آبشار وارک لرستان یکی از هزاران جاذبه دلنشین و دیدنی استان لرستان است که به صورت طبیعی در این استان شکل گرفته. به طور کلی وقتی نام آبشار را می شنویم، استان لرستان جزء اولین اماکنی است که به آن فکر میکنیم و با توجه به لقب مهد آبشار های ایران برای این استان،‌فکری منطقی و درست است. آبشار وارک نیز یکی از این آبشار های دلنشین و چشم نواز است که در شهر خرم آباد قرار دارد. برای آنکه بیشتر راجع به این آبشار و تمامی نکات قابل توجه و دانستنی آن اطلاعات کافی کسب کنید،‌ با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به صورت موشکافانه و دقیق، تمامی چیز هایی که باید راجب این آبشار به همراه آدرس دسترسی آن بدانید را در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

آبشار وارک لورستان

آبشار وارک لرستان کجاست؟

ابشار وارک همانطور که پیش تر گفته شد و همچنین از نام این آبشار پیداست، در استان لرستان و مشخصا شهر خرم آباد قرار دارد. شهر خرم آباد به خودی خود به دلیل دارا بودن مناطق کوهستانی بسیار و وجود رشته کوه اشترانکوه، همواره محل تولد و پدید آمدن بسیاری از آبشار های دلنشین و دوست داشتنی استان لرستان و همچنین کشور ایران است که از این رو مقصد بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت قرار میگیرد. ابشار وارک نیز یکی از چندین آبشار موجود در این شهر بوده که در جنوب شرقی خرم آباد،‌ غرب گردنه نوژیان و به طور دقیق در روستای وارک واقع شده است که از جاهای دیدنی خرم آباد به شمار میرود. این آبشار با زیبایی چشم نواز و بی نظیری که دارد برای اهالی این منطقه بسیار ارزشمند بوده و علاوه بر آن، تأثیر بسیار مثبتی بر صنعت گردشگری این ناحیه داشته است. ابشار ذکر شده به دلیل داشتن نکات حیرت آور و قابل توجه،‌همواره در بین آبشار های موجود در شهر خرم آباد و استان لرستان زبان زد گردشگران و طبیعتگردان بوده و هست که اهمیت این آبشار را بالا برده و روستای وارک، که این پدیده بی نظیر در آن قرار دارد را کانون توجه افراد علاقه مند به دیدن کردن از این نوع جاذبه های گردشگری قرار داده است.

آبشار وارک لرستان کجاست؟

آدرس دسترسی به آبشار وارک

برای دسترسی به ابشار وارک لرستان، ابتدا می بایست خود را به شهر خرم آباد برسانید. برای دستیابی به این آبشار باید مسیری حدودا ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه ای را به سمت جنوب شرقی شهر، طی کرده تا به روستای وارک برسید. این روستا به دلیل اینکه مقصد تعداد کثیری از گردشگران از سرار ایران و جهان قرار میگیرد دارای جاذبه های متفاوت گردشگری و همچنین امکانات و شرایط مناسب برای عزیمت شما خوبان است. شما از طریق ۲ راه که اولی از خود شهر خرم آباد و دیگری از کمربندی این شهر است میتوانید به روستای وارک برسید. لازم به ذکر است که از هر دو مسیر شما باید به سمت منطقه روستایی جنوب شرقی خرم آباد که اولین روستای آن ده باقر است،‌ با توجه به تابلو های راهنما وارد شوید که تفاوت این دو مسیر را با یکدیگر کم میکند که در هر صورت نیازمند این است خود را به کیلومتر ۱۷ جاده کمربندی برسانید که دقیقا ابتدای ورودی روستای ده باقر می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا مسیر خرم آباد به روستای وارک و دسترسی به آبشار وارک را باهم بطور کامل بررسی کنیم.

مسیر دسترسی خرم آباد به آبشار وارک: برای اینکه شما بتوانید از قلب شهر خرم آباد به روستای وارک برای دیدن کردن از ابشار وارک برسید ابتدا مطلوب است که خود را به بزرگراه کریم خان زند برسانید. این بزرگ راه مسیری برای شروع حرکت شما به سمت روستا وارک است. بزرگراه را تا انتها طی کرده و همچنان به راه خود ادامه دهید تا از بخش شهری خرم آباد خارج شوید. در ادامه مسیر با طی کردن مسافتی ۱۲ کیلومتری به جاده کمربندی شهر خرم آباد می رسید. با گذر این جاده و با توجه به تابلو های راهنما به سمت روستای ده باقر حرکت کنید تا بتوانید در مسیر بخش روستایی منطقه خرم آباد به سمت روستای وارک بروید. با رسیدن به روستای ده باقر شما بیش از یک سوم راه خود را طی کردید. در ادامه مسیر با گذر از روستای سرخه ده سفلا، باید به سمت پمپ بزنین وارک بپپیچید که در مسیر صحیح به سمت روستای وارک قرار بگیرید. بعد از گذشت ۱۰ کیلومتر و عبور از روستاها و دهستان های مختلف شما به باغات زیبای این منطقه می رسید. باغاتی مملو از درختان میوه های مختلف و پوشش گیاهی بی نظیر که جلوه ای فوق العاده و چشم نواز را به طبیعت این منطقه داده است. البته لازم به ذکر است این باغات شخصی بوده و بیشتر آنان برای ورود عموم آزاد نیست ولی به هر حال وجود این پوشش سبز بر جلوه ها زیبای طبیعت بکر این مناطق روستایی اضافه کرده و لذت مسیر را برای شما و همراهانتان دوچندان میکند.

پس از اینکه ۱۵ کیلومتر دیگر به مسیر خود ادامه دهید به ابتدای جاده کوهستانی میرسید. این جاده پیچ در پیچ شروع افزایش ارتفاع شما از سطح دریاست که به مراتب باعث به وجود آمدن چشم انداز های زیبا و بسیاری دلنشینی، با توجه به طبیعت بکر این منطقه برای شما میشود. بعد از ورود به این جاده پر پیچ و خم تنها ۱۰ کیلومتر دیگر با مقصد خود یعنی روستای وارک فاصله دارید. پس از طی نمودن مسیر باقی مانده از اماکنی مثل آبشار نوژیان که در منطقه سنگتراشان واقع شده، منطقه پای کبود و همچنین بهره بری از مناظر بی بدیل و لذت بردن از طبیعت بکر کوهستانی این ناحیه، سرانجام به روستای وارک میرسید. در ادامه کمی نیز به مسیر خود ادامه میدهید تا به ابتدای جنگل وارک برسید. برای دسترسی به آبشار وارک باید از وسیله نقلیه خود جدا شده و مسیری حدودا ۵ کیلومتری، مملو از گیاهان سرسبز و زیبا و جلوه های نشاط آور طبیعت را طی کنید تا با توجه به صدای آبشار که به گوشتان میرسد، مسیر خود را به شمت این آبشار ادامه دهید تا در نهایت به آبشار مورد نظر خود برسید. لازم به ذکر است که این پیاده روی بسیار لذت بخش و دلنشین، برای عاشقان پیاده و کسانی که به دنبال لذت بردن از طبیعت بکر روستای وارک هستند انتخابی بسیار مناسب به حساب می آید.

آبشار وارک لرستان

معرفی آبشار وارک لرستان

آبشار وارک همانطور که تا الان گفته شد یکی از بهترین جاهای دیدنی لرستان و در عین حال زیباترین آبشار های موجود در استان لرستان است که در بخش جنوب شرقی شهر خرم آباد قرار دارد و جزء مکان های گردشگری پر رفت و آمد این شهر محسوب میشود. این منطقه بر خلاف بیشتر جاذبه های گردشگری استان لرستان که دست خوش تغییرات و بازسازی هایی شده، بکر و دست نخورده باقی مانده است که برای دوستداران طبیعت گردی و حتی افرادی که قسط کمپ زدن در دل طبیعت بی نقص خرم آباد را دارند انتخاب بسیار جالب توجهی است. ابشار وارک جزء آبشار های دوقلو یا دوطبقه به شمار می رود که نکته قابل توجه این آبشار نیز اختلاف طبقات آن است که به ۱۵ کیلومتر می رسد. این آبشار از سر چشمه سنگی خود نشأت میگیرد و به زمین میرزد که پس از طی کردن مسافت ۱۵ کیلومتری، آب آبشار وارد طبقه دوم خود میشود. ارتفاع ابشار وارک نزدیک به ۵۷ متر است که هنگام رها شدن آب جلوه ای بسیار دوست داشتنی و چشم نواز به خود میگیرد که نگاه هر بیننده ای را به خود مجذوب میکند. اما یکی از دلایلی که این آبشار را بسیار منحصر به فرد جلوه داده، عرض تاج آن‌ است. تاج این ابشار با عرضی حدود ۵۱ متر یکی از زیبا ترین و در عین حال بزرگترین عرض تاج ها میان آبشار های موجود در خرم آباد است که به جذابیت و معروفیت این جاذبه گردشگری روستای وارک می افزاید.

آبشار وارک خرم آباد

پوشش گیاهی و جانوری محدوده آبشار وارک

جدا از اینکه آبشار وارک از جمله جاذبه های گردگشری طبیعی روستای وارک بوده بهتر است تا شما را با پوشش گیاهی این منطقه نیز آشانا کنیم که در کنار آبشاری بسیار زیبا، یک اکوسیستم طببیعی و بکر را در اختیار شما عزیزان می گذارد تا با عزیمت به این منطقه، نه تنها از زیبایی بی نظیر آبشار بلکه از وجود طبیعتی دلنشین و بی بدیل نیز بهره مند شوید.

از آنجا که ابشار وارک در دل طبیعت و در منطقه ای جنگلی واقع شده بی شک با وجود گیاهان سرسبز و بی نظیری نیز همراه است که بیشتر این پوشش طبیعی را درختان سیب، گلابی و زالزالک فرا گرفته. در کنار آبشار وجود این درختان باعث شده تا منطقه ای جنگلی و دست نخورده پدید آید و لذت بازدید از این جاذبه را برای علاقه مندان به طبیعت گردی و همچنین بهره مندی از آرامش بی نظیر طبیعت، دوچندان سازد. درختانی که میوه هایی کاملا طبیعی و ارگانیک را در اختیار بازدید کنندگان قرار میدهند تا بتوانند از آنها نیز استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که برای بهره مندی از ثمره این درختان بی نظیر می بایست در زمان مناسبی مثل فصل بهار یا تابستان به این منطقه رجوع کنید.

البته این منطقه طبیعی با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و همچنین وجود آب بسیار، دست خوش حضور و زندگی حیواناتی همچون خرگوش، روباه و همچنین پرندگانی مانند کبک و بلبل وحشی نیز شده تا در این ناحیه به زندگی خود ادامه دهند و باعث زنده نگه داشتن این زیست بوم بکر و طبیعی شوند.

روستای وارک

جاهای دیدنی اطراف آبشار وارک

ابشار وارک به تنهایی میتواند برای سپری کردن اوقاتی خوش و بی نظیر برای شما و همراهانتان مناسب باشد اما اگر قصد دارید در طول سفر خود به این بخش از شهر خرم آباد به تمامی جاذبه های گردشگری و بی نظیر این منطقه سری بزنید و از آنها بهره مند شوید، بهتر است با ما همراه باشید تا برخی از جاهای دیدنی مانند آبشار نوژیان،‌ گهر کوه کلا و روستای سنگ تراشان که در اطراف ابشار وارک واقع شده را باهم بررسی کنیم و آنها را زیر ذره بین لوکس ویلا ببریم.

آبشار نوژیان:‌ یکی از جاذبه های گردشگری که شما حتی در مسیر رسیدن به روستای وارک با آن روبرو میشوید و بی شک توجه شما را جلب خواهد کرد،‌ منطقه توریستی نوژیان و بطور مشخص آبشار نوژیان است. این آبشار که نزدیک ترین جاذبه به ابشار وارک بوده به یکی از زیبا ترین آبشار های استان لرستان بدل شده که با توجه به مکان قرار گیری و تدابیری که برای راحتی حال گردشگران در آنجا وجود دارد به گردشگاه جنگلی نوژیان نیز شهرت دارد. آبشار نوژیان بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو قرار گرفته که با ارتفاع قریب به ۹۵ متر و عرضی ۵ متری،‌ آب زلال و بی نظیری را به پایین دره این دو کوه میریزد که علاوه بر جلوه بی نظیر و دلنشین،‌ تبدیل به یک رودخانه در انتهای مسیر خود میشود که این موضوع نیز به صنعت گردگشری این گردشگاه جنگلی کمک کرده است.

آبشار روژیان

گهر کوه کلا: درایچه گهر کوه کلا یکی دیگر از جاذبه های گردگشری نردیک به آبشار وارک است که دیدن کردن از آن نیز خالی از لطف نیست. دریاچه گهر کوه کلا در منطقه کوهستانی به با همین نام قرار گرفته که با ذوب شدن یخ و برف های این کوهستان و سرازیر شدن آن به سمت کوه پایه،‌ این دریاچه شکل گرفته است. دریاچه گهر کوه کلا به دلیل قرار  گیری در منطقه ای خوش آب و هوا،‌ توجه دوستداران و علاقه مندان به بازدید از جاذبه های طبیعی و گردشگری را به خود جلب کرده که در زمان پر آبی خود باعث به وجود آمدن جویبار زیبایی در کنار این دریاچه می شود و این جویبار از لطف وجود صخره ها و شکاف های طبیعی منطقه کوهستانی کوه کلا پدیدار میشود.

دریاچه گهر کوه کلا

روستای سنگ تراشان: روستای سنگ تراشان که در نزدیکی آبشار وارک قرار دارد جزء زیباترین روستاهای استان لرستان به حساب می آید، بطوری که از این روستا به عنوان ماسوله لرستان نیز یاد میشود. این روستای پلکانی که در ارتفاعات کوه پایه بخشی از رشته کوه اشترانکوه واقع شده، با منظره ای بسیار زیبا و دره ای که در مقابل آن است همواره مکانی برای استراحت، تفریح و اقامت گردشگران مختلف بوده و در صنعت گردشگری استان لرستان بسیار تأثیر گذار است. از مهمترین جاذبه های دیدنی این روستا میتوان به جنگل ابری که در دره مقابل آن شکل میگیرد اشاره کرد که چشمان هر بیننده ای را به خود مجذوب میکند و باعث میشود تا گردشگران از زیبایی کم نظیر این روستا نهایت لذت و استفاده را ببرند.

روستای سنگ تراشان

بهترین زمان بازدید از آبشار وارک

آبشار ها بطور کلی در فصول سرد و همچنین فصل بهار که بارش ها به اوج خود می رسند، به تدریج پر آب می شوند و جلوه ی بی نظیری به خود میگیرند. آبشار وارک نیز از این قائله مستثنا نیست با این تفاوت که در هنگام پر آبی،‌ به دلیل ارتفاع زیادی که این ابشار دارا است و آإ را به زمین میرساند، میتواند زیبایی وصف نشدنی به بازدید کنندگان خود اهدا کند که این موضوع سبب شده تا بازدید از این منطقه به خصوص در فصل بهار به اوج خود برسد. اما اگر شما قصد دارید در تعطیلات تابستانی که آفتاب سوزان و گرمای هوا دچار حال تمام ایران می شود‌، ‌جایی برای استراحت ذهنی و همچنین دست یابی به آرامش درونی پیدا کنید،‌ آبشار وارک گزینه ای بسیار مناسب است. از آنجا که وجود این آبشار مانند تمام آبشار ها باعث خنک شدن هوای نزدیک به خود می شود،‌ بازدید از این منطقه در فصل تابستان و حتی اقامتی یک الی دو روزه در این منطقه انتخابی جالب توجه می باشد ولی با این حال بهترین زمان بازدید از ابشار وارک لرستان فضل بهار به شمار میرود چرا که شما با عزیمت به منطقه وارک در این فصل،‌ علاوه بر بازدید از این ابشار در بهترین حالت خود، میتوانید از جنبه های مختلف طبیعت و پوشش گیاهی بی نظیر این منطقه در چشم نواز ترین حالت آن بهره مند شوید که بی شک خاطره ای شیرین و به یاد ماندنی را در ذهن شما شکل میدهد. در ادامه لازم به ذکر است که بهترین ساعت از شبانه روز برای بازدید از این پدیده طبیعی بی شک صبح تا بعد از ظهر است تا بتوانید با آرامش خاطر از جلوه های دیدنی این منطقه و ابشار مورد نظر خود بهترین استفاده را ببرید.

شرایط و نکات مهم پیش از عزیمت به آبشار وارک

برای آنکه شما عزیزان بتوانید با خیالی آسوده و بهترین شکل از آبشار وارک دیدن کنید و خاطراتی شیرین و به یاد ماندنی در جوار این آبشار بی نظیر برای خود و همراهان گرامیتان بسازید می بایست به نکات مهمی توجه کنید و وسایل مورد نیاز خود برای این سفر دل انگیز را محیا کنید. از جمله مهمترین این نکات آماده سازی وسایل پیاده روی اصولی برای بازدید از این منطقه است. با توجه به این که حدود ۵ کیلومتر در دل جنگل و پوشش گیاهی بی نطیری برای رسیدن به آبشار وارک باید قدم بزنید بهتر است تا وسایل موردر نیاز مانند کفش راحت، لباس مناسب، کیف کمک های اولیه و هر چیز که برای پیاده روی جنگلی و اقامتی چند ساعته در این منطقه بکر نیاز دارید را همراه خود بیاورید. از آنجا که آبشار وارک در ناحیه دست نخورده و کاملا طبیعی قرار دارد بهتر است تا همراه خود خوردنی و یا غذای مناسب نیز همراه داشته باشید زیرا در دل این طبیعت وصف نشدنی، سوپر مارکت و یا مغازه ای وجود ندارد و زحمت محیا کردن این موضوع بر گردن شماست.

علاوه بر این اگر شما قصد کمپ کردن یا ماندگاری در دل این طبیعت بکر و در جوار آبشار زیبای وارک را دارید می بایست وسایلی مانند چادر مسافرتی، کیسه خواب و لوازم گرمایشی با در نظر گرفتن برودت یکباره هوا، لباس اضافه و همچنین وسایل دیگر با توجه به نیاز خود را به همراه داشته باشید تا بتوانید اوقات بی نظیری را در این منطقه سپری کنید. لازم به ذکر است که برای اینکه بتوانید در این منطقه کمپ بزنید مکان منسبی مانند چال مورت نیز در نزدیکی همین آبشار واقع شده که برای کمپ های چند روزه و اقامت در دل طبیعت بسیار مناسب است.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم بهترین و کاملترین اطلاعات در رابطه با آبشار وارک و منطقه قرار گیری و شرایط بازدید از آن را برای شما عزیزان گردآروری کرده باشیم تا بتوانید در کنار دوستان، عزیزان و همچنین خانواده خود از این جاذبه بی نظیر استان لرستان و شهر خرم آباد به خوبی بهره مند شوید و از آنن دیدن کنید. ممنون از همراهی گرم شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *