آبشار گریت یکی از دیدنی های بسیار زیبا و دلنشین استان لرستان و شهر خرم آباد است که همین موضوع سبب شده تا توجه ویژه ای به این آبشار چند طبقه از لحاظ گردشگری شود. بی شک استان لرستان در ذهن همه ما مهد آبشار ها شکل گرفته که تصویر و ذهنیتی درست از این استان است. استان لرستان به دلیل وجود رشته کوه زاگرس و پستی بلندی های طبیعی، با توجه به آب و هوای خاص خود و بارش های بسیاری که متحمل میشود از گذشته تا امروز محل تولد و به وجود آمدن آبشار های بسیاری شده است که یکی از آنها آبشار گریت به شمار میرود. آبشار گریت خرم آباد یکی از جاذبه های بی نظیر شهر خبرم آباد است که میتواند چشمان هر بیننده ای را به خود مجذوب کند. در باره آبشار گریت و حتی نام آن که به آبشار چند طبقه گریت شهرت دارد گفتنی ها و دانستنی های بسیاری وجود دارد که قصد داریم در ادامه این مطلب به صورت کامل به آن بپردازیم و آن را زیر ذره بین لوکس ویلا ببریم. با ما همراه باشید.

آبشار گریت

آبشار گریت کجاست؟

آبشار گریت همانطور که گفته شد یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری استان لرستان است که بطور مشخص در شهر خرم آباد قرار دارد. اگر بخواهیم دقیق تر مکان جغرافیایی این آبشار را بیان کنیم باید خدمت شما عارض شوم که این آبشار در بخش جنوب شرقی شهر خرم آباد و در فاصله ۵۰ کیلومتری این شهر در مکانی دلپذیر و جنگلی با پوشش گیاهی دست نخورده و بی نظیر در روستای گریت قرار دارد. این روستا جزء توابع بخش پاپی استان لرستان محسوب میشود که فاصله ای ۳۰ کیلومتری تا ایستگاه راه آهن سپید دشت را داراست. آبشار گریت به دلیل اینکه در منطقه ای خوش آب و هوا و همچنین در دل طبیعتی بکر و بی نظیر قرار دارد همواره مقصد بسیاری از گردشگران و علاقه مندان به بازدید از این دست جاذبه های دیدنی استان لرستان قرار میگیرد که دسترسی به آن بسیار آسوده و راحت بوده که همین منظره و چشم انداز طبیعی لذت بخش و همچنین زیبایی بی نظیر خود آبشار گریت آن را به یکی از مهمترین آبشار های استان لرستان و مشخصا شهر خرم آباد بدل کرده است.

برای اینکه شما عزیزان بتوانید به راحتی هر چه بیشتر به این آبشار بی نظیر دسترسی پیدا کنید در ادامه مقاله بهترین مسیر از سمت شهر خرم آباد و همچنین ایستگاه راه آهن سپید دشت را برای شما عزیزان بازگو میکنیم تا بتوانید به راحت ترین شکل ممکن به این جاذبه دیدنی و بی نظیر استان لرستان دسترسی داشته باشید و دیدگان خود را میزبان جلوه ی بی نظیر آبشار گریت قرار دهید.

