یکی از بهترین مناطق کشور که شما می توانید برای سفر به آن اقدام کنید، اردبیل می باشد. این استان به دلیل دارا بودن نقاط گردشگری متعدد در اقص نقاط خود توانسته عده زیادی از مسافران را همه ساله به سمت خود جذب نماید. فصول مهاجرت پرندگان از جمله اوقاتی است که شما می توانید برای سفر خود انتخاب نمایید چرا که تالاب ها در فصل مهاجرت آن ها بسیار دیدنی می شوند. یکی از نقاط دیدنی اردبیل که در نزدیکی پارس آباد قرار دارد، تالاب تپراق کندی می باشد. این تالاب به دلیل وسعت بالای خود توانسته تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را به سمت خود جذب نماید و به همین دلیل بهتر است تماشای آن را از دست ندهید. در این مقاله به سراغ معرفی تالاب تپراق کندی رفتیم تا با کسب اطلاعات بیشتر درباره آن بتوانید سفر بهتری را تجربه نمایید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تالاب تپراق کندی کجاست و مسیر دسترسی

برای رسیدن به این تالاب باید ابتدا خود را به بلوار امام رضا برسانید و سپس در جهت جنوب غربی این بلوار ادامه دهید. تالاب تپراق کندی از این بلوار تقریبا 18.5 کیلومتر فاصله داشته و شما می توانید با ادامه دادن آن ابتدا به اولتان رسیده و از جاده آن عبور کرده تا به مقصدتان برسید. هم چنین برایتان یک لوکیشن نیز قرار داده شده تا بتوانید برای رسیدن به این تالاب از آن استفاده کنید. شما مسافت گفته شده را می توانید با زمانی در حدود 20 دقیقه بدون ترافیک طی نمایید و به تالاب برسید.

آدرس تالاب تپراق کندی: اردبیل، پارس آباد، ضلع جنوبی روستای تپراق کندی

تالاب تپراق کندی

درباره تالاب تپراق کندی

این تالاب وسعتی بالغ بر 15 هکتار داشته و در قسمت جنوبی یک روستا با همین نام قرار گرفته است. ازآن جا که این تالاب در کنار رودخانه ارس می باشد توانسته نقش یک سیل گیر را نیز ایفا نماید. این تالاب زیبا از جلوه های طبعت مربوط به پارس آباد است و با کشور جمهوری آذربایجان از طریق مرز زمینی تقریبا 25 کیلومتر فاصله دارد. تالاب تپراق کندی میزبان پرندگن مهاجر زیادی بوده که اگر در فصل مهاجرت این پرندگان به آن مراجعه کنید می توانید آن ها را تماشا کرده یا برای تصویر برداری از پرندگان اقدام نمایید.

عمق تالاب هشت متر بوده و از توابع اسلام آباد به شمار می رود. اگر به روستای تپراق کندی بروید تنها یک کیلومتر با این تالاب فاصله خواهید داشت. تالاب همیشه از آب رودخانه ارس تغذیه می کند و به عنوان یک تالاب نیمه طبیعی شناخته می شود. این تالاب محیط مناسبی دارد برای پرندگان آبزی و کنار آبزی تا آن ها بتوانند در این محدوده زندگی کنند. اگر در فصل مهاجرت برای مراجعه به تالاب تپراق کندی اقدام کنید می توانید پرندگان مختلفی را تماشا نمایید که مهمان سرزمین ما هستند.

این زمان بهترین تایم برای عکاسی بوده و نباید آن را از دست بدهید. لازم به ذکر است که تنوع گونه های گیاهی و جانوری در این منطقه بالاست و به همین دلیل در سال 1388 به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری شناخته شد و به تصویب سرید.

گونه های جانوری تالاب تپراق کندی

همان طور که به آن اشاره کردیم این تالاب میزبان پرندگان بسیاری در فصل مهاجرت آن ها می باشد که از بین آن ها می توان به پرندگانی هم چون چنگر، خوتکا، اردک سرسبز، اردک اره ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، طاووسک، کشیم کوچک، سهره، حواصیل، بوتیمار قراولان، غاز خاکستری، باکلان کوچک، باکلان بزرگ و… اشاره نمود. این پرنده ها تا انتهای تابستان در این تالاب زندگی می کنند و یکی از جالب ترین مواردی که می توان به آن اشاره کرد این است که پرنده ای به نام باکلان کوچک در این تالاب جوجه آوری دارد.

تالاب تپراق کندی

بهترین زمان مراجعه به تالاب تپراق کندی

اگر تصمیم دارید به پارس آباد مراجعه کنید بهتر است زمانی را برای این منظور انتخاب کنید که بتوانید تجربه بهتری از بازدید خود از تالاب داشته باشید. همان طور که گفته شد پرندگان مهاجر تا انتهای تابستان در این تالاب زندگی می کنند و اگر می خواهید تماشای آن ها را از دست ندهید باید زمان سفر خود را با زمان مهاجرت این پرندگان تنظیم کنید. پارس آباد به دلیل موقعت جغرافیایی خود بر خلاف اردبیل که یک منطقه سردسیر می باشد، در زمستان آب و هوایی معتدل و دل پذیر داشته و به همین دلیل مورد توجه مسافران زیادی قرار دارد. شما در زمستان می توانید هم پوشش برف را تجربه کنید و هم آب و هوایی معتدل در پارس آباد را.

اطلاعات مختصر تالاب تپراق کندی

اگر تصمیم گرفتید در سفر به این شهر برای تماشای تالاب که یکی از جاذبه های گردشگری پارس آباد می باشد

وسعت تالاب: 15 هکتار

ارتفاع: 8 متر

ویژگی جغرافیایی: مجاور رود ارس

پوش جانوری: پرندگان مهاجر و آبزیان

زمان بازدید: بهار

نزدیک جاذبه: رودخانه ارس

دسترسی به حمل و نقل: دارد

فاصله تا پارس آباد: 20 کیلومتر

فاصله تا روستای تپراق کندی: 1 کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *