هر طبیعت گردی را به خود جلب نموده است. اگر شما هم جزء طبیعت گردانی هستید که بعد از رفتن به جاذبه های طبیعی زیبا و خوش آب و هوا به سختی می توانید از آن ها جدا شوید، پیشنهاد می شود یک شب کمپ و اقامت در طبیعت تنگ تامرادی را تجربه کنید.

خوشبختانه برخی از قسمت های این طبیعت برای کمپینگ و چادر زدن مناسب بوده و اگر قصد کمپینگ در این طبیعت را دارید، می توانید با مراجعه به این قسمت ها، چادر بزنید و یک شب اقامت در میان طبیعت را تجربه نمایید و از آن لذت ببرید. توجه داشته باشید که فصل هایی همچون بهار و تابستان را برای گمپینگ در تامرادی را انتخاب کنید؛ چرا که تنگ تامرادی در این دو فصل در بهترین حالت ممکن خود بوده و آب و هوایی مطلوب و دلپذیردر آن جریان دارد. از آنجایی که این منطقه جزء مناطق کوهستانی غرب ایران به شمار می آید، پاییز و زمستان هایی بسیار سرد داشته که بهتر است کمپ زدن در این دو فصل را فراموش کنید.

تنگه تامرادی

وسایل مورد نیاز برای سفر به تنگه تامرادی

از آنجایی که طبیعت تنگه تامرادی جزء مناطق بکر و دست نخورده محسوب می گردد، امکانات رفاهی و خدماتی نیز در آن وجود نداشته و در صورتی که قصد سفر و اقامت در آن را دارید، بهتر است پیش از سفر، انواع وسایل و لوازم مورد نیاز خود را همراه داشته باشید. برخی از وسایل مورد نیاز برای سفر به تنگ تامرادی به شرح زیر می باشد:

 • کفش مناسب پیاده روی
 • لباس مناسب فصل
 • لباس اضافی
 • زیرانداز
 • آب و خوراکی به مقدار کافی
 • لباس گرم برای شب مانی
 • کرم ضدآفتاب
 • عینک آفتابی و کلاه آفتابگیر
 • داروهای عمومی و تخصصی
 • چادر مسافرتی
 • پتو
 • کیسه خواب
 • پاوربانک
 • دوربین
 • موبایل
 • کارت شناسایی
 • دمپایی و صندل
 • چراغ قوه
 • لوازم کمک های اولیه
 • فلاسک چای
 • و هر آنچه که فکر می کنید برای سفر یک روزه و چند روزه لازم است را همراه خود داشته باشید.

مطالب مشابه