مسیر دسترسی به آبشار گریت از شهر خرم آباد: برای اینکه از سمت شهر خرم آباد به آبشار گریت دسترسی پیدا کنید ابتدا میبایست خود را به شهر خرم آباد برسانید که این موضوع یک امر بدیهی است. هنگامی که به شهر خرم آباد رسیدید در اولین گام از مسیر تقریبا ۱ ساعته خود باید به جاده خرم آباد – اندیمشک برسید و وارد این جاده شوید. با قرار گیری در جاده ذکر شده و حرکت به سمت شمالی آن شما در ابتدای مسیر خود قرار میگیرید. در این جاده به مسیر خود به مسافت ۵ کیلومتری ادامه دهید تا به میدان دانشجو برسید و با رد کردن این میدان به راه خود ادامه دهید تا وارد جاده درود – خرم آباد شوید. تا انتهای این اتوبان را طی کرده تا شاهد پیوند خوردن آن با اتوبان اراک – خرم آباد باشید که بطور خودجوش، مسیر شما را وارد این اتوبان میکند. باید به مقدار ۶ کیلومتر دیگر در همین جاده به مسیر خود ادامه دهید و پیش بروید تا به ورودی جاده ازنا سگوند برسید که ابتدای بخش روستایی این منطقه است. این بخش با توجه به بافت روستا نشین و ده مانند خود دارای باغات و پوشش های گیاهی و طبیعی بسیاری است که همین موضوع سبب میشود تا شما در ادامه مسیر خود از تمام لحظات پیش رو نهایت لذت را ببرید. در طی مسیر در جاده ازنا سگوند شما بالاجبار از روستا هایی مانند حسن آباد کمالوند، سراب پرده چاهی و دیگر روستا ها عبور میکنید که شمارا به سمت روستای ازنا سگوند هدایت میکند. با رسیدن به این روستا شما نیمی از مسیر خود را به نوعی طی نموده و پیش رفته اید. روستای ازنا سگوند از امکانات رفاهی و همچنین مکان هایی مانند پمپ بنزین و سوپر مارکت برای رفع نیاز های شما برخوردار بوده که میتواند توقف گاهی مناسب در مسیر شما باشد تا خستگی مسیر را در دل روستایی زیبا با طبیعتی بی نظیر و بکر به در کنید و آماده ادامه مسیر خود شوید. با گذر از روستای ازنا سگوند حدود ۲۷ کیلومتر دیگر باید به مسیر خود ادامه دهید تا به مقصد نهایی خود یعنی آبشار گریت برسید که با گذر از روستا هایی همچون سراب جلدان، چشمه کره و قلعه خانجان همراه است و شما با عبور از روستای قلعه خانجان به نوعی وارد توابع روستای گریت میشوید. این روستا آبشار هایی همچون آبشار سرکانه و آبشار گریت که مقصد نهایی شماست را در خود جای داده ک هبه رسیدن به این روستا به معنای رسیدن شما به مقصد مورد نظر میباشد.

مسیر دسترسی به آبشار گریت از ایستگاه راه آهن سپید دشت: اگر که نسز شما قصد دارید از سمت ایستگاه راه آهن سپید دشت به آبشار گرست دسترسی داشته و از آن بازدید کنید بهتر است بدانید که مسیری تقریبا ۴۵ دقیقه ای پیش روی شماست که اولین گام در این مسیر پیش روی به سمت شهر خرم آباد است که از جاده روستایی ازنا سگوند یا همان خرم آباد این امکان صورت میگیرد. شما در این جاده تا رسیدن به روستای قلعه خان جان میبایست به مسیر خود ادامه بدهید. البته لازم به ذکر است زیبایی و جذابیت پوشش گیاهی که از سمت خرم آباد شامل حال شما میشود قابل مقایسه با این جذابیت از سمت ایستگاه راه آهن سپید دشت نیست ولی به هر حال به دلیل مسیری که از دل بافت روستایی میگذرد میتوانید زیبایی های بسیاری را مشاهده کنید و از آنان لذت ببرید. با ادامه مسیر خود تا رسیدن به روستای قلعه خان جان نباید هیچ خروجی را وارد شده و یا هیچ تغییر مسیری برای خود ایجاد کنید اما با توجه به تابلو های راهنمایی مقرر شده در مسیر شما میبایست در دوراهی که یک سوی آن به سمت شهر خرم آباد میرود دور زده و به سمت روستای قلعه خانجان تغییر مسیر دهید که مهمترین نقطه در مسیر شماست. با ادامه مسیر و گذر از قلعه خانجان شما به سمت روستای گریت و آبشار چند طبقه این روستا هدایت میشوید که رسیدن به این روستا به نوعی رسیدم به پایان مسیر شماست.

آبشار گریت کجاست؟

معرفی آبشار گریت

آبشار گریت خرم آباد همانطور که پیش تر گفته شد یکی از جاهای دیدنی خرم آباد و همچنین استان لرستان است واز محبوبیت و علاقه بسیاری از گردشگران برخوردار میباشد که در بیشتر فصول سال پر آب بوده و جلوه ای دیدنی و بینظیر را به نمایش عموم میگذارد. بی شک آبشار ها یکی از دیدنی ها و جذابیت های بی نظیر بخش غربی کشور ما هستند که بازدید از آن ها علاوه بر آرامشی وصف نشدنی، حس شادابی و نشاطی مثال زندنی را به تمام افراد القا میکند که همین موضوع سبب شده تا این جاذبه گردشگری طرفداران بسیاری را به خود ببیند. اما آبشار گریت یکی از زیبا ترین و چشم نواز ترین این آبشار هاست که به دلیل قرار گیری در دل طبیعت و دارا بودن پوشش گیاهی بکر و دست نخورده در کنار خود خاطره ای به یاد ماندنی و بی نظیر را برای بازدید کنندگان خود بر جای میگذارد بطوری که اهالی خرم آباد و بخصوص مردمان روستای نزدیک به این آبشار و روستای گریت علاقه بسیاری به این آبشار دارند. نکته مهم و قابل توجه در رابطه با آبشار گریت که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده چند طبقه بودن آن است. این نکته به قدری برای بازدید کنندگان و گردشگران جذاب بوده که برخی آبشار گریت را به آبشار جند طبقه گریت یا حتی آبشار چند طبقه سرکانه گریت میشناسند. این آبشار از سه طبقه یا سه محوطه تشکیل شده که پهنای آن ۱۷ و همچنین ارتفاع آن ۱۵ متر است که با سقوط آب از ارتفاع ۱۵ متری و ادامه مسیر در رودخانه منتهی به آبشار، صحنه ای زیبا و بی نظیر به دیدگان شما هدیه داده میشود که میتواند توجه هر فردی را به خود جلب کند. وجود پوشش گیاهی بینظیر و همچنین محل قرار گیری این آبشار که در میان کوه ها و سنگسار های جذاب طبیعی قرار گرفته باعث شده تا در کنار جلوه ی بی نقص آبشار، طرفداران و بازدید کنندگان از این جاذبه تفریحی و دیدنی بتوانند به آرامشی بی نهایت لذت بخش دست پیدا کرده و در جوار این آبشار که با توجه به ارتفاع حدودا زیاد رها شدن آب، صدایی دلنشین را تولید میکند به استراحت و وقعت گذرانی بپردازند و همین موضوع سبب شده تا رونق گردشگری در این منطقه صورت بگیرد. در کنار تمام این جلوه های دوست داشتنی و دلنشینی که در طی سفر و بازدید از آبشار گریت برای شما فراهم شده و پدید می آید این موضوع نیز قابل ذکر است که در نزدیکی این آبشار به دلیل وجود پوشش گیاهی مناسب و همچنین وجود خود آبشار، مکانی بی نظیر برای عکاسی و همچنین ثبت لحظات شاد و بی نظیر شما به حساب می آید که میتوانید به راحتی از این جنبه تفریحی در دل طبیعت دل فریب استان لرستان و شهر خرم آباد نیز بهره مند شوید.

آبشار گریت خرم آباد

پوشش گیاهی آبشار گریت

همانطور که میدانید و تا اینجای مقاله خدمت شما عارض شدیم آبشار گریت در دل طبیعتی بکر و دست نخورده با فاصله ای ۵۰ کیلومتری از شهر خرم آباد قرار دارد که همین موضوع سبب میشود تا افرادی که قصد دارند به از هیاهوی شهر پر فراز و نشیب خرم آباد به دور باشند و مکانی مملو از آرامش را برای خود انتخاب کنند، مقصد بسیاری مناسبی به شمار رود. در کنار این ها پوشش گیاهی بی نقص که آبشار گریت در دل آن قرا گرفته باعث شده تا حسی شگفت آور با قدم زدن در آن تا رسیدن به آبشار گریت به شما دست دهد و همین موضوع از لحاظ ذهنی شما را به آرامش و تجربه ی حسی جدید و بی نقص دعوت میکند. در دل این طبیعت و پوشش طبیعی انواع گل ها و گیاهان مختلف وجود دارد اما عمده این پوشش گیاهی را درختان بلوط، زالزالک و همچنین درخت مو تشکیل داده است که جلوه بسیار زیبا و بی نقی را به این پدیده طبیعی و دیدنی اهدا میکند. وجود این نوع از درختان علاوه بر به تصویر کشیدن زیبایی بی نهایت دیدنی، به افزایش کیفیت آب و هوا و همچنین تولید سایه و مکان های خنک در دل این طبیعت کمک رسان است که اقامتی چند ساعته به همراه خانواده و عزیزانتان را در جوار آبشار و یا رودخانه منتهی به آن را برای شما سهل تر و آسان تر میکند. البته این نکته نیز لازم به ذکر است که این گیاهان و درختان سهولت در بازدید و همچنین آب و هوای بی نقصی را برای آبشار گریت به همراه می آورند اما آب این آبشار نیز به زنده ماندن و ادامه حیات این گونه های گیاهی کمک میکند که کاملا منصفانه به شمار میرود. لازم به ذکر است که مهم ترین و دیدنی ترین گیاه موجود در این پوشش گیاهی بی نظیر لاله سرخ است که زیبایی بی حد و وصفی را به تمام جلوه های دیدنی این منطقه اضافه میکند که در کنار آبشار و مابقی زیبایی های این ناحیه، تصوری بی نظیر را به نمایش میگذارد که چشمان هر بیننده ای را به خود جلب میکنند.

پوشش گیاهی آبشار گریت

پوشش جانوری آبشار گریت

بی شک وجود آب و همچنین گیاهان بزرگ و درختان تنومند و همچنین پوشش گیاهی در هر منطقه ای، حضور حیوانات مختلف را نیز به همراه دارد که آن منطقه را به عنوان مکانی برای زندگی خود انتخاب میکنند که آبشار گریت و پوشش گیاهی آن که به نوعی تبدیل به زیست بومی غنی شده اند نیز از این قضیه مستثنا نیست. گونه های مختلف جانوری مانند انواع پرندگان مثل بلبل وحشی، کبک و همچنین در ارتفاعات پرندگان شکاری مانند شاهین و در کنار اینها جوندگان و خزندگان مختلف در این زیست گاه به زندگی مشغول اند که روبرو شدن با آن ها باعث میشود تا به جنبه های مختلف طبیعی در این مکان بیشتر رو برو شده و با آن آشنا شوید.

جاهای دیدنی نزدیک آبشار گریت

بدون شک شهر خرم آباد یکی از دیدنی ترین و بهترین مکان های گردشگری در قلب استان لرستان به شمار میرود که همین تمرکز بر روی گردشگری باعث شده تا جاذبه های دیدنی بسیاری در این شهر و همچنین توابع آن چه به صورت طبیعی و چه دست ساز قرار بگیرد که آبشار گریت یکی از هزاران جاذبه دیدنی این شهر به حساب می آید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا برخی از دیدنی های جذاب شهر خرم آباد که اتفاقا در نزدیکی آبشار گریت قرار دارند همچون آبشار وارک و همچنین آبشار تاف غضب را باهم مقایسه کرده و بررسی کنیم تا شما بتوانید با زیبایی های شهر خرم آباد هرچه بیشتر آشنا شده و حتی در برنامه تفریحی و گشت و گذار خود در این شهر، این جاذبه ها را نیز قرار دهید.

آبشار وارک: یکی از دیدنی های بسیار جذاب و همچنین دلنشین شهر خرم آباد آبشار وارک است. این آبشار جزء مکان های مهم گردشگری در خرم آباد محسوب میشود که در دل طبیعتی دست نخورده، بکر و آرامش بخش قرار دارد. آبشار وارک به دلیل ارتفاع ۵۷ متری که آب را از درون خود به پایین میریزد جلوه ای زیبا و دلنشین را به تصویر میکشد که همین موضوع سبب شده تا به جذب هرچه بیشتر گردشگر در این منطقه کمک شایانی بکند. آبشار وارک با فاصله ای تقریبا ۳۰ دقیقه ای با آبشار گریت یکی دیگر از دیدنی های بسیار جذاب و همچنین طبیعی شهر خرم آباد است که میتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. البته این نکته نیز لازم به ذکر است که برای دسترسی به خود آبشار وارک پیاده روی تقریبا ۲۰ دقیقه ای نیاز است داشته باشید تا با گذر از دل طبیعت بکر این منطقه به آبشار دلنشین، طبیعی و دست نخورده وارک برسید.

آبشار وارک

آبشار تاف غضب: آبشار تاف غضب یکی از بزرگترین و بلند ترین آبشار های ایران است که عده ای نیز آن را بطور دقیق بلند تربین آبشار ایران مینامند. این آبشار که به آبشار تاف نیز شهرت دارد در میان آبشار های شهر خرم اباد زبان زد عام و خاص است بطوری که تمام افراد و اهالی نزدیک به این آبشار آن را شناخته و علاقه خاصی نسبت به آن را دارا بوده و دارند. آبشار تاف غضب از درون کوه تاف سرچشمه میگیرد که در نهایت با گذر کردن آب از درون این کوه در ارتفاعی بیش از ۳۵۰۰ متر رها شده و به سطح زمین میریزد. حجم آب این آبشار به قدری زیاد است که در ادامه مسیر خود رودخانه عظیمی را شکل داده و همین موضوع و همچنین ارتفاع بسیار زیاد آبشار باعث شده تا اهالی و بازدید کنندگان بیشتر از نمای آبشار و آن هم از دور دیدن کرده و از اقامت و حتی پیکنیک در کنار رودخانه آن لذت ببرند. فاصله آبشار تاف غضب تا آإشار گریت تقریبا ۴۰ دقیقه است که میتوانید به راحتی بعد از بازدید از آبشار گریت از این جاذبه دیدنی شهر خرم آباد دیدن کنید.

آبشار تاف غضب در نزدیکی آبشار گریت

نکات مهم پیش از بازدید از آبشار گریت و بهترین زمان عزیمت

از آنجا که آبشار گرست در دل طبیعتی بکر و دست نخورده قرار گرفته بی شک مغازه یا سوپر مارکتی برای تأمین نیاز های شما وجود ندارد و بهتر است که با خود خوراکی یا غذا های مناسب حمل کرده و به آنجا ببرید. یکی دیگر از نکات مهم که باید به آن توجه کنید مسیر رسیدن به آبشار گریت است. شما با رسیدن به روستای گریت و پارک کردن وسیله نقلیه خود در مکانی مناسب باید برای دسترسی به آبشار این روستا مسیری را پیاده طی کنید و در دل طبیعت بکر این منطقه قدم بگذارید. مسیر خیلی طولانی نیست و شما با وارد شدن به منطقه جنگلی و گیاهی این روستا میتوانید به راحتی صدای خروشیدن آب آبشار را بشنوید که شما را به طرف خود راهنمایی میکند اما به هر حال پیاده روی در طبیعت را پیش روی خود دارید که بهتر است برای این امر لباسی مناسب به همراه کفش مناسب برای پیاده روی را با خود همراه داشته باشید تا دچار مشکل در طی مسیر نشوید و به راحتی هر چه بیشتر از این طبیعت بی نظیر و مثال زدنی استفاده کرده و لذت ببرید. برای آسودگی هرچه بیشتر حال خود نیز از حمل کردن و همراه داشتن بار ها و وسایل سنگین خودداری کنید که این نکته به بهبود عزیمت شما کمک خواهد کرد.

برای بازدید از آبشار گریت همه روزه و در تمام ساعات روز میتوانید به این جاذبه سر بزنید و از آن دیدن کنید و لازم به ذکر است که هیچ هزینه ای به عنوان ورودی پرداخت نمیکنید و بازدید از این جاذبه طبیعی شهر خرم آباد کاملا برای شما و تمام گردشگران رایگان خواهد بود. اما اگر قصد دارید در بهترین زمان ممکن از این زیبایی دلنشین روستای گریت دیدن کنید بهتر است نیمه اول سال و بطور مشخص فصل بهار را برای این کار در نظر بگیرید تا جلوه های بی نظیر تر و زیبا تری از طبیعت بکر این منطقه به همراه دیدن کردن از آبشار گریت در بهترین و پر آب ترین حالت خود را تجربه کنید. فصل گرم مانند تابستان و یا حتی اوایل پاییز هم بسیار برای این کار مناسبی است چرا که آب و هوای دلنشین و بسیار خنکی بر این منطقه با توجه به وجود آبشار حاکم است که شما را از شر آفتاب سوزان و گرمای هوا خلاص میکند.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم بهترین و بی نقص ترین اطلاعات ممکن در رابطه با آبشار گریت خرم آباد را در اختیار شما عزیزان قرار داده تا بتوانید به راحتی از آن بهره ببرید و با آرامش خیال و آسودگی هر چه بیشتر به این جاذبه دیدنی و دلنشین شهر خرم آباد سفر کنید. در پایان لازم به ذکر است که بطور کلی شهر خرم آباد مملو از دیدنی ها و جاذبه های بسیار است که بی شک آبشار ها جزء اصلی ترین آنهاست، پس در کنار خانواده و عزیزان خود این تجربه هیجان انگیز و بسیار دلنشین و آرامش بخش را تجربه کرده و برای خود و نزدیکانتان خاطراتی به یاد ماندنی بر جای بگذارید. ممنون از همراهی گرم شما خوبان.

آبشار گریت لرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *