قطعا یکی از زیبا ترین و بکر ترین جاذبه های دیدنی و گردشگری هر شهر، جاذبه های طبیعی آن و طبیعت آن هستند که باعث زیبا تر شدن و بهبود اکوسیستم آن شهر می شوند. آبشار کلیره که آن را با نام آبشار بتلیم نیز می شناسند یکی از زیباترین و کمتر دیده و شناخته شده محدوده بندپی شرقی استان مازندران است.

این آبشار در روستای بتلیم واقع شده است که از توابع شهرستان بابل می باشد و فاصله آن با شهرستان بابل حدود 45 کیلومتر می باشد و علت نام گذاری دیگر آن با نام بتلیم، در واقع نام روستایی است که آبشار در آن واقع شده است. در ادامه قصد داریم با آبشار کلیره و روستای بتلیم بیشتر آشنا شویم.

معرفی آبشار کلیره

آبشار کلیره در اعماق و قلب جنگل های زیبا و بی همتای روستای بتلیم قرار گرفته است. روستای بتیلم روستایی است که در سجارود واقع شده است و از آنجا که این روستا مسیری جنگلی و سرسبز و بکر و خوش آب و هوا دارد، محبوبیت خاصی در بین مردم پیدا کرده است و اکثر گردشگرانی که به آن سفر می کنند، علاقمند به پیاده روی کردن در مسیر جنگلی و طبیعت بکر این منطقه هستند.

اگر شما هم علاقمند به طبیعت گردی و استراحت دادن به ریه هایتان هستید، حتما بازدید و پیاده روی در این منطقه را در لیست برنامه هایتان قرار دهید، چراکه در هر صورت برای بازدید از آبشار کلیره شما مستلزم به عبور و پیاده روی از میان جنگل هستید و این مسیر حدود یک ساعت طول می کشد.

مسیر جنگلی که شما را از روستای بتلیم به آبشار کلیره وصل می کند، دارای درختان بلند و زیبا و پوشش گیاهی غنی و متنوعی است که هر انسانی را جذب خودش می کند. در این مسیر، شما درختان بلند و زیبایی مانند توسکا، راش، سرخدار، گردو، انجیلی و ممرز را می توانید مشاهده کنید و از تنوع پوشش گیاهی این منطقه لذت ببرید، کافیست هنگام پیاده روی در طبیعت بکر بتلیم، نیم نگاهی به بالای سرتان کنید و تلفیق آبی آسمانی با درختان سرسبز را ببینید و شیفته آنها شوید.

وقتی به انتهای مسیر رسیدید و این راه لذت بخش را طی کردید، آبشار کلیره را می بینید که گویی نقاشی خداوند است و با صدای دلنشین و آرامش، سراسر غرق آرامش و حس و حال خوب خواهید شد. آبشار کلیره در یک منطقه سرسبز و بکر و زیبا به همراه تعداد زیادی درختان بلند و سر به فلک کشیده و گل های زیبایی که عطر وبوی آنها در فضا پیچیده است قرار دارد و زیبایی آن حیرت انگیز و منحصر به فرد است.

نمی توان از حس و حالی که موقع بازدید و تنفس در این طبیعت پاک و سرسبز به شما القا می شود برایتان بگویم. چراکه این حس واقعا بی نظیر و کمیاب است و حتما باید خودتان آن را تجربه کنید.

آبشار کلیره

روستای بتلیم

همانطور که گفتیم، آبشار کلیره در روستای بتلیم واقع شده است. پس بد نیست کمی هم درباره این روستا اطلاعات داشته باشیم.  روستای بتلیم روستایی بسیار زیبا و بکر است که از توابع دهستان سجادرود بابل می باشد و در واقع این روستا، از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل به شمار می رود.

روستای بتلیم دارای جاذبه های دیدنی بسیاری است که جذابیت خاصی به این روستا بخشیده اند که البته آبشار کلیره یکی از مهم ترین و جذاب ترین دیدنی های این روستا می باشد. مردمان این روستا بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و با مهمان نوازی از گردشگران و توریستانی که به این روستا سر می زنند استقبال می کنند. بازدید از این روستا و آبشار کلیره یک تجربه هیجان انگیز در دل طبیعت است که می توانید در آن خاطرات ناب و خوشی را رقم بزنید.

روستای بتلیم

جاذبه های روستای بتلیم و آبشار کلیره

روستای بتلیم که آبشار کلیره در آن واقع شده است، مملو از جاذبه های دیدنی و گردشگری منحصر به فرد و فوق العاده ای است که شما را شیفته خود خواهند کرد.

البته یکی از مهم ترین جاذبه های این روستا، فعالیت دامداری و کشاورزی مردمان روستا می باشد که می توانید از آنها خرید کنید و فراورده های لبنی سنتی و محصولات بکر و ارگانیزه کشاورزی آنها را خرید کنید و کمکی به بهبود صنعت کشاورزی و دامداری آنها کنید و وظیفه گردشگری خود را انجام دهید چراکه خرید از محصولات بومی شهری که به آن سفر می کنید، یکی از ویژگی های گردشگر خوب است.

در ادامه برایتان چند مورد از جاذبه های دیدنی و گردشگری که در روستای بتلیم وجود دارند و می توانید از آنها دیدن فرمایید را آورده ایم.

کلبه های چوبی روستای بتلیم

در مسیری که لابه لای درختان قد علم کرده و از دل جنگل عبور می کنید تا به آبشار کلیره برسید، یکسری کلبه های زیبای چوبی در مسیر قرار دارند که در واقع کسی در آنها سکونت ندارد و بیشتر برای اقامت و اجاره روزانه گردشگران تعبیه شده اند.

این کلبه های چوبی در دل جنگل هستند و منظره بسیار زیبا و رویایی را در این جنگل پدید آورده اند و پیشنهاد می شود حتما برای یک شب هم که شده در آنها اقامت داشته باشید و از این اقامت جنگلی نهایت لذت را ببرید.

حسینیه روستای بتلیم

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این روستا، حسینیه روستای بتلیم می باشد که مهم ترین رکن این روستا به شمار می رود و در بین اهالی روستا، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دلیل محبوبیت و مهم بودن این حسینیه برای مردمان این است که تمامی مراسمات و جشن های مذهبی و نماز جماعت ها در این حسینیه برگزار می شوند و نقش مهمی در بالا بردن فرهنگ دینی و معنوی روستا دارد و معماری آن نیز بسیار زیباست.

منطقه ییلاقی حاجی شیخ موسی

جاذبه دیدنی که می توان از آن یاد کرد، منطقه ییلاقی حاجی شیخ موسی می باشد که یکی دیگر از دیدنی های روستای بتلیم در مسیر رسیدن به آبشار کلیره می باشد. این منطقه بسیار خوش آب و هوا و زیباست و مردم در فصول گرم سال مثل بهار و تابستان به آن سر می زنند و از آن لذت می برند.

علاوه بر همه اینها، همانطور که گفتیم، در این مسیر جذاب و سرسیز مملو از درختان بلند قامت و قد علم کرده است که بر جاذبه های دیدنی این منطقه می افزایند و آن را زیبا تر و دیدنی تر می کنند.

بهترین زمان بازدید از آبشار کلیره

همه ی ما برای زیبایی و سرسبزی تا به امروز جنگل هارو مثال صحبت خود قرار داده ایم، جنگل ها در تمامی فصول جذابیت و چشم نوازی خاص و منحصر به فرد خود را دارند. برای سفر به این آبشار دلنشین و لذت بردن از منظره بی همتایش، بهتر است در فصل های بهار و تابستان به آن سفر کنید، به این دلیل که آبشار کلیره در دل جنگل های شمال قرار گرفته است و آب و هوای آن در فصول گرم سال بسیار مطبوع است.

بغیر از زیبایی و لذت از آبشار کلیره در فصل های بهار و تابستان، فصل پاییز هم می تواند گزینه ای متفاوت برای سفر شما عزیزان باشد. تصور کنید، صدای خش خش برگ درختان پاییزی در زیر پایتان و تماشای این آبشار در میان درختانی با برگ های زرد و نارنجی می تواند یک تجربه و خاطره ای دلنشین و آرامش بخش باشد.

سفر به آبشار کلیره در فصل زمستان زیاد پیشنهاد نمی شود چراکه در این فصل، سفر به آبشار کلیره و پیمودن مسیر جنگلی آن کمی ریسک پذیر است و ممکن است خطراتی چون سرمازدگی و وجود حیوانات وحشی شما را تهدید کنند و بهتر است برای سفرتان در این فصل، به همراه تور سفر کنید و یک تور لیدر یا فردی راه ‌بلد به شما کمک کند.

آبشار بتلیم

جاذبه های دیدنی و گردشگری نزدیک به آبشار کلیره

از آنجا محل قرارگیری آبشار کلیره نزدیک به شهرستان بابل و در استان مازندران است، در نتیجه موقعیت جغرافیایی این آبشار در بهشت شمال کشور است و طبیعی است که اطراف آن، مملو از جاذبه های طبیعی و دیدنی و گردشگری منحصر به فردی باشند و قطعا بعد از بازدید از آبشار کلیره، علاقمند به بازدید دیگر نقاط دیدنی نزدیک به آن خواهید بود تا بتوانید تجربه ای جدید در دل طبیعت ثبت نمایید. در ادامه چند مورد از دیدنی های اطراف آبشار کلیره را برایتان آورده ایم.

بلند ترین بلوط جهان

یکی از جالب ترین جاذبه دیدنی که در نزدیکی آبشار کلیره واقع شده است، بلند ترین درخت بلوط جهان است که در فاصله 24 کیلومتری از آبشار کلیره واقع شده است. این درخت با 62 متر ارتفاع در جنگل های مِندرکا گاوزن محله بخش بندپی شرقی بابل قرار دارد و بلند قامت ترین بلوط جهان و بلند ترین درخت ایران است.

این درخت از نوع بلندمازو است و دارای 5 متر و 60 سانتیمتر قطر و 800 متر تاج پوشش و حدود 1000 سال قدمت است و به درخت زندگی مشهور است. جالب است بدانید که این درخت به عنوان بلندترین موجود زنده ایران به ثبت سازمان میراث فرهنگی نیز رسیده است.

آبشار کیمون

آبشار کیمون همانند آبشار کلیره، یکی دیگر از آبشار های دیدنی و منحصر به فرد این منطقه به شمار می رود که در نزدیکی شهرستان بابل واقع شده است و فاصله آبشار کیمون با آبشار کلیره حدود 8.5 کیلومتر می باشد.

این آبشار در روستای کیمون که در 30 کیلومتری شهر بابل واقع شده است، قرار دارد. این روستا طبیعت و منظره دل انگیزی را در خود جای داده است و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

آبشار کیمون

جنگل نارنجلو

دیگر جاذبه گردشگری و طبیعی بی نظیری که می توان در نزدیکی آبشار کلیره از آن یاد کرد، جنگل نارنجلو می باشد. جنگل نارنجلو در قسمت بندپی شهرستان بابل واقع شده است و جزو منطقه حفاظت شده محسوب می شود.

این جنگل بسیار بکر و ناب است و بازدید از آن حس و حالی بسیار خوش را برایتان رقم خواهد زد. جنگل نارنجلو یکی از مناطق پر بازدید گردشگری در استان مازندران به شمار می رود.

جنگل نارنجلو

جنگل ویوج

دیگر دیدنی جذاب و زیبایی که در اطراف آبشار کلیره می توان نام برد، جنگل ویوج است که زیبایی آن حیرت انگیز است. این جنگل در نزدیکی روستای شیاده واقع شده است و منظره ای بی نظیر را ایجاد کرده است و یکی از جاهای دیدنی بابل به شمار می رود. جنگل ویوج دارای پوشش گیاهی خاص و متنوعی است و دارای درختانی بسیار سرسبز و بلند قامت می باشد.

آبشار شی الیم

در فاصله ای حدود 30 کیلومتر از آبشار کلیره، آبشار زیبا و حیرت انگیز دیگری با نام آبشار شی الیم واقع شده است که ارتفاع آن حدودا 40 متر می باشد و یکی از دیدنی های جذاب روستای گاوزن محله و جزو مکان های دیدنی بابل به شمار می رود. جالب است بدانید که این آبشار، آبشاری طبقاتی با ارتفاعی بالغ بر 30 متر می باشد که بر دل صخره ها جاری است و منظره فوق العاده و بی نظیری را پدید آورده است.

آبشار شی الیم

هتل ها و اقامتگاه های نزدیک به آبشار کلیره

اگر به دنبال اقامت در نزدیک ترین هتل ها و یا اقامتگاه های بوم گردی به آبشار بتلیم هستید، موارد زیر می توانند گزینه های خوبی برای اقامتتان باشند:

  • اقامتگاه بوم گردی مازیار دره (در فاصله 30 کیلومتری از آبشار)
  • کلبه عادل (32 کیلومتر فاصله)
  • گاردن هتل ویشارده (32 کیلومتر فاصله)
  • کلبه جنگلی اسپر (30 کیلومتر فاصله)
  • متل کیمه (35 کیلومتر فاصله)

آبشار کلیره کجاست و مسیر دسترسی به آن

آبشار کلیره در فاصله 45 کیلومتری از شهرستان بابل واقع شده است و در استان مازندران قرار دارد، برای رسیدن به آبشار بتلیم یا همان کلیره، کافیست وارد جاده فیروزکوه به سمت شهر بابل شوید  و پس ازآن که به بابل رسیدید، از مسیر جاده شهید صالحی وارد گلوگاه شوید.

سپس، در انتهای جاده گلوگاه، با توجه به تابلوهای راهنما، وارد منطقه ییلاقی حاجی شیخ موسی شوید. اگر این مسیر را ادامه دهید، در انتها به روستای بتلیم خواهید رسید که آبشار بتلیم در آن واقع شده است. وقتی به روستا رسیدید، خودروی خود را در همان حوالی پارک کنید و از ماشین پیاده شوید و اقلام و تجهیزات مورد نیازتان را با خود به همراه ببرید و از مسیر های مشخص شده وارد جنگل شوید. هنگامی که به مسیر جنگلی رسیدید، حدودا باید یک ساعت و نیم پیاده روی کنید تا به آبشار کلیره برسید.

پیشنهاد می شود که اگر اولین بار است که به این آبشار سر می زنید، به همراه گروه و تور و یک تور لیدر به آن بروید چراکه ممکن از مسیر را گم کنید و آبشار را پیدا نکنید. اگر هم قصد دارید که به تنهایی به این منطقه سفر کنید، جی پی اس تلفن همراهتان را فعال کنید تا در مسیر گم نشوید و به راحتی خود را به این آبشار خارق العاده برسانید.

آدرس آبشار کلیره: استان مازندران، شهرستان بابل، روستای بتلیم، آبشار کلیره

رزرو ویلا و سوییت در بابل

همانطور که گفتیم، آبشار بتلیم در نزدیکی شهرستان بابل واقع شده است و بهترین گزینه برای اقامت رزرو یک اقامتگاه یا ویلا و سوییت در بابل است تا هم بتوانید به جاذبه های اطراف دسترسی داشته باشید، هم از آب و هوای دلچسب و معتدل بابل بهره مند شوید.

همچنین اجاره سوئیت در بابل یکی از گزینه های مقرون به صرفه برای یک اقامت خاطره انگیز هستند که لوکس ویلا شما را در انتخاب و رزرو این اقامت راهنمایی می کند. کافیست با کارشناسان لوکس ویلا تماس حاصل فرمایید و در رابطه با اقامت خود از آنها مشاوره بگیرید تا بتوانند در انتخاب بهترین گزینه شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